تولید عسل در کردستان نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد رشد داشته است

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال ۹۶ تعداد کلنی های زنبور عسل نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافته و در تولید عسل هم ۱۴ درصد رشد داشته ایم.

فرزاد معاونی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان با اشاره به آمارگیری زنبور عسل در استان که از ۲۲ مهر تا ۳۰ مهر سال جاری انجام شد اظهار کرد: استان کردستان در مقایسه با سال ۹۵ افزایش ۶ درصدی تعداد کلنی های زنبور عسل را داشته است.

وی افزود: همچنین براساس آمارگیری سال جاری از نظر تولید عسل در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش تولید داشتیم که نشان از ظرفیت بالقوه استان کردستان در زنبورداری است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در حال حاضر ۵۷۱۲ نفر زنبوردار در استان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد شهرستان سقز با ۱۳۲۴ نفر در رتبه اول قرار دارد.

معاونی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره آموزشی تولید ژل رویال تولید ۳۵ تا ۴۰ کیلو ژل رویال را به همراه داشت که تلاش می شود با ادامه داربودن این دوره های آموزشی سایر فراورده های عسل نیز تولید شود.

وی تاکید کرد: عسل تولیدی استان کردستان در کشور دارای جایگاه و اهمیت ویژه ایی است به طوریکه به عنوان یک برند مشخص در بازارهای کشور به فروش می رسد .

وی یاداور شد:کیفیت عسل تولیدی کردستان با انجام آزمایش های متعدد به اثبات رسیده است باید در راستای جذب بازار هدف در کشور های خارجی نسبت به صادرات و معرفی این محصول اقدامات مهمی به سرانجام برسد .

در ادامه این جلسه اتحادیه زنبورداران، و نماینده زنبورداران نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های خود پرداختند .

زنبورداران کردستانی یک هزار و ۳۲۲ تن عسل در سال جاری تولید کردند

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: زنبورداران کردستان در سال ۹۶ با ۱۹۷ هزار کلنی زنبور عسل یک هزار و ۳۲۲ تن عسل تولید کردند.

بهروز فوادی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان اظهار کرد: استان کردستان به دلیل پوشش و تنوع گیاهی مناسب، کیفیت مناسب عسل تولیدی و وجود مناطق ییلاق و قشلاق در اغلب فصول سال و همچنین قیمت منحصر به فردعسل دارای پتانسیل زنبورداری بسیار خوبی است.

وی افزود: از سال ۱۳۷۷ سرشماری زنبور عسل هرسال در زمان مشخص اجراشده است که تاکنون رشد مثبتی در افزایش تعداد کلونی و تولید عسل در استان داشته‌ایم.

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی گفت: بر اساس سرشماری سال جاری ( ۹۶) تعداد ۱۸۷۰۰۰ کلونی مدرن، ۱۰۰۰۰ کلونی بومی در مجموع ۱۹۷۰۰۰ کلونی در استان سرشماری شد که  نسبت به سال ۹۵ تعداد کلونی‌های زنبور عسل استان ۶ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به میزان تولید عسل استحصالی استان در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۳۲۲۰۰۰ کیلو گرم عسل در استان تولید شده است که سهم کلونی های مدرن یک میلیون و ۲۲۱۰۰۰ کیلوگرم معادل   ۹۳ درصد و سهم کلونی های بومی ۱۰۱۰۰۰ کیلو معادل ۷ درصد بوده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش تولید داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: براساس آمار گیری سالجاری شهرستان سقز با یک هزار و ۳۲۴ نفر زنبوردار بیشترین و شهرستان‌های قروه و بیجار به ترتیب با ۲۰۰ و ۱۹۷ نفر کمترین آمار حضور زنبورداران را به خود اختصاص داده اند که در مجموع در سال جاری پنج هزار و ۷۱۲ ن فر زنبوردار در استان کردستان فعالیت می کنند .

فوادی یادآو رشد: شهرستان سقز با ۵۲ هزار و ۹۳۲ کلونی و ۵۰۱۸۷۵ تن عسل همچنان رتبه اول استان و شهرستان سنندج نیز با تولید ۲۴۲۰۲۰ تن عسل و ۴۲۴۹۰ کلنی مقام دوم استان را به خود اختصاص داده است.

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: در آزمایشهای به عمل آمده عسل کردستان به لحاظ کیفیت و سلامت تایید شده است و زنبورداران کردستانی نیز با شرکت در جشنواره های عسل کشور از لحاظ کیفیت اشتهار داشته و بهترین عسل استحصالی معرفی شد.

به گفته فوادی: سهم استان در تولید عسل کشور ۳ درصد و از لحاظ تعداد کلونی معادل۳٫۲ درصد یازدهمین استان کشور است .

وی اضافه کرد: در  طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار با تصویب ۹۵۴۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی، در مرحله اول برای ۱۵۰ نفر زنبوردار به منظور توسعه زنبورداری در استان موافقت شده است.

فوادی عنوان کرد: پروژه ملکه زنبور عسل به تعداد ۱۶۴۰۰ فروند کلونی توسط ۳۵ زنبوردار حرفه‌ای با هزینه شخصی، پروژه ثبت مشخصات و رکورد گیری زنبور عسل در ۱۰ شهرستان به تعداد ۵۲۰ کلونی از دیگر اقدامات در دست اجرا می باشد.

کارشناس مسئول زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به زودی کارخانه بسته بندی فراورده‌های زنبور عسل با مشارکت ۴۹ درصدی بنیاد برکات و سهم ۵۱ درصدی اتحادیه زنبورداران کردستان در شهرستان مریوان بنام (( هه نگوینی کویستانی)) احداث می شود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا