جشنوارۀ انتخاب قوچ برتر نژاد کُردی در سقز برگزار شد

جشنوارۀ انتخاب قوچ برتر نژاد کُردی در سقز برگزار شد

به گزارش واکاوی به نقل از ایرنا جشنوارۀ انتخاب قوچ برتر نژاد کُردی با حضور جمعی از کشاورزان و دامداران شهرستان سقز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این جشنواره که در سالن سابق جهاد کشاورزی سقز برگزار شد، مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان گفت: شناساندن گوسفند کُردی به عنوان اکو تیپ برتر منطقه از اهداف جشنواره بوده است.

محمد نافع علایی نیا، معرفی برترین های قوچ های اصیل گوسفند کُردی، ترویج روش های علمی وکاربردی در ارتباط با اصلاح نژاد و جلوگیری از آمیخته گری بدون برنامه با نژادهای مختلف را  از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد.

وی ایجاد بستر لازم به منظور پذیرش نوآوری در میان دامداران جهت اعمال روش ها و مهارت های صحیح علمی دامپروری در سطح منطقه و ایجاد زمینه لازم جهت تبادل اطلاعات و تجربیات بین تولید کنندگان و مسئولان را از دیگر اهداف جشنواره عنوان کرد.

خالد جعفری، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان هم گفت: یک میلیون و ۳۳۰ هزار راس گوسفند قوچ برتر نژاد کُردی در کردستان وجود دارد که شهرستان سقز به دلیل مراتع مناسب، از قطب های اصلی این نوع گوسفند است.

فرماندار سقز هم با بیان اینکه کشاورزی، زیربنایی‌ترین موضوع در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است، برگزاری جشنواره های مختلف در حوزه کشاورزی را باعث شناسایی و معرفی ظرفیت های این حوزه می شود.

علی اکبر ورمقانی افزود: کشاورزی مردمی‌ترین بخش اقتصادی است و مستعد پیشرفت و شکوفایی بیش از پیش است که توجه به اقتصاد روستاها باعث تثبیت شغل، کمک به افزایش تولید، کاهش مهاجرت و مهاجرت معکوس خواهد شد.

کارشناسان در این جشنواره بر تشریح مزایای نگهداری و پرورش این نژاد برای جلوگیری از نفوذ سایر نژادهایی که شرایط لازم را با وضع منطقه ندارند و در دراز مدت می تواند موجبات آفت دامپروری را فراهم کنند تاکید کردند.

گوسفند نژاد کُردی جزو آن دسته از نژادهایی است که به عنوان یک دام چند منظوره مقاوم وسازگار با شرایط آب و هوای منطقه پرورش آن از دیرباز بیشترین میزان اشتغال بهره برداران روستاهای سطح استان را به خود اختصاص داده است.

دست و پای کشیده و قدرت بالا، افزایش وزن زیاد و مصرف غذای کمتر، مقاوم در برابر بیماری ها و سرما و گرما، قدرت تولید مثل بالا و بازده مناسب لاشه، سازگاری با آب و هوای سرد و نیمه خشک و مقاوم نسبت به شرایط محیطی، صرفه اقتصادی و کمک به ایجاد اشتغال مولد در روستاها از ویژگی های گوسفند نژاد کُردی است.

این نوع نژاد گوسفند دارای دارای چهار دسته ” په ر”، سور په ر یا چه رمگ سوور، چار و که ژال یا عینه کی است.

شهرستان سقز دارای ۲۹۴ هزار دام سبک و ۴۶ هزار دام سنگین است که سالانه ۳۴ هزار و ۵۸۷ تُن شیر و چهار هزار و ۳۰۰ تُن گوشت تولید می شود.

این جشنواره در ۲ رده سنی  و  ۲ تیپ دشت و کوهستان برگزار شد و  در پایان از بین ۵۵ قوچ  شرکت کننده به صاحبان ۶ قوچ برتر جوایزی اهدا شد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا