سهمیه های کنکور؛ به نام مناطق محروم، به کام دیگران

بحث سهمیه‌های کنکور،یکی از موضوعاتی است که ذهن داوطلبان کنکور و دانشجویان آینده را به خود مشغول کرده است. فرد در صورت بهره مندی، از آن دفاع کرده اما کسی که فاقد سهمیه است به خوبی می داند که حتی اختلاف یک رقم می‌تواند جایش را به یک سهمیه‌دار بدهد.

با نگاهی به نتایج کنکور و متعاقب آن دفترچه ای که برای انتخاب رشته منتشر شده است متوجه خواهیم شد که در مناطق محروم این موضوعات بیشتر به چشم می خورد، تقسیم مناطق به گونه ای انجام شده است که شانس قبولی داوطلبان منطقه سه را در دیگر مناطق و دانشگاههای کلیدی پایین آورده و حتی در دفترچه به گونه ای سخن گفته شده که داوطلبان را تشویق به انتخاب رشته محل های کم برخوردارتر کرده و آنها را از انتخاب دانشگاههای مطرح باز می دارد. اختصاص سهمیه منطقه ۳ به دیپلم گرفته های خارج از کشور، بیماران جسمی حرکتی و حتی برخی مناطق زلزله زده و بلایای طبیعی تنها نمونه هایی از بی عدالتی در حق داوطلبان مناطق محروم است. قطعا امکاناتی که در اختیار یک معلول جسمی حرکتی در تهران است با امکاناتی که در اختیار معلولان استان های محروم است قابل مقایسه نیست و طبیعتا احتساب سهمیه مناطق محروم برای همه عادلانه نخواهد بود.

همچنین سهمیه استادزاده ها نیز کماکان مطرح است و فرزندان اعضای هیأت علمی علاوه بر سهمیه های معمول از تغییر رشته، انتقال به دانشگاه محل خدمت والدین و تخفیف یا معافیت از پرداخت شهریه هم برخوردار می شوند. در این نوع سهمیه دانشجویان می‌توانند با توجه به این که پدر یا مادرشان عضو هیات علمی دانشگاه است، محل تحصیل خود را بر فرض از دانشگاه اصفهان به تهران انتقال دهند یا اگر آنها در دانشگاهی رشته دامپزشکی قبول شده باشند و اگر رتبه‌شان با نفر آخر رشته پزشکی دانشگاهی دیگر همخوانی داشته باشد، رشته‌شان را تغییر بدهند و پزشک شوند.

این موضوع محل مناقشه دیوان عدالت اداری و شورای عالی انقلاب فرهنگی است و وزیر علوم در پاسخ به این موضوع گفته است: سال گذشته هزار و ۵۰۰ نفر دانشجو از این امتیاز استفاده کردند که اغلب از استانی به استان دیگر جابه‌جا شده و ۶۰۰ نفر نیز از این هزار و ۵۰۰ نفر تغییر رشته داشته‌اند و این مسئله در جامعه کمی بزرگ‌نمایی شده است.

مورد دیگر تفاوت بین تاثیر نمرات متوسطه جدید با ۳۰ درصد و قدیم با ۲۵ درصد است. تعدادی از دانشگاهها با اعلام اینکه فاقد خوابگاه بوده و یا آن را در دفترچه اعلام نکرده اند موجب نا اُمیدی داوطلب شده و از آنجا که بحث خوابگاه برای دانشجویان مناطق محروم بحثی اساسی است لذا داوطلب از انتخاب آن رشته و دانشگاه خودداری خواهند کرد.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. علاوه بر کنکور سراسری درآزمون های دکترای تخصصی ،اعضای علمی دانشگاهها بی نصیب نمانده اند عضوعلمی با مدرک کارشناسی ارشد از سهمیه بورس تحصیلی دکترا بهره مند خواهد شد و علاوه بر حفظ جایگاه پس از چند سالی در رتبه علمی بالاتر مشغول خدمت خواهد شد و در این آزمون منطقه محروم هیچ جایگاهی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا