مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان :

ثبت‌جهانی منظر فرهنگی هورامان محرک توسعه گردشگری کردستان است

ثبت منظر فرهنگی هورامان در یونسکو پس از مدتها تلاش مسئولان و نمایندگان کردستان محقق شد، موضوعی که می‌تواند در شناسایی هورامان و فرهنگ غنی این منطقه و همچنین آثار و شواهد تاریخی آن به جهان مؤثر واقع شود.

به گزارش واکاوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان در این‌باره گفت: ثبت‌جهانی منطقه‌ هورامان محرک توسعه گردشگری در استان کردستان و منطقه خواهد بود.

یعقوب گویلیان امروز دوشنبه در برنامه‌ زنده شبکه‌جهانی العالم اظهار کرد: شیوع ویروس کرونا باعث مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی برای مردم استان و  صنعت‌ گردشگری و هتل‌داری شد که با ثبت‌ جهانی منظر فرهنگی هورامان امید تازه‌ای در این حوزه به وجود آمد که نیاز است با برنامه‌ریزی مناسب از این دستاورد مهم به بهترین شیوه استفاده شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان افزود: لباس و پوشش زنان و مردان هورامان یکی از زیباترین و کامل‌ترین پوشش‌های کشور و دنیا است که علاوه بر تولید پارچه این لباس‌ها در مناطق مختلف هورامان کاملا با طبیعت نیز سازگار است.

وی عنوان کرد: غذاها و شیوه تهیه و پخت آن‌ها در این منطقه کم‌نظیر است و کلانه که ترکیبی از پیازچه و نان است و در منطقه‌ هورامان تهیه می‌شود که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

گویلیان به صنایع‌دستی شهرها و روستاهای هورامان اشاره کرد و گفت: کلاش بەعنوان یکی از پای افزارهای کم‌نظیر بەصورت گسترده در منطقه‌ هورامان از گذشته‌های دور تولید شده و در همین راستا مریوان بەعنوان شهر جهانی کلاش‌بافی نیز ثبت شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان عنوان کرد: سنندج بەعنوان شهرخلاق موسیقی و دریاچه‌ زریبار مریوان بەعنوان قطب‌گردشگری استان دو جاذبه بی‌مانند استان هستند که هرساله گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور و خارج از کشور به خود جذب می‌کنند.

گویلیان اظهار کرد: روستای دیوزناو یکی از روستاهای ثبت‌ملی شده با عنوان روستای‌ ملی سبدبافی است که تولید انواع سبد در این روستا انجام و به کشورهای منطقه نیز صادر می‌شود.

وی با اشاره به طبیعت‌بکر هورامان و معماری کم‌نظیر این منطقه ادامە داد: فرهنگ و تاریخ منطقه‌ هورامان با ثبت‌جهانی در تمامی دنیا معرفی خواهد شد و زمینه را برای حضور گردشگران سایر کشورها در پسا کرونا در کشور و استان را فراهم خواهد ساخت.

گویلیان به لزوم حفاظت بیشتر از منظر فرهنگی هورامان پرداخت و گفت: نقش مردم منطقه‌ هورامان در حفاظت و صیانت از فرهنگ، معماری، صنایع‌دستی و.. انکارناپذیر است در همین راستا این اداره‌کل برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم را با همکاری پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان انجام و اجرایی خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان به توسعه زیرساخت‌های استان اشاره کرد و اظهار کرد: احداث راه آهن استان، بهره‌برداری از فرودگاه شهرستان سقز، بهره‌برداری از راه‌ اصلی مسیر سنندج به مریوان و سایر طرح‌های عمرانی نویدبخش آینده‌ای درخشان در تمامی بخش‌های اقتصادی به ویژه صنعت‌ گردشگری و هتل‌داری در استان کردستان است.

وی در پایان با دعوت از گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ کردستان برای سفر به استان و منطقه‌ جهانی هورامان، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در زمینه وجود مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی، کردستان در سطح مطلوبی است و در صورت حضور گردشگران منطقه‌ خاورمیانه در استان مشکلی در این حوزه نخواهیم داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا