روزانه ۱۳۰۰ تُن زباله در کردستان تولید می‌شود

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، میانگین روزانه پسماند تولیدی در روستاها و شهرهای استان را بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ تن اعلام کرد و گفت: متاسفانه مراکز دفن پسماند در استان کردستان غیر استاندارد بوده و فاقد تاییدیه محیط زیست هستند.

اقبل حمیدی که امروز به مناسبت روز هوای پاک با خبرنگاران گفتگو کرد افزود: اصل ۵۰ قانون اساسی صراحتا حفاظت از محیط زیست را یک وظیفه همگانی و عمومی تلقی کرده و هر گونه برخورد با تخلف در این زمینه را بر عهده محیط زیست قرار داده است.

وی با اشاره به اهمیت پایش واحدهای صنعتی در راستای حفاظت از محیط زیست افزود: همکاران ما در حوزه نظارت بر صنایع در ۱۰ شهرستان استان کردستان مستقر هستند و استعلام های مختلف در زمینه های صنعتی، کشاوزی، خدماتی و تولیدی را به اداره کل محیط زیست استان ارسال می کنند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با اعلام اینکه کردستان در زمینه پاسخگویی به استعلامات درخواستی بر اساس زمان و تعداد پاسخگویی رتبه دوم کشور را کسب کرده است، بیان کرد: طی سال گذشته یک هزار و ۶۲۴مورد استعلام در سطح استان به اداره کل محیط زیست ارسال شده است.

وی ادامه داد: به صورت میانگین میزان پاسخگویی به استعلامات در اداره محیط زیست استان ۱۱ روز برآورد شده است.

حمیدی، در ادامه با اشاره به اینکه استان کردستان دارای ۵ منطقه حفاظت شده با مساحتی بالغ بر ۲۸۰ هزار هکتار و دو اثر طبیعی_ ملی و تالاب بین المللی زریوار است، افزود: در زمینه زمین خواری،  طی  سال گذشته ۲۵ مورد تخلفات زمین خواری در مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان کردستان در سامانه ایران لند ثبت شده است.

به گفته وی، باید هرگونه تخریب و تصرف اراضی ملی بلافاصله ثبت و ضبط و توسط ادارات محیط زیست شهرستان ها به اداره کل در استان گزاش داده شود، چرا که برخی از کشاورزان  و سو استفاده کنندگان ممکن است اقدام به تصرف اراضی ملی کنند.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، میانگین روزانه پسماند تولیدی در روستاها و شهرهای استان را بالغ بر یک هزار و ۳۰۰ تن اعلام و عنوان کرد: متاسفانه مراکز دفن پسماند در استان کردستان غیر استاندارد بوده و فاقد تاییدیه محیط زیست هستند.

وی، تصریح کرد: در حال حاضر فقط جایگاه دفن پسماند شهرستان سقز در سطح استان قابل تایید محیط زیست است و ماباقی شهرستان ها به ویژه سنندج به لحاظ مکانی و نقطه یابی دارای مشکل بوده و باعث  ایجاد مشکلاتی از جمله کاهش ارزش زمین، آلودگی آب های سطحی و جاری، تجمع سگ های ولگرد و انتقال بیماری های مشترک شده است.

حمیدی، با انتقاد از اینکه متاسفانه بازیافت و تفکیک زباله در استان کردستان هنوز مکانیزه و ساماندهی نشده است بیان کرد: در اکثر جایگاه های زباله استان، افراد زباله گرد زیادی به صورت کاملا غیر بهداشتی و خطرناک مشغول تفکیک زباله از مقصد هستند و موجب انتشار بسیاری از بیماری های خطرناک در جامعه می شوند.

وی، افزود: شهرداری های استان موظف هستند که طبق قانون در راستای ساماندهی تفکیک زباله در سطح شهرستان ها با مدیریت صحیح اقدام کرده و با حفظ کرامت انسانی برخی افراد که حتی بدون داشتن یک دستکش ساده زباله گردی می کنند، در این زمینه فرهنگ سازی کنند.

وی، مردم استان را متمایل به تفکیک زباله از مبدا دانست و خاطرنشان کرد: این امر باید هرچه سریعتر توسط شهرداری های استان نهادینه شود، چرا که ممکن است اداره کل محیط زیست زمان زیادی برای تعامل با شهرداری ها نداشته باشد.

مدیرکل محیط زیست استان کردستان، به اهمیت تغییر الگوی کشت در کشاورزی و عدم وارد کردن صنایع آب بر و آلوده کننده در راستای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار استان اشاره کرد و یادآور شد: الزامی است که مسئولان استان، مطالعات زیست محیطی را در راس پروژه های صنعتی، تولید و کشاورزی خود قرار دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه یکی از رسالت های این اداره‌کل پایش واحدهای صنعتی و پاسخ به استعلامات استقرار واحدهای تولیدی است، افزود: سال گذشته یک هزار و ۶۲۴ مورد استعلام توسط این اداره کل پاسخ داده شد که از این تعداد با ۹۳.۵ درصد موافقت و با ۶.۵ درصد آنها هم مخالفت شد.

حمیدی از کسب رتبه دوم استان در سطح کشور از لحاظ زمان و تعداد پاسخگویی به استعلامات در سال گذشته خبر داد و گفت: این اداره‌کل از نظر عملکردی ۹۴.۳ درصد پاسخگویی به استعلامات را انجام داده و از نظر زمانی هم میانگین زمانی پاسخ استعلامات ۱۱.۳ روز بوده است.

وی یادآور شد: پنج منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد که افزون بر ۲۸۰ هزار هکتار از مساحت استان را دربرگرفته است سال گذشته ۲۵ مورد تخلفات مربوط به تخریب و تصرف اراضی در این مناطق به ثبت رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان ادامه داد: بیشترین میزان تخلفات اراضی در مناطق حفاظت شده عبدالرزاق سقز و منطقه حفاظت شده بیجار گزارش شده است.

کردستان دارای ۱۶ پاسگاه محیط بانی و پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال با ۹۷ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و ۲ اثر طبیعی ملی و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا