درخواست معاونت خدمات شهری شهرداری سقز از شهروندان؛ در این نقاط سیل جدی گرفته شود

آنچه در هفته گذشته در شمال و جنوب کشور مشاهده شد نشان می دهد که سیل شوخی بردار نیست، می آید و در چشم به هم زدنی هرآنچه بر سر راه داشته باشد باخود برداشته و می برد، بر همین اساس شهروندان اعم از کسبه، بازاریان، ساکنان محلات و … لازم است ضمن جدی گرفتن هشدارها، همکاری لازم را با ستاد بحران داشته باشند.

در همین شهر سقز نقاط حساسی وجود دارد خطر سیل و آبگرفتگی در آنها باید جدی گرفته شود، از همین رو حسین بیگی معاون خدمات شهری شهرداری سقز در گفتگو با واکاوی وضعیت نقاط حادثه خیز را اینگونه اعلام کرد:

با اینکه مدل‌های بارشی پیش‌رو تغییراتی داشته و ممکن است بارش‌ها از آنچه گفته‌ می‌شد کمتر باشد، اما در هر حال، حجم بارش‌های پیش بینی شده زیاد خواهد بود و بر این مبنا قطعا در برخی محله ها آبگیری و وقوع سیلاب قطعی است، از جمله؛

۱- خیابان شریعتی (پشت فرمانداری و آموزش و پرورش) که گُودترین نقطه برای خروج آب حوزه آبخیز تپه مالان است است، احتمال بالا آمدن آب به میزان یک متر دور از نظر نیست. دریچه موجود در این مسیر کشش میزان آب بارشی را نداشته و خروجی پایین دست مسیر نیز مسدود است. بر همین اساس به ساکنان طبقات همکف ساختمان های این مسیر اعلام شده تا وسایل ضروری را از طبقات همکف جمع آوری و در محلی مناسب قرار دهند.

۲- برای محله استاد شیرازی نگرانی وجود ندارد چون بستر رودخانه کشش آب موجود را دارد، اما اگر جای جای بستر را نخاله ریخته باشند ممکن است خطر آفرین باشد که ما موارد لازم را اعلام و ایمن سازی کرده ایم، در منتهی الیه این مسیر که یکی دو مورد تعرض وجود دارد احتمال نزدیک شدن آب به خانه ها وجود دارد که به تمامی منازل در معرض خطر اخطار کتبی داده شده است.

۳- برای چم ولی خان نیز مصوب شده تا از ساعت ۱۹ امروز ترافیک از ابتدا تا انتها قطع شود. به تک تک منازل و مغازه های مسیر چم اخطار داده شده که هیچ وسایل اضافی در بیرون قرار داده نشود. همچنین تذکر داده شده که اگر میزان آب زیاد بود حتما وسایل کف مغازه ها را در طبقات بالایی قفسه ها گذاشته و یا از دسترسی آب دور نگه دارند. ورودی های بازار در چند نقطه چم ولی خان با جدول و کیسه های شنی مسدود شده اند. صاحبان مشاغل در این مسیر باید برق و گاز مغازه ها را قطع کنند، طبقات مسکونی و تجاری همکف تخلیه شوند.

۴- در بلوار کردستان و ۳۲ متری و نیز، مصوب شده تا به محض افزایش میزان آب اکیپ های سیار واحد ترافیک تردد در مسیر مذکور را قطع کنند. در اصل خیابان استادشیرازی به منظور زه‌کشی این مسیر بوده و اگر آبی مازاد در دریچه مسیر ۳۲ متری تجمیع شود از طریق برشی که در بلوار ایجاد شده به پایین دست (خیابان استاد شیرازی و در نهایت چم سقز) هدایت می شود.

۵- بلوار شورا به عنوان مسیر جایگزین بلوار کردستان و ۳۲ متری انتخاب شده است.

۶- خطری مجتمع زیرگذر آزادی را تهدید نمی کند و آب مازاد در این محل جمع نمی شود.

۷- اهالی تازه آباد مواظب بالا آمدن آب رودخانه و مسدود شدن پل ارتباطی با بهارستان باشند، در صورت خطر از مسیر کنارگذر سقز بوکان رفت و آمد کنند.

دستفروشان از عصر امروز حق پهن کردن بساط را نداشته و هرکس به هر نحوی سد معبر کرده باشد در ساعات صبح فردا کلیه وسایل آنها برداشت خواهد شد.

سایر مسیرها نیز به نسبت خطرات احتمالی ایمن سازی و هشدارها اعلام شده است و لازم است شهروندان نیز ضمن جدی‌گرفتن هشدارها از هرگونه جابجایی کیسه‌های شنی و جداول تعبیه شده برای جلوگیری از ورود سیل به مسیرها خودداری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا