سقز در تولید عسل رتبه نخست کردستان را دارد

کارشناس مسئول زنبور عسل جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: سقز با تولید ۳۶۳ هزار و ۱۲۴ کیلوگرم، بیشترین میزان تولید عسل استان را به خود اختصاص داده است.

بهروز فوادی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا میزان تولید عسل استان کردستان را یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۴۸۳ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: شهرستان های سقز، سنندج، کامیاران و مریوان به ترتیب بیشترین میزان تولید عسل استان را به خود اختصاص داده است.
وی اظهار کرد: شهرستان سنندج نیز با تولید ۲۱۱ هزار و ۹۷۰ کیلوگرم، کامیاران با تولید ۱۲۶ هزار و ۶۵۱ کیلوگرم و مریوان با تولید ۱۰۵ هزار و ۷۲۱ کیلوگرم بیشترین میزان تولید عسل استان را بعد از سقز به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: سقز از لحاظ تعداد کلنی ۲۹ درصد، تولید عسل ۲۴ درصد و تعداد زنبوردار ۲۹ درصد در رتبه اول استان قرار دارد و شهرستان های سنندج، کامیاران و مریوان در رتبه های بعدی قرار دارند.
وی اظهار کرد: سنندج ۲۰ درصد، کامیاران ۱۰ درصد و مریوان ۱۰ درصد بیشترین میزان تولید عسل استان را به خود اختصاص داده است.
وی تعداد کندوهای مدرن و بومی استان را ۱۸۵ هزار و ۴۶ کندو ذکر کرد و گفت: از این تعداد ۱۷۷ هزار و ۲۴۳ کندو مدرن و هفت هزار و ۸۰۳ کندو بومی است.
وی میزان تولید عسل استان را هزار و ۱۵۸ تن ذکر کرد و افزود: هزار و ۱۴۴ تن آن حاصل تولید کلنی های مدرن و ۱۴ تن آن مربوط به کلنی های بومی است.
وی اظهار کرد: طبق آمارگیری سال جاری تعداد ۱۸۵ هزار و سه کندو زنبور عسل در استان وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۶درصد کندوها کلنی مدرن و چهار درصد کلنی بومی است.
به گفته وی، شهرستان سقز از نظر تعداد کلنی ۲۹ درصد و تولید عسل ۲۴ درصد و تعداد زنبور دار ۲۹ درصد در رتبه اول استان قرار دارد و از حیث تولید عسل شهرستان های سنندج، کامیاران و مریوان در رتبه های بعدی قرار دارند.
استان کردستان از حیث کلنی رتبه ۱۳ کشور و از حیث تولید عسل رتبه ۱۴ کشور قرار دارد.
با اشاره به یک‌ هزار و ۱۵۸ تن عسل تولیدی استان کردستان در سال ‌جاری گفت: ۱٫۳ درصد از این عسل در کلنی‌های بومی استخراج شده است.
وی اظهار کرد: بر اساس نتایج آمارگیری تعداد چهار هزار و ۷۲۵ نفر در استان به زنبور داری اشتغال دارند حدود هزار و ۲۵۰ نفر به صورت حرفه ای فعالیت می کنند.
وی تعداد کندوهای استان کردستان را ۱۸۵ هزار و ۴۶ مورد ذکر کرد و گفت: از این تعداد کندوی زنبور عسل تعداد کندوهای ۱۷۷ هزار و ۲۴۳ کندوی مدرن و تعداد هفت هزار و ۸۰۳ کندو بومی است.
به گفته فوادی، هم اکنون چهار هزار و ۷۲۵ زنبوردار در سطح استان کردستان فعالیت می‌کنند که شهرستان سقز با یک هزار و ۱۵۰ زنبوردار بیشترین آمار زنبورداران استان را به خود اختصاص داده است.
وی تعداد زنبورداران استان یک ‌هزار و ۲۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: کمترین آمار زنبورداران استان مربوط به شهرستان‌های قروه و بیجار است.
چهار هزار و ۷۲۵ زنبوردار در استان به کار پرورش و تولید زنبور عسل مشغول هستند که از این تعداد شغل اصلی هزار و ۵۰ نفر زنبورداری است.
کردستان رتبه سیزدهم تولید عسل کشور را دارد.
منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا