دبیر شورای برنامه ریزی استان کردستان :سرانه تولید ناخالص ملی استان بدون احتساب نفت در جایگاه ۲۸ کشوری است

به گزارش واکاوی ،قربان کیانی  در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کردستان که با حضور رئیس مرکز آمار ایران، استاندار کردستان و مدیران دستگاه‌ها و فرمانداران شهرستان‌های مختلف استان در سالن دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: هم‌اکنون محاسبه رشد اقتصادی استان و شاخص‌های قیمتی در سطح منطقه نداریم که این امر نیاز به ارقام اسمی با قیمت ثابت است تا درآمد سرانه خانوارهای کردستانی بدست آوریم.

وی به اجرای طرح نیروی کار در استان کردستان اشاره کرد و گفت: اخیراً نتایج طرح نیروی کار توسط مرکز آمار ایران اعلام شده و نرخ بیکاری استان کردستان بر اساس آمار تابستان امسال ۱۲ درصد بوده و این رقم در استان اصفهان ۱۷٫۵ درصد بوده است.

دبیر شورای برنامه‌ریزی استان کردستان تصریح کرد: تولید ناخالص ملی استان کردستان نسبت به استان اصفهان قابل قیاس نیست و برخورداری از نظر تولید ناخالص ملی استان اصفهان با ۷٫۷ درصد اقتصاد کشور دارای رتبه دوم کشوری است.

وی گفت: نرخ بیکاری در استان اصفهان ۱۷٫۵ درصد و در استان کردستان که فقط یک درصد JDP یا تولید ناخالص ملی کشور را دارد نرخ بیکاری در کردستان ۱۲ درصد اعلام شده است.

کیانی افزود: سرانه تولید ناخالص ملی استان کردستان بدون احتساب نفت در جایگاه ۲۸ کشوری است اما استان اصفهان رتبه پنجم کشوری را داراست.

وی سرانه تولید ناخالص ملی استان کردستان را، ۶۹ میلیون ریال و استان اصفهان را، ۱۳۶ میلیون ریال و استان تهران را، ۱۷۸ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: طرح نیروی کار دارای مشکل و نواقصی است که باید برطرف شود.

دبیر شورای برنامه‌ریزی استان کردستان خاطر نشان کرد: اگر فردی سه روز شغل داشته باشد و کار کند نمی‌توان وی را به عنوان شاغل محسوب کرد بلکه باید شغل افراد متناسب با نوع شغل و مدرک تحصیلی و تفکیک افراد شاغل و بیکار در اجرای طرح نیروی کار گنجانده شود.

فرماندار شهرستان بیجار در ادامه این نشست به مشکلات موجود در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: در شهرستان محرومی همچون بیجار نرخ بیکاری آن ۲۴ درصد است.

بیژن زندیه به مشکلات جابجایی جمعیت در برخی از فصول سال در این شهرستان اشاره کرد و افزود: بیشترین اقتصاد این شهرستان کشاورزی و تولید گندم است که این امر در نیمه اول سال انجام می‌شود و معمولاً آمارگیری در نیمه دوم سال اتفاق می‌افتد که تعدادی از جمعیت این شهرستان به شهرستان‌های دیگر کشور برای کار می‌روند و همین امر موجب می‌شود آمار دقیق از نظر جمعیت شرکت کننده در طرح سرشماری به دست نیاید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا