تولید سالانه یک‌میلیارد جوجه در کردستان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه سالانه یک‌میلیارد جوجه در استان تولید می‌‌شود، گفت: اگر در راستای کاهش سن و وزن مرغ به تدریج پیش برویم، باید تولید جوجه یکروزه را در استان ۲۰ درصد افزایش دهیم.
خالد جعفری ظهر در جلسه هم‌اندیشی مدیران و متولیان صنعت مرغ‌داری استان که با حضور رئیس اتحادیه‌های مرغ‌داران استان در سنندج برگزار شد اظهار کرد: با اجرای طرح کاهش وزن و سن مرغ،  اگر مرغ را در همین مقدار ۲ میلیون و ۱۰۰ تن در استان تولید کنیم، حدود ۹۰۰ هزار تن صرفه‌جوئی در مصرف دان خواهیم داشت.

وی گفت: با کاهش سن و وزن، مصرف کننده مرغی را خریداری می‌کند که کمتر در مرغداری مانده و کمتر در معرض بیماری ها قرار داشته است.

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه مرغی که کمتر در مرغ‌داری نگهداری شود دارو و آنتی بیوتیک کمتر دریافت می‌کند، افزود: زمانی که وزن مرغ کاهش پیدا کند از چربی های اضافه آن کاسته می‌شود.

*تولید جوجه یکروزه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد

وی خاطرنشان کرد: ما اکنون سالانه حدود یک میلیارد جوجه  در استان تولید می‌کنیم و بر اساس برآورد صورت گرفته، اگر در راستای کاهش سن و وزن مرغ به تدریج پیش برویم باید تولید جوجه یکروزه را ۲۰ درصد افزایش دهیم.

جعفری گفت: برای جبران این ۲۰ درصد سهم واحدهای جوجه‌کشی را افزایش خواهیم داد و ساز و کار مناسب هم برای جلوگیری از افزایش قیمت جوجه پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی با عنوان اینکه تمام روند این کاهش کاملاً برنامه‌ریزی شده و سیستماتیک پیش می‌رود افزود: این طرح یک طرح کشوری است که در کل کشور به صورت همزمان اجرا می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: استان کردستان در میانگین وزن و سن مرغ استان کردستان در رده استان‌های هشتم و نهم کشور قرار دارد از این رو جای نگرانی برای کاهش سن و وزن مرغ برای مرغ‌داران وجود ندارد.

صنعت طیور استان فاصله‌ای با صنعت مرغداری جهانی ندارد

جعفری با عنوان اینکه صنعت طیور استان فاصله‌ای با صنعت مرغداری جهانی ندارد افزود. کاهش وزن سن و مرغ کار دور از انتظار نیست و تنها با همکاری هم و حمایت مردم می‌توانیم این هدف را اجرائی کنیم.

وی صنعت مرغ‌داری را تنها  صنعت برپای کشور دانست و افزود: امروز کاهش وزن و سن مرغ باید توسط مرغداران و در راس اتحادیه‌های داخل استان عملی شود و نهاد‌های دولتی در این فرایند فقط ناظر باشند.

وی با بیان اینکه هیچ جوجه‌ای بدون اینکه وارد سامانه اتحادیه در استان نشود، واحد جوجه‌کشی حق تحویل جوجه را به مرغدار نخواهد داشت، افزود: با این روند مرغداری غیرمجاز و نیز مرغداری‌هایی که غیرمجاز جوجه‌ ریزی می‌کنند دیگر حق جوجه‌ریزی ندارند.

جعفری در پایان با تاکید براینکه در این طرح دنبال کاهش یا افزایش قیمت مرغ نیستیم و قرار نیست تولید کننده و مصرف کننده متضرر شوند، گفت: هدف ما تولید و تحویل مرغ سالم به مصرف کننده، با صرفه اقتصادی برای مرغ‌داران است و در این روند کماکان  قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است.

منبع : شهر فردا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا