گوشت در سقز کیلوی صد هزار تومان

درماندگی مسئولان استانی و شهرستانی در کنترل قیمت گوشت در سقز

نیمه دوم دیماه بود که اعضای کمیته تنظیم بازار بر سر قیمت گوشت (گوشت با استخوان: ۵۲ هزار تومان، گوشت بدون استخوان: ۶۰ هزار تومان) به توافق رسیدند و پس از آن قرار بود هر چند وقت یکبار با آنالیز بازار، قیمت گوشت را افزایش دهند. در کنار آن مکان هایی برای توزیع گوشت منجمد در نظر گرفته شد. اما ظاهرا همه این تدابیر برای تنظیم بازار با شکست مواجه شده و کماکان عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد.

 

همین امر موجب شده که قیمت گوشت در سقز به صد هزار تومان برسد. در حالی که قیمت گوشت در شهر میاندواب حدود ۷۰ هزار تومان است. قصابی های سطح شهر در گفتگو با واکاوی می گویند: قیمت ها در بازار دام هر لحظه در حال افزایش است و با این شرایط فروش گوشت یعنی ضرر و زیان بیشتر، اما به خاطر حفظ مشتری ناچاریم فعلا مغازه را نگه داریم.

 

در همین ارتباط سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مصرف روزانه گوشت در شهرستان سقز سه تُن است و  اگر قدرت خرید مردم کاهش پیدا نمی کرد ممکن بود این میزان به بیش از ۴ تُن برسد. بهنام میرزایی در مورد توزیع گوشت منجمد در بازار جهت تنظیم عرضه و تقاضا گفت: از هفته گذشته تا کنون کمتر از سه تُن گوشت منجمد در سطح شهرستان توزیع شده است و این میزان نتوانسته بازار را به تعادل برساند و از آنجا که جهاد کشاورزی برای تعطیلات نوروز (۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین) تنها ۴۴ تُن گوشت برای کل استان در نظر گرفته است کنترل عرضه و تقاضا کماکان سخت به نظر می رسد.

 

میرزایی همچنین در مورد دلایل افزایش قیمت گوشت افزود: قاچاق دام، دستورالعمل های مبارزه با قاچاق و نیز کاهش ۲۰ درصدی تولید دام در یک سال گذشته به سبب کاهش رغبت روستاییان به دامداری از عواملی است که در وضعیت کنونی گوشت تأثیرگذار هستند و برای کنتل این وضعیت دولت بایستی به جای واردات گوشت، داد و ستد دام در کل استان را آزاد بگذارد و در کنار آن شیوه نامه مبارزه با قاچاق دام نیز اصلاح شود و یا حداقل به نیروی انتظامی اعلام شود که در حمل و نقل دام سخت گیری نشود.

 

همین موضوع صدای استاندار را نیز درآورده و وی روز گذشته در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه جابجایی دام در محدوده داخل استان کردستان به هیچ عنوان قاچاق محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: در این زمینه به هیچ وجه نباید به مردم و دامداران سخت‌گیری شود و ممانعت از جابجایی دام در استان تنها زمانی جایز است که جابجایی دام به سمت شهرستان‌های مرزی و با قصد و هدف مشخص، یعنی قاچاق به آن سوی مرز باشد.

 

استاندار کردستان با انتقاد از توقیف احشامی که در داخل محدوده مرزهای استان و از یک شهرستان به شهرستان دیگر در حال جابجایی بوده‌اند، تصریح کرد: برخی از کارهایی که در استان انجام می‌شود واقعاً هیچ توجیهی ندارد.

 

با این حال قیمت گوشت کماکان در حال صعود بوده و آنچه از گفته های مسئولین پیداست نشان می دهد چشم اندازی برای توقف این وضعیت نیز وجود ندارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا