تولید و سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی باید شکل بگیرد

به گزارش واکاوی و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در دیدار نمایندگان اصناف و بازاریان شهرستان سقز با بیان این مطلب گفت: تمرکز مرزنشینان بر مبادلات مرزی به عنوان تنها منبع درامدی امری معقول و منطقی نیست، بنابراین ضرورت دارد مردم آن مناطق به فکر کارهای اساسی و ریشه ای برای شغل های پایدار در زمینه تولید باشند.

وی به پتانسیل ها و ظرفیت های فراوان استان در بخش آب و کشاورزی اشاره کرد و گفت: سهم استان کردستان در دو بخش اشتغال فراگیر و روستایی  هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان است که جذب این میزان اعتبار می تواند جهشی در بخش تولید و توسعه کشاورزی ایجاد کند.

مرادنیا میزان جذب اعتبار از محل اشتغال فراگیر تاکنون را ۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود:  سود تسهیلات اشتغال روستایی در در روستاها  هشت درصد و در روستاهای مرزی چهاردرصد است که می تواند به ایجاد شغل و تولید در مناطق روستایی کمک کند و ضرورت دارد روستائیان از این فرصت طلایی استفاده بهینه کنند.

استاندار کردستان ادامه داد: برای کمک به رونق تولید و افزایش سرمایه گذاری قیمت زمین در شهرک های صنعتی استان را تا متری ۸۰ هزار تومان کاهش داده ایم و امیدواریم با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی بانه و تصویب منطقه آزاد در اردیبهشت ماه فضای متفاوتی را در بخش سرمایه گذاری و تولید در استان شاهد باشیم.

مرادنیا از دیگر برنامه های موثر برای توسعه کردستان را دنبال کردن افزایش سهم آب و تخصیص مناسب از سدهای استان برای کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر تخصیص آب برای استان از رقم فعلی به ۲۰۰ هزار هکتار برسد درآمد سرانه استان به میزان چند برابر رشد خواهد کرد.

وی در ادامه سخنان خود به وجود دغدغه در میان مسئولان استان برای حل مشکل مبادلات مرزی ودغدغه معیشت مرزنشینان نیز اشاره کرد و گفت: قبل از عید و در زمان بازگشایی موقت مرز برای ورود کالاهای تجار و بازرگانان حدود ۶۰۰ کانتینر کالا از مرزهای سیرانبند وباشماق وارد کشور شد.

وی با اشاره به اینکه این روند نمی توان برای همیشه تداوم داشته باشد و باید برای آن یک چاره اندیشی ریشه ای و قانونی انجام پذیرد گفت: ما دنبال این مسئله هستیم که برای بازارچه های مرزی در استان تخفیف های مناسب گمرکی  دریافت کنیم که تخفیق ۲۰ در صدی در این بخش تقریبا نهایی و منتظر ابلاغ آن هستیم.

بازدید [ ۶۲۷ ]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا