ده ره وزمی : تراز تجاری مثبت کردستان به ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار رسید

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: درپنج سال اخیر تراز تجاری استان مثبت ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار بوده است.

‌ به گزارش خبرنگار مهر، محمد دره وزمی امروز پنج شنبه در مراسم روز ملی صادرات وتجلیل از صادرکنندگان برتر کردستان که در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری برگزارشد، با اشاره به اینکه کردستان از ظرفیت های لازم برای توسعه برخوردار است، گفت: مرز، کشاورزی، گردشگری و معدن از ظرفیت های ارزشمند این استان برای تحقق توسعه دراین منطقه است.

وی با اشاره به اینکه هر زمان که به توسعه، ایجاداشتغال و افزایش توان اقتصادی توجه شده، شاهد رشد تولید بوده ایم، عنوان کرد: تولیدی که به صادرات ختم نشود محکوم به شکست است لذا باید از ظرفیت مرزی بودن استان در راستای صادرات تولیدات و محصولات بهره بیشتری برده شود.

وی با اعلام اینکه در طول ۵ سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار از مرزهای کردستان صادرات انجام شده است، بیان کرد: میزان واردات صورت گرفته طی این مدت از طریق مرزهای استان ۱۸۸ میلیون دلار بوده که این نشان می دهد  که تراز تجاری استان مثبت ۲ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار بوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه عراق، افغانستان، سوریه، سودان و امارات متحده عربی از کشورهای هدف صادرات محصولات استان بودند، افزود:  ۹۹ درصد تولیدات ما به اقلیم کردستان عراق صادرشده است.

دره‌وزمی به ظرفیت های بخش کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: تولید سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن گوشت سفید در استان  و ۲۴ هزار تن گوشت قرمز، ۳۰۰ هزار تن سیب زمینی و یک میلیون تن گندم نشان از پتانسیل های موجود در بخش کشاورزی استان است.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ گونه ماده معدنی در کردستان شناسایی شده است، عنوان کرد: ۷۵۰ هزار تن ظرفیت پروانه بهره برداری معادن در کشور مربوط به کردستان است.

وی عنوان کرد: کردستان هم زمینه دستیابی به توسعه و هم نقش آفرینی در توسعه کشور را دارد که برای رسیدن به این مهم نیاز به همت و عزم جدی مسئولان و مردم است.

منبع : مهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا