دکتر رضایی: در طول هشت سال بالغ بر هشت هزارعمل جراحی انجام داده ام

علیرضا رضایی متولد ۱۳۵۴ در شهر قروه می باشد، تحصیلات تا سطح دیپلم را در همین شهرستان گذرانده است. در سال ۱۳۷۳ وارد دانشگاه علوم پزشکی کردستان شده و در ۱۳۸۰ با رتبه برتر فارغ التحصیل شده است. بعد از اتمام دو سال سربازی در سال ۱۳۸۳ در رشته جراحی کلیه و مجاری ادراری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پذیرفته شده است. بعد از ۵ سال و دوباره با رتبه برتر این دوره را  با رتبه سه بورد اورولوژی کشور به اتمام رسانده است. رضایی همان سال به عنوان هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته می شود اما بنا به خاطر علاقه خدمت در استان کردستان به دانشگاه علوم پزشکی کردستان بر می گردد. حدود یک ماه در بیمارستان توحید سنندج مستقر می شود اما خدمت به مناطق محروم را در اولویت قرار می دهد. برعکسِ چند متخصص اورولوژی که به سقز آمده اند و ماندگار نشده اند اما این علیرضا رضایی است که از تاریخ ۹/۹/۸۸  پای ثابت جراحی های کلیه و مجاری ادراری در هر دو بیمارستان سقز بوده است. وی در این مدت ۲ سال نیز رییس بیمارستان اما خمینی سقز بوده است.

گفتگوی واکاوی با این جراح را در ادامه می خوانید:

 

واکاوی: چرا رشته اورولوژی را انتخاب کردید؟

رضایی: من به خاطر شیوع فراوان بیماری های کلیوی و نا رسایی کلیوی در ایران و بالاخص در کردستان این رشته را انتخاب کردم و اکنون هم شدیدن به آن علاقمندم.

 

واکاوی: در این مدتی که در سقز بوده اید مهمترین چالش هایی که با آن مواجه شده اید کدام بوده اند؟

رضایی: در این مدت به طور متوسط ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ عمل جراحی داشته ام و در طول این ۸ سال بالغ بر هشت هزار عمل جراحی صورت گرفته است که با جرأت می توان گفت بیش از ۹۰ درصد آنچه که لازم به جراحی باشد ما انجام داده ایم مگر اینکه بنا به شرایط حاد مریض و یا درخواست خود وی به شهرهای بزرگتر اعزام شده باشد. همچنین استقرار دستگاههای سنگ شکن، نوار مثانه و نمونه برداری پروستات از دیگر مواردی بوده است که در این مدت توانسته ایم به کمک آنها خدمات بیشتری به مردم ارایه دهیم که تا قبل از حضور بنده در سقز وجود نداشت و  هم اکنون دستگاه سنگ شکن سقزو سایر خدمات اورولوژی به یک قطب در منطقه تبدیل شده است و در کل در امور کلیوی تنها دو کار “پیوند کلیه” و “پی سی ان ال” در سقز انجام نمی شود و تنها دلیل آن نیز کمبود امکانات است که هرچند با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت در سقز قرار برمساعدت در این زمینه شد اما تا کنون خبری نشده است. همچنین عمل پیوند مجرای ادراری و پیوند ناحیه عروق لگنی نیز در سقز انجام شده است که غیر از سقز و تهران در هیچ جای ایران انجام نشده است.

اما اگر در بحث چالش بخواهیم صحبت کنیم در شهری همچون سقز چالش زیاد است و دلیل اصلی آن نیز کمبود امکانات است، به عنوان مثال دستگاه لاپاراسکوپی و ابزارهای جانبی که شهرهایی همچون بانه و مریوان دارا می باشند اما در سقز موجود نیست و تمامی جراحی های اورولوژی آندوسکوپی بدون ملنیتور و به صورت چشمی انجام می شود که به دلیل نبود مانیتور اکنون دچار دیسک کمر و گردن شده ام و هم اکنون تحت درمان هستم، و اصلا ناراحت نیستم چون به هم وطنان عزیز کردستانی خدمت ارایه دادم.

واکاوی:  تفاوت هایی که در سقز با شهرهای بزرگ و یا حتی خارج از کشور در زمینه های سخت افزاری و انسانی دیده اید در چه حدی بوده است؟

رضایی: هر یک از عوامل انسانی و سخت افزاری در سقز را می توان به یک میزان دخیل دانست. آگاهی مردم در ابتدای ورودم به اینجا در مورد بیماری های اورولوژی پایین بود و در بعضی موارد از جمله جراحی اسلینگ (کنترل ادرار) مراجعه کنندگان کمتر درباره آن صحبت می کردند و حتی درمان آن را عملا غیر ممکن می دانستند اما اکنون این وضعیت بهتر شده است و بیمار ارتباط بهتری با پزشک می تواند برقرار کند. همچنین عمل تنگی مجرا که در بسیاری از کودکان شایع بود و یا قرارگیری بیضه کودکان در ناحیه شکم (اورکیدوپکسی) که در برخی مقاطع روزانه ۷ تا ۸ مورد عمل جراحی در این زمینه داشتیم.

 

واکاوی: وضعیت اتاق عمل بیمارستان سقز را چگونه ارزیابی می کنید؟

رضایی: از نظر ساختاری یک اتاق عمل قدیمی است ولی ما همچنان وظیفه خود را انجام می دهیم. چنین اتاق و حتی بیمارستانی مناسب و شایسته مردم سقز نیست و لیاقت مردم بیشتر از این هاست که به خاطر جراحی های کوچک مسافر شهرهای دیگر و متحمل هزینه های گزاف گردند و در این راستا بیمارستان جدید هرچه زودتر باید تکمیل و تجهیز گردد. با وجود پیگیری هایی که صورت گرفته است اما ورود امکانات به بیمارستان تلاش مضاعف می خواهد.

واکاوی:  سخت ترین عملی که تاکنون داشته اید کدام بوده است؟

رضایی: عمل پیوند مجرا که حدود ۸ ساعت طول کشیده است که یک جوان (به اسم آزاد خدایی) اهل بانه در مسیر دیواندره تصادف کرده بود و لگن وی شکسته بود و مجرایش پاره و قطع شده بود. این عمل که سابق بر این به تهران اعزام می شد اکنون به راحتی در سقز انجام می شود. همچنین یک جوان دیگر ( به اسم یاسین صادقی) که اهل روستای پیرعمران بود و بر اثر سقوط از تراکتور دچار پارگی مجرا شده بود که بیمار بنا بر درخواست خود به استان دیگری مراجعه و تحت جراحی قرار گرفت اما جراحی وی موفقیت آمیز نبود و هیچ جایی در ایران بجز تهران نامبرده تحت جراحی قرار نمی داد که به بنده مراجعه نموده و طی بک عمل ۷ ساعته مشکل بیمار را رفع کردیم. در ضمن هر دوی این بیماران تحت جراحی “بای پس” (پیوند) عروق ناحیه لگنی توسط این جانب قرار گرفتند که این جراحی هم قبل از حضور بنده فقط در تهران انجام می شد و بیمار باید اعزام می شد.

واکاوی: با توجه به اینکه شما در نظام پزشکی شهرستان نیز مسئولیت دارید، عملکرد هیأت بدوی، تعداد پرونده ها و رسیدگی به شکایات در این ارگان چگونه است؟ و چرا کمتر دیده شده است که پزشکی محکوم گردد ولو اینکه قصور بزرگی نیز متوجه وی شده باشد؟

رضایی: نظام پزشکی یک انجمن صنفی است و شکایت از پزشک نیز به معنی محکومیت وی نمی باشد.معمولا شکایت بیمار از پزشک توسط  دادستان و کارشناسان مربوطه بررسی می شود نظر خود را ارائه می دهد که اگر مریض دوباره اعتراض کند مجددا پرونده در هیأت بدوی بررسی می گرد و در این هیأت قاضی، رییس پزشکی قانونی و چند تن از پزشکان معتمد حضور دارند و با بررسی پرونده و محرز شدن خطا، پزشک محکوم می گردد کما اینکه در طول چندسالی که من رییس هیأت بدوی بوده ام از مجموع پرونده های تشکیل شده حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد پزشکان محکوم شده اند که اگر پزشکِ محکوم به حکم اعتراضی داشته باشد می تواند در هیأت استانی مطرح کند که درصد شکایات در سقز کم بوده است.

واکاوی: چند عمل توسط شما برای اولین بار در سقز انجام شده است؟

رضایی: عمل یورترو پلاستی(پیوند مجرا) و نیز عمل بوکال موکوزال گرافت ( ترمیم تنگی مجرای ادراری با استفاده از گرافت دهانی) و بایپس عروق لگنی که برای اولین بار در منطقه و استان کردستان صورت گرفته اند.

واکاوی: وضعیت بیماری واریکوسل و نازایی مردان در منطقه چگونه است؟

رضایی: نازایی مردان و بیماری واریکوسل و سایر بیماری های مرتبط با این زمینه در سقز و منطقه شیوع بالایی دارد که این هم از کمبود آگاهی و عدم مراجعه به دلیل شرم و خودداری از بیان موضوع نشات می گیرد. از دیگر علل غیر از واریکوسل مصرف خودسر داروهای غیر تجویزی ، داروهای نیروزا ، مواد دخانی ، مشروبات الکلی و یک سری بیماری های مادر زادی اورولوژی ماندد بیضه داخل شکمی می باشد ، از سوی دیگر به خاطر فرهنگ حاکم بر منطقه، مردان کمتر حاضر به معرفی خود به پزشک می شوند و بیشتر بار این قضیه بر دوش زنان است.

واکاوی: طرح تحول سلامت و وضعیت کنونی آن را چگونه ارزیابی می کنید؟

رضایی: این طرح خدمت بسیار بزرگی به مردم خصوصا در مناطق محروم داشته و وزارت بهداشت تا کنون سنگ تمام گذاشته است. اما به دلیل عدم همکاری و پرداخت کارانه پزشکان، هزینه تجهیزاتی که خریداری شده است و…از سوی بیمه ها ممکن است با چالش هایی مواجه شود. امیدوارم همچنان این طرح با سلامت ادامه یابد.

 

واکاوی: وظایف متقابل پزشک و بیمار نسبت به یکدیگر چیست؟

رضایی: پزشک می بایست با صرف زمان کافی برای بیمار، علاوه بر رفع مشکل جسمی به حرف های وی و گاهی وقتها مشکلات روحی و روانی آنان نیز اهمیت دهد. متقابلا باید اذعان کنم که مردم سقز قدر پزشکان را می دانند .

واکاوی: در مورد هر یک از اصطلاحات و اشخاص زیر یک کلمه یا یک جمله کوتاه بگویید:

دیسک کمر: پیشگیری کنید که مبتلا نشوید

آنکال: همیشه و در همه حال گوش به زنگ باش

بیمه: در ایران باید تجمیع و مدیریت شود.

زندگی: به خاطر پزشک بودنم نتوانستم بر بالین پدرم حاضر شوم و این است که زندگی برای پزشک معنی ندارد.

مرگ: هر آن ممکن است سراغ مان بیاید.

جوانی: تجربه ای ندارم، با درس و تحصیل و تخصص سپری شد.

بیمار: از بهبود آنان لذت می برم.

دکترجلیل وثوقی: الگوی اخلاق و منبع علم و تجربه .

دکتر قدیمی: هیچ نظری راجع به وی ندارم.

دکتر واحدی: زیاد وی را نمی شناسم.

فولادی مدیرکل تأمین اجتماعی: کسی که تمام و کمال در مقابل پزشکان قراردارد، وبا این قشر هیچ تعاملی ندارد.

دکتر غوثی: زبانش با پزشکان خوب است .

محسن بیگلری: مردم دار و دلسوز. اما بعضی وقتها دوستانش را فراموش می کند.

علی اکبر ورمقانی فرماندار سقز: سنگ صبور.

دکتر هاشمی وزیر بهداشت: سردار سلامت .

سید محمد خاتمی: فوق العاده.

 

واکاوی: سخن آخر!

رضایی: در سقز مسئولین برای جذب امکانات و تجهیزات تلاش بیشتری داشته باشند چرا که مردم سقز لایق بهترین ها هستند.

‫4 دیدگاه ها

 1. با تمام وجودم از زحمات دکتر رضایی تشکر میکنم ان شاء الله در همه زمینه ها پیروز و موید باشن واقعا جزء دکترای هستن که با تمام وجود در راستای سلامت مردم به خصوص مردم شهرستان سقز و همچنین شهر های اطراف زحمت کشیده اند ان شاء الله هزاران سال عمر مفید داشته باشن تا گوهری مث ایشان بر بالین مریض ها حضور داشته باشن
  دکتر جزء افتخارات شهرستان های ما هستن
  سخترین عمل رو برام انجام دادن همیشه سایه محبتتون بر سر مردم ما باشد

  با تشکر علی مرادیانی بانه

  1. با سلام و عرض احترام .آقای دکتر رضایی از باسواد ترین با جرأت ترین و دلسوزترین جراحانی هستن که من میشناسم هیچوقت از بیمار دیدن و درمان آنها واهمه ای نداشت و همین مسئله تجربه و مهارت وی را دوچندان کرد و علارغم اینکه نفر سوم برتر کشور بود و دانشگاه تهران خواهان استخدام و بکارگیری وی بعنواد استادیاریار دانشگاه بود .وی خدمت و طبابت در سقز رو انتخاب کرد هر بار بیماری برای وی فر ستادیم با رضایت از مطب وی برگشت .امیدوارم همیشه سلامت و شاداب در کنار خانواده خود باشن.

 2. دکتر رضایی یکی از بهترین متخصصین اورولوژی کشوره
  بعد شیوع کرونا هم سایت یوروطب رو راه اندازی کردن که بیماران میتونن از طریق این سایت ویزیت آنلاین بشن
  http://www.uroteb.com اینم آدرس سایتشون هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا