راه مهمترین نیاز کردستان است/ لزوم ایجاد صنایع تبدیلی در کردستان

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان، برخورداری از راه های مناسب و استاندارد و ایجاد صنایع تبدیلی در استان کردستان را از نیازهای ضروری این استان عنوان کرد.
منصور مرادی روز دوشنبه  با تقدیر و تشکر از رای اعتماد مردم شهرستانهای مریوان و سروآباد به وی در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی اظهار کرد: در تبلیغات انتخابات نمایندگی قول اجرایی به مردم ندادم، چرا که وظیفه اصلی نماینده قانون گذاری، نظارت بر اجرای قانون و پیگیری مصوبات و امورات جامعه است.
وی به عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه برای اولین بار سه نماینده استان کردستان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی هستند که این مهم می تواند در راستای جذب اعتبارات به استان تاثیرگذار باشد.
او به وضعیت نامناسب راههای ارتباطی استان کردستان اشاره کرد و افزود: یکی از زیر ساختهای توسعه پایدار در هر منطقه ای وجود راههای ارتباطی مناسب است که متاسفانه در استان کردستان به ویژه در شهرستانهای مریوان و سروآباد راههای ارتباطی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند.
نماینده مریوان و سروآباد با اشاره به اینکه در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان کردستان ۱۳۰ میلیارد تومان به جاده ارتباطی مریوان سنندج اختصاص یافت، گفت: در سفر آخوندی به استان کردستان سه مصوبه مهم شامل تکمیل جاده مریوان سنندج، تکمیل کنار گذر مریوان و احداث کمربندی شهر مریوان به تصویب رسید.
وی با اشاره به مناقضه تونل باغان در مسیر ارتباطی مریوان سنندج به طول هزار و ۵۵۰ متر افزود: باتوجه به قول مساعد وزیر راه و شهرسازی تا ۲ سال آینده جاده ارتباطی مریوان سنندج به صورت کامل افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.
مرادی به جاده کامیاران سروآباد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه موفق شدیم قطعه چهارم و پنجم این مسیر مهم ارتباطی بین دو شهرستان را به مناقصه بگذاریم که هم اکنون قطعه چهارم آن آغاز شده و قطعه پنجم نیز به زودی شروع به کار خواهد کرد.
او به بازگشایی مرزها اشاره کرد و افزود: مرز مله خورد روستای دزلی از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد که ۱۳ سال پیش بسته شده بود با پیگیری های به عمل آمده و همکاری مسئولان استانی و نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی، رسما بازگشایی و خوشبختانه موجب ایجاد درآمد برای روستائیان حاشیه آن شده است.
وی ادامه داد: مرز کانی شیخان و پیران شهرستان مریوان نیز که ۸ ماه پیش بسته شده بودند، با پیگیری های به عمل آمده موفق شدیم مجددا آنها را بازگشایی کنیم.
نماینده مریوان و سروآباد به مجلس دهم شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مجلس دهم شورای اسلامی یکی از مجلس های جوان ادوار گذشته است که بنا به فرموده رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در این مجلس همه تخصص ها وجود دارد.
رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان با بیان اینکه تعامل بسیار خوبی بین نمایندگان مجلس به ویژه بین نمایندگان استان کردستان وجود دارد، افزود: ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی در وضعیت کنونی یک تنفس برای اقتصاد بسته کشور است و خوشبختانه با توجه به تعامل بسیار خوب نمایندگان مجلس دهم طرح یک فوریتی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری در مجلس به تصویب رسید که برای تصویب نهایی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد.
وی ادامه داد: خوشبختانه کلیات این طرح به تصویب رسید و جزئیات آن نیز در دست بررسی است که با همکاری و تعامل با نمایندگان پیگیر تصویب جزئیات طرح ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی خواهیم بود و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد تصویب طرح منطقه آزاد تجاری مریوان و بانه باشیم.
مرادی یکی از مشکلات شهرستان های مریوان و سروآباد را در حوزه درمان و سلامت دانست و افزود: باتوجه به ضعف زیرساخت ها در حوزه راه و جاده ، کمتر پزشک متخصصی حاضر خواهد بود در این ۲ شهرستان سکونت کرده و مشغول به خدمت شود.
وی با بیان اینکه در تلاش هستیم تعدادی پزشک متخصص را در بیمارستان شهرستان سروآباد مستقر کنیم، به استقرار پزشکی قانونی در مریوان و سروآباد اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با پیگیری های به عمل آمده موفق شدیم پزشکی قانونی را در شهرستانهای مریوان و سروآباد مستقر کنیم.
نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت ها استان کردستان اشاره کرد و افزود: یکی از ظرفیت های بسیار خوب استان کردستان در بخش کشاورزی و باغداری است که هرساله محصولات ارگانیک و با کیفیت بسیار بالایی در این استان تولید و روانه بازار مصرف می شود.
وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل عدم وجود صنایع تبدیلی و نبود سردخانه در استان کردستان به ویژه در شهرستانهای مریوان و سروآباد محصولات باغی و کشاورزی به صورت خام به فروش می رسد و کمترین درآمد نصیب کشاورزان و باغداران می شود.
به گزارش ایرنا، شهرستانهای مریوان و سروآباد با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفری در غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده اند و یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.
منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا