زنان روستایی در صدر آمار بیسوادان استان کردستان قرار دارند

سرپرست معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان با اشاره به وجود ۲۶۵ هزار و ۱۰۴ بیسواد در جمعیت ۶ سال به بالای این استان گفت: براساس این آمار زنان روستایی در صدر قرار دارند.

صدیقه عبداللهی اظهار داشت: براساس سرشماری سال ۹۵ یک میلیون و ۱۶۹ هزار نفر معادل ۸۱٫۵ درصد از جمعیت ۶ سال به بالای استان باسواد و ۲۶۵ هزار و ۱۰۴ نفر معادل ۱۵٫۵ درصد نیز بیسواد هستند.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان داده بیشترین آمار بیسوادی استان در بین اقشار مختلف به زنان روستایی اختصاص دارد، افزود: براساس این سرشماری ۳۶٫۶ درصد از زنان و ۱۹٫۳ درصد از مردان روستایی از نعمت سواد بی بهره اند.

سرپرست معاونت سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان با اشاره به اینکه در جامعه شهری استان نیز ۲۰٫۲ درصد از زنان و ۹٫۲ درصد از مردان بیسواد هستند، تاکید کرد: با توجه به نقش تاثیرگذار زنان بر تربیت نسل آینده؛ می طلبد این قشر در اولویت برنامه های سوادآموزی قرار گیرند.

وی در ادامه با بیان اینکه در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال (جامعه هدف آموزش و پرورش) در طول چند سال اخیر با رشد قابل توجه ای مواجه بوده ایم، یادآور شد: در این رده سنی نیز در بخش زنان ۸۷٫۹ درصد باسواد و ۱۲٫۱ درصد نیز بیسواد هستند.
عبداللهی اضافه کرد: در چند سال اخیر در استان با بیشترین رشد سواد آموزی روبرو بودیم و در این زمینه میانگین رشد در کشور ۲٫۵ درصد ولی در استان ۳٫۸ درصد است اما با وجود همه این تلاش ها همچنان از استان هایی هستیم که از بیسوادی رنج می برد.

در سرشماری سال ۹۰ تعداد ۱۱۸ هزار نفر مردم استان در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بیسواد بودند ولی در سال ۹۵ این تعداد به ۸۰ هزار کاهش پیدا کرد.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا