بیماری های غیرواگیر سالانه جان پنج هزار کردستانی را می گیرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: براساس آمارهای، سالیانه بیش از پنج هزار نفر در این استان بر اثر ابتلای به بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند.

فرزام بیدارپور: آمارها نشان می دهد که در سال حدود ۶ هزار و ۸۵۳ مورد مرگ در استان اتفاق می افتد که پنج هزار و ۲۶۵ مورد آن براثر بیماری های غیرواگیر است.

وی افزود: در این میان بیشترین بیماری های غیرواگیر منجر به مرگ ثبت شده در استان مربوط به قلبی عروقی، سرطان، دیابت، آسم و بیماری های مزمن انسداد ریوی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: مهمترین تهدید کننده های سلامت در این استان فشار خون بالا، شاخص توده بدنی بالا، مصرف نمک و قند بالا و استعمال دخانیات است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بین ۲۵ تا ۳۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال استان به بیماری فشار خون مبتلا هستند، گفت: همچنین بین پنج تا ۱۰ درصد افراد بیشتر از میانگین کشوری فشار خون دارند.

بیدارپور یادآور شد: بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده، ۲۵ درصد مبتلایان به فشار خون در این استان از بیماری خود اطلاعی ندارند که باید در این خصوص اطلاع رسانی بیشتری صورت گیرد.

وی همچنین به تدوین سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر از سال ۹۴ تاکنون اشاره کرد و افزود: سال ۲۰۱۸ دو کشور که در زمینه کنترل بیماری های غیرواگیر از نگاه سازمان جهانی بهداشت بسیار موفق عمل کردند ایران و برزیل بودند که موفقیت ایران مربوط به تدوین سند و دستاوردها و اقدامات مرتبط با آن بود.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا