زمستانی که برای کارگران ساختمانی از همان بهار آغاز شد

در چند سال اخیر و به واسطه رشد ساخت و ساز، کمتر کوچه و محله ای را مشاهده می کردیم که آثاری از یک بنای در حال احداث در آن دیده نشود و به این سبب قشر گسترده ای از کارگران ساختمانی به این امر مشغول بودند و دسته های گسترده ای از آنان خوشحال از این امر مشغول امرار معاش بودند، اما با این حال در بیشتر اوقات از سال دخل آنان کفاف خرج و مخارج خانواده شان را نمی داد و به همین دلیل بخش عمده ای از آنان در اواسط پاییز و با شروع بارش ها بار و بندیلشان را بسته و جهت امرار معاش راهی دیگر مناطق کشور (بیشتر تهران و مناطق گرمسیر) می شدند و چند ماهی نیز در آنجا به کارگری می پرداختند.

امسال اما زمستان برای آنان خیلی زود شروع شد و می توان گفت از همان بهار زمستان این قشر آغاز شد، وضعیت اقتصادی و گرانی مصالح ساختمانی بسیاری را بر آن داشت تا از ساخت خانه منصرف شوند و به این ترتیب رکود عجیبی در ساخت و ساز حاکم شد، به گونه ای که بر اساس شواهد موجود و به گفته مسئولین، صدور پروانه ساخت و ساز نسبت به سال گذشته قریب به پنجاه درصد کاهش داشته و از متراژ پروانه هایی که صادر شده اند نیز به شدت کاسته شده است و این وضعیت معیشتی آنان را بغرنج تر کرده است.

با این احوال جای سوال است که این قشر از کارگران در این وانفسا و به فرض اگر در یک ماه ۱۵ روز مشغول به کار باشند و روزی ۶۰ هزار تومان نیز حق کارگری دریافت کنند با شتابی که در افزایش قیمت کالاهای مصرفی وجود دارد چگونه روزگار خود را می گذرانند.کمتر کسی از آنان خود صاحب خانه هستند و بیشتر اجاره نشین هستند. این را نیز اضافه کنیم که حق بیمه آنان در سال جاری دو بار افزایش داشته حال آنکه حقوقشان افزایشی نداشته و در بعضی موارد حتی کاهش پیدا کرده است. بماند که وعده های دولت مبنی بر جبران احتمالی سبد خانوار نیز شامل این قشر یعنی کارگران ساختمانی نمی شود و این نیز از تبعیض هایی است که سازمان تأمین اجتماعی میان کارگران شرکتی و کارگران ساختمانی قایل است و اعتراض اتحادیه های کارگری در این زمینه تا کنون به جایی نرسیده است.

اکنون نیز که بارش ها شروع شده، دسته های کارگر ساختمانی اگر در شهر محل اقامتشان کاری وجود داشته باشد بایستی با آن وداع کنند. مطابق اخبار موجود عده زیادی از آنان در شهرهایی از جمله قروه، زنجان و… مشغول برداشت سیب زمینی بوده و بعدها به پایتخت و سایر مناطق کشور جهت یافتن کار فصلی مهاجرت خواهند کرد.

جای سوال است که این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت؟ وضعیت بغرنج این قشر به طور حتم پیامدهای ناگوار اجتماعی بسیاری به دنبال خواهد داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا