برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی و خوراکی در کردستان

زنگ خطر تخریب محیط‌زیست به صدا درآمد

هنگامی که از منابع طبیعی سخن می‌گوییم نظر بر منابع طبیعی گیاهی داریم که بیشتر در مناطق غربی و شمالی کشور می‌توان آنها را یافت. این گیاهان که اکثرا جنبه دارویی دارند را بیشتر می‌توان در فصل بهار در دامنه‌های زاگرس و البرز یافت.

استان کردستان نیز با تنوع زیسی و طبیعی که دارد از استان‌هایی است که با آغاز فصل بهار طبعیت زیبا و بکر آن جلوه نمایی کرده و زمین‌های آن شاهد رشد انواع گیاهان خوراکی و دارویی است.

با توجه به اینکه خوراک گیاهان بهاری در بین مردم کردستان همواره از اهمیت خاصی برخوردار بوده است مردم در فصل بهار به دشت‌ها و دامنه کوه‌ها برای به برداشت این گیاهان رجوع می‌کنند. در این بین افرادی نیز هستند که امرار معاش زندگی خود را بر شغل برداشت این گیاهان در این فصل از سال گذاشته‌اند فارغ از این که توجهی به حفظ نسل این گیاهان که مانند دُری در زمین‌های کردستان رشد می‌کنند ندارند و درصدد جمع‌آوری هرچه بیشتر این گیاهان برای فروش و نفع شخصی خود هستند.

آنچه که بیشتر می‌تواند از بین رفتن نسل این گیاهان را تسریع کند این است که این گیاهان گاها به صورت ریشه‌ای از خاک بیرون کشیده می‌شوند و این می‌تواند بیشترین تخریب را برای محیط زیست و طبیعت به همراه دارد.

منبع| تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا