تابستان داغ و کمبود برق

تابستان که آغاز می شود داستان کمبود آب و برق نیز به گوش می رسد اما امسال از همان زمستان همه نگران خاموشی‌های احتمالی در تابستان بودند چرا که کمبود بارش به شدت موجب کاهش تولید نیروگاههای برق‌آبی شد و کشور را با بحران جدی خشکسالی مواجه کرد. وزیر نیرو در نشست خبری چند روز گذشته با اشاره به کمبود ۵ هزارمگاوات تولید برق در کشور گفت” اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم قطعا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود”.

در شهرستان سقز نیز چند روزی است که خاموشی برق در برخی از مناطق شهری و روستایی آغاز شده و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است. واکاوی علت این خاموشی‌ها را از عطااله نوروزی مدیر امور برق شهرستان سقز جویا شد.

نوروزی در جواب اظهار داشت: تعداد خاموشی‌هایی که در سطح شهرستان سقز اعمال شده ناشی از کمبود تولید برق در کشور‌ است و این هم به دلیل کمبود آب و بارش‌های چند سال اخیر در کشور می باشد که بیشترین تولید برق در کشور از طریق همین سدهای آبی تامین می شود که با این اوصاف امسال حدود ۶ هزارمگاوات کمبود برق داریم.

وی در ادامه افزود: این خاموشی‌ها مختص به شهرستان سقز نیست و کل استان و شهرهای دیگر کشور را نیز شامل می شود. ما به عنوان امور برق سقز از زمان وقوع خاموشی‌ها اطلاع نداریم و به همین خاطر نمی توانیم به مردم اطلاع‌رسانی دقیق از زمان وقوع خاموشی‌ها دهیم و نهایتا ۵ یا ده دقیقه قبل از اینکه مسیری‌خاموش شود خود ما نیز مطلع می شویم.

مدیر امور برق سقز با اشاره به اینکه طی هفته گذشته چند مورد خاموشی داشتیم گفت: این خاموشی‌ها از محورهای روستایی آغاز شده و با توجه به اینکه جوابگو نبوده مناطق شهری را نیز به آن افزوده و مدت زمان خاموشی‌ها حداکثر ۲ساعت‌و‌نیم و حداقل‌ یک‌ساعت‌ونیم می باشد و بیشتر در ساعات ۱۲ الی ۱۸ اتفاق می افتد و شهرستان هیچ اعمال‌نظر و دخالتی در این خاموشی‌ها ندارد و همه تصمیم‌گیری ها از استان اتخاذ می شود.

نوروزی در پایان از مردم شهرستان سقز خواست که با توجه به افزایش مستمر دما و‌ پایداری هوای گرم در کشور برای خروج از بحران کنونی، بخش‌های مختلف خانگی، تجاری، مجتمع‌های تولیدی و صنعتی و کشاورزان با اصلاح الگوی مصرف و با کاهش و مدیریت مصرف برق در ساعت‌های اوج بار (۱۲ الی ۱۶ و ۱۸ الی ۲۳) تا حد امکان در کولرهای آبی از دور کند استفاده کنند و از وسایل پرمصرف برقی در این ساعات استفاده نشود. همچنین در صورت استفاده از کولرهای گازی، دمای بین ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم گردد و در کولرهای آبی حتما از سایبان استفاده شود و ساده‌ترین راه صرفه‌جویی در مصرف برق خاموش‌کردن لامپ‌های اضافی و استفاده از روشنایی طبیعی در روز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا