مراسم تکریم و معارفه استاندار کردستان انجام شد

احمد وحیدی در فرودگاه سنندج مورد استقبال استاندار کردستان و جمعی از مسؤولین اجرایی و فرماندهان نظامی و انتظامی قرار گرفت.

وزیر کشور با حضور در آئین تکریم “بهمن مرادنیا” استاندار سابق کردستان، “اسماعیل زارعی‌کوشا” استاندار جدید این استان را معرفی می‌کند.

این مراسم امروز در پردیس سینمایی بهمن سنندج و با حضور جمعی از مدیران، فرماندهان نظامی و انتظامی، نمایندگان احزاب و گروه‌های سیاسی و فعالان رسانه‌ای برگزار می‌شود.

وزیر کشور در بدو ورود به سنندج و در فرودگاه این شهر گفت:

کردستان از استانهای مهم کشور و دارای ظرفیت‌های فراوان است.از برنامه‌های اصلی دولت توسعه استان‌های مرزی است. مرز، منطقه آزاد، منطقه ویژه، طبیعت بکر و مردم پرتلاش از پتانسیل‌های کردستان به شمار می‌رود.

احمد وحیدی همچنین افزود: با برنامه‌ها و تدابیر اندیشیده شده امیدواریم بخشی از مشکلات استان مرتفع شود.

آغاز مراسم:

 

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام عبدالرضا پورذهبی، خطاب به استاندار جدید و با تاکید بر اینکه اخلاص را سرلوحه کار خود قرار دهید، گفت: کردستان امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به همدلی و همت عالی برای پیشرفت دارد و سعی کنیم مثبت گرا باشیم.
نماینده ولی فقیه در کردستان اظهار امیدواری کرد آینده استان با حضور استاندار جدید و جوان پر از موفقیت باشد و ادامه داد: همه برای پیشرفت استان همکاری کنیم و طالب شکست دیگران نباشیم، چراکه به ضرر مردم استان خواهد بود.
حجت الاسلام پورذهبی تاخیر در معرفی استاندار را نوعی امتحان دانست و گفت: سعی کنیم منتظر لغزش مسوولان نباشیم و از لعزش آنان خوشحال نشویم، چونکه مردم ضرر می کنند و آنها از تنازع و دعواهای سیاسی خسته اند و منتطر اتفاقات خوب در زندگی هستند.
وی از استاندار جدید خواست فرصت را برای خدمت به مردم عنیمت بشمارد و افزود: نگاه رو به جلو داشته باشید و در بعد نقد از گذشته خودمان را تعریف نکنیم، بلکه همبشه قدردان زحمات گذشتگان باشیم.
نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: سرزمین کردستان روح افزا، و معطر به عطر شهدا است و مردمی شریف و زحمتکش و کم توقع و دارای علمایی دلسوز و ساده زیست است.
مشاور رییس جمهور در امور اقوام و مذاهب هم خواستار همراهی مسوولان با استاندار جدید برای توسعه استان شد و افزود: خدمت به مردم از بزرگترین عبادات است که در کلام امام راحل ولی نعمت توصیف شدند.
عبدالسلام کریمی یادآور شد: مردمی که در پیچ و خمهای انقلاب در صحنه بوده و در برابر مشکلات دم بر نیاوردند بر مسوولان واجب است که برای رفع مشکلات آنها تلاش کنند.
وی تاکید کرد: با نگاه مهر و محبت به مردم حرکت کنیم و با دیوارکشی و مانع تراشی نباید نگاه تبعیض آمیز به مردم داشت.

سخنان وزیر کشور

وزیر کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم دولتی مردمی است، گفت: ما به دنبال توسعه کشور و استان‌ها با استفاده از ظرفیت‌های مردم و نخبگان هستیم.

احمد وحیدی روز دوشنبه در آیین معارفه استاندار کردستان بر استفاده از پتانسیل های مردمی برای رفع مشکلات و پیشرفت در همه بخش‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: توسعه همه جانبه و داشتن برنامه‌ مدون با تاکید بر مزیت‌های نسبی و اولویت‌ها، سرلوحه کار دولت در کردستان است‌.

وی با بیان اینکه راهبرد اصلی دولت، توجه به اولویت ها است، افزود: دولت سیزدهم به همه استان‌ها به ویژه استان های مرزی توجه ویژه‌ای دارد و عمران و آبادانی مناطق مرزی در کانون توجه دولت است، همچنانکه همت دولت توجه بیش از پیش به کردستان است.

وزیر کشور بر لزوم تکیه بر توانمندی‌های داخلی برای رفع مشکلات و خدمت به مردم تاکید کرد و گفت: حرکت های بزرگی در راستای به میدان آوردن ظرفیت های مردمی و سرمایه محلی، داخلی و خارجی در حال انجام است و با این کار، ایرانی قوی و به دنبال آن کردستانی توسعه یافته خواهیم داشت.

 

سخنان بهمن مرادنیا استاندار سابق کردستان:

بهمن مرادنیا استاندار قبلی کردستان در آئین معارفه استاندار جدید کردستان اظهار داشت: در زمان ورودم به کردستان با خود عهد کردم با مردم صادق، امانتدار و پایبند به عهد خود باشم .

وی افزود: حساسیت‌های مذهبی را در مسئولیت‌های استان منتفی کردم و در پست‌های مدیریتی بسیاری از نیروهای بومی استان استفاده کردم.

استاندار قبلی کردستان با بیان اینکه حفظ جایگاه قوه مجریه از دغدغه‌های دیگرم بود، بیان کرد: در انتخاب مدیران و فرمانداران سعیم بر این بود تصمیم‌گیر خود قوه مجریه باشد.

وی بالا بردن ۳۵ درصدی اعتماد درون سازمانی در استانداری و بالا بردن انگیزه برای نیروها را از دیگر اقدامات خود دانست و گفت: ساخت سریال از یک شخصیت اهل سنت کرد از دیگر دستاوردهایی بود که در استان انجام شد.

مرادنیا اضافه کرد: تخصیص آب به بخش کشاورزی، انتخاب کردستان بعنوان پایتخت نوروز، برگزاری کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد نیز از دیگر برنامه‌هایی بود که در سنوات اخیر در استان انجام شد و همه علما، مسئولان و مردم، سپاه در استان در این راستا همکاری و همراهی کردند.

استاندار قبلی کردستان از وزیر کشور درخواست کرد، موضوع آب شرب سنندج که تاکنون اقداماتی از جمله پیگیری انتقال اب از سد آزاد به تصفیه‌خانه سنندج انجام شده را پیگیری نمایند تا مشکل آب شرب سنندج حل شود.

وی افزود: اقدامات بزرگی در حوزه اب در کردستان انجام شد که پروژه‌هایی برای انتقال آب به دشت‌های شرقی استان در دست اجراست که اینده نویدبخشی را برای توسعه استان در پی خواهد داشت.

مرادنیا از انتخاب زارعی کوشا بعنوان استاندار کردستان تقدیر کرد و گفت: قطعا با جوانگرایی ایشان در توسعه استان موفق خواهند بود و آماده همراهی برای توسعه استان هستم.

پایان روحانی در کردستان

 

طی مراسمی، امروز اول آذر ۱۴۰۰، بهمن مرادنیا جای خود را به اسماعیل زارعی‌کوشا بعنوان استاندار کردستان داد.

انتصابات استانداران از سوی دولت سیزدهم بعضا همراه با حاشیه بوده، اما انتصاب زارعی‌کوشا تا این لحظه از این دست حواشی دور مانده است، البته نزدیکی استاندار جدید به وزیر کار محرز است و احتمالا معرفی شدن وی هم از همین ناحیه بوده است.

اگر فاکتور بومی بودن را کنار بگذاریم که آنهم عمدتا از شهرهای قروه و بیجار است، زارعی‌کوشا هم مانند تمامی استانداران سابق کردستان از میان «اهل سنت» انتخاب نشده است. اگرچه رئیسی و تیم او چنین موضوعی را مطرح نکرده بودند، اما سُنّی بودن در کنار بومی بودنِ مدیر ارشد در کردستان همواره بعنوان یک خواسته مطرح بوده است.

استاندار جدید از معدود گزینه‌های معرفی شده و مورد نظرِ ۶ نماینده استان بوده و چه‌بسا در بخشی از عملکرد او در آینده سهیم باشند.

مشکلات کردستان متعدد است و گفتن آنها تکرار مکررات و موجب سر درد بیشتر، اما راه، آب، اشتغال، کم توجهی به نخبگان از اهم مواردی است که باید دید زارعی کوشا در آنها چقدر کوشا است.

 

استاندار: کردستان را با همدلی و اتحاد به جایگاه واقعی خود خواهیم رساند

استاندار کردستان بر لزوم همراهی و همدلی برای توسعه استان تاکید کرد و گفت: با دلسوزی و اتحاد مدیران و دستگاه‌های مختلف، استان را به جایگاه واقعی خود و تعالی خواهیم رساند.

اسماعیل زارعی کوشا روز دوشنبه در جلسه شورای اداری و آیین تودیع و معارفه استاندار کردستان که با حضور وزیر کشور برگزار شد، اظهار داشت: با همراهی و همدلی عناصر موثر و افراد صاحب نفوذ، افق های بلندی را برای منطقه مد نظر قرار می‌دهیم و در این راه برای رونق استان، شب و روز نمی شناسیم.

وی مردم کردستان را مردمی پرافتخار، صاحب تاریخ و قدمت و شایسته هر نوع خدمت دانست و افزود: هر آنچه که در توانم باشد برای خدمت به این مردم و رفع مشکلات آنان بکار می گیرم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا