رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان: وزارت نیرو در سهم اختصاصی منابع آبی کردستان رفتاری دوگانه دارد‌

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو با استان در سهم اختصاصی منابع آبی رفتاری دوگانه دارد.

به گزارش واکاوی  کریم ذوالفقاری با اشاره به اینکه  در استان کردستان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد گفت : از این یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار ۵۵۰ هزار هکتار آن گندم‌کاری است و ۴۰ هزار هکتار آن باغات است.

وی گفت: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان ۱۱۰ هزار هکتار معادل ۱۰ تا ۱۲ درصد آن اراضی آبی است.

۵۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی کردستان تحت تاثیر بخش کشاورزی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تصریح کرد: حدود ۳۵ درصد مردم استان کردستان جمعیت روستایی و ۶۵درصد دیگر جمعیت شهری است که ۵۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی استان کردستان تحت تاثیر بخش کشاورزی هستند.

وی گفت: بیش از ۷۰ درصد جمعیت استان کردستان و ۶۵ درصد جمعیت شهری استان متاثر از بخش کشاورزی هستند در حالی که درآمد سرانه استان نصف میانگین کشوری است.

وزارت نیرو در سهم اختصاصی منابع آبی کردستان رفتاری دوگانه دارد

ذوالفقاری افزود: با توجه به اینکه وزیر نیرو معتقد است که استان کردستان از نظر وجود منابع آبی در طراز استان‌های شمالی کشور است اما وزارت نیرو با استان کردستان در سهم اختصاصی منابع آبی رفتاری دوگانه دارد.

حق مردم کردستان را همانند استان‌های دیگر تخصیص دهند

وی از معاون رئیس جمهور خواست که به عنوان فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان این حق را همانند استان زنجان در حق مردم کردستان نیز انجام دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در استان کردستان آب را به کسی که در کنار آب و منابع آبی است و کشاورزی را در کنار سد شهیدکاظمی دیم‌کاری می‌کند نمی‌دهند در صورتی که این سد تمام مخازن آن در استان کردستان است اما سایر استان‌های کشور ۷۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی از آن استفاده می‌کنند که استان کردستان فقط یک هزار هکتار کشاورزی از این منبع آبی استفاده می‌کند.

حق کردستان در اجرای طرح پایاب سدها ۵۰ هزار هکتار است

وی حق استان کردستان در اجرای طرح پایاب سدها را، ۵۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: در استان کردستان برای اجرای این طرح فقط ۲ هزر و ۹۳۰ هکتار اراضی کشاورزی را تصویب کردند که با حمایت استاندار کردستان این میزان به ۱۶ هزار و ۸۱۰ هکتار افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطرنشان کرد: از وجود ۱٫۵ میلیون متر مکعب حجم روان‌آب‌های استان کردستان در شهرستان سقز فقط ۱۸۰ میلیون متر مکعب آن برای اراضی کشاورزی استان انجام می‌شود.

در صورت داشتن برق بسیاری از پروژه‌های کشاورزی کردستان انجام می‌شود

وی به مشکل برق در اراضی مستعد کشاورزی اشاره کرد و گفت: غرب استان کردستان لازمه ایجاد باغات است اما از نظر نفوذ خطوط برق بیشتر از سایر استان‌ها مشکل داریم.

ذوالفقاری افزود: برای ایجاد ایستگاه پمپاژ ۵ میلیارد تومان هزینه کردیم که بتوانیم ۷۰۰ هکتار باغ ایجاد کنیم و این موضوع به شدت حاد است و اگر برق در اختیار داشته باشیم بسیاری از پروژه‌های کشاورزی با کمترین هزینه‌ها انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر ۲۰۰ میلیارد تومان طرح توجیهی پروانه تاسیس‌دار در بخش صنایع جهاد کشاورزی در حال اجراست.

۸۰ درصد توت فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان به ظرفیت‌های استان کردستان در زمینه تولید توت فرنگی و محصولات باغی اشاره کرد و تصریح کرد: ۸۰ درصد توت فرنگی کشور در استان کردستان تولید می‌شود و استان کردستان دارای ۴۰ هزار هکتار باغات پرمحصول سردرختی است.

وی گفت: در برش استانی برنامه‌های ملی در تمام زمینه‌ها از جمله گندم، شیر و سایر محصولات باغی به جز ذرت می‌توانیم به اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برسیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا