در قبال کودک آزاری ساکت نمانیم

دوران کودکی نسبت به گذشته بیشتر مورد توجه والدین، فعالان حقوق کودک و روان شناسان قرار گرفته است. سابق بر این در بسیاری از جوامع کودکان در سنی که بسیار زود به نظر می رسید به کار گمارده میشدند و گاهی این کارها از حد توان نیز خارج میشد، نمونه آن کار در آجرپزی ها بوده و هست. در این نوع اماکن ساعاتی طولانی از شبانه روز کودک به کار وادار می شود و حتی اگر به کاری گمارده نشود محیطی که در آن قرار دارد تمام رویاهای کودکی را از او می رُباید چون در آنجا نه بازی و نه همبازی وجود ندارد و در کل دنیایی متفاوت است با آنچه که باید کودک داشته باشد که این عین خشونت علیه این کودکان و آزاری برای جسم و جانشان است. در چنین شرایطی کودک از محبت ها و آموزش هایی که باید در طول روز توسط والدین و جامعه به آنها داده شود محروم مانده و می تواند مشکلاتی در نحوه ارتباط گیری برای وی بوجود آورد.

همچنین اخیرا اخبار زیادی مبنی بر کودک آزاری در شکل های مختلف به گوش می رسد و جالب است که در موارد زیادی این رفتارها از سوی خانواده و به دلایلی از جمله حفظ آبرو رسانه ای نشده و یا به صورت جدی پیگیری نمی شود، رفتارهایی که به جد می تواند آینده کودک را در جامعه با مشکل مواجه کرده و عدم برخورد و سکوت در این مورد فرد خاطی را جری تر خواهد کرد. هرچند این افراد خود نیز به نوعی قربانی خشونت و آزار در دوران کودکی بوده اند و بازدارندگی آنان از این امر نیازمند اتخاذ روش های تربیتی و کارشناسی شده است. روان شناسان و مشاوران در این زمینه باید هشیارانه به ارائه مشاوره به خانواده ها پرداخته و والدین نیز خود را از قید و بندهایی که صرفا ناشی از نا آگاهی است رها سازند تا کودکان آنها در محیط اجتماعی بتواند راحت تر و بدون دغدغه به زندگی ادامه دهد.

علی رغم همه این موارد این روزها پدر و مادر نسبت به گذشته “کودک مدار تر ” شده و بسیاری از فعالیت های خود را متناسب با حوصله کودک شان تنظیم میکنند. از سوی دیگر نیز با ورود تکنولوژی های جدید بار دیگر این مفهوم در حال دگرگونی است و در خانواده و بیرون از آن می بینیم که کودک سر در همان موبایلی دارد که مورد استفاده پدر و مادر است و گاهی اوقات بازی هایی که بر روی گوشی و تبلت آنها نصب است خود نوعی ترویج خشونت برای کودکان است. این نوع رفتارها عواقب خطرناکی برای فکر و ذهن کودکان به دنبال خواهد داشت و لازم است والدین واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کرده و از آسیب های احتمالی در حد ممکن جلوگیری کنند. همچنین نهایی و اجرایی شدن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان می تواند تا حدی خلاءهای قانونی در این زمینه را پُر کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا