سیمان کمیاب شد

کمبود سیمان در سقز و در حالی که در اوج فصل کاری به سر می‌بریم به یک معضل تبدیل شده و اصناف مختلف که در حوزه ساخت و ساز مشغول هستند را به دردسر انداخته است.

سیمان مورد نیاز سقز که از کارخانه سیمان شهرهای بوکان، بیجار و زنجان تهیه می‌شود این روزها نزد مصالح‌فروشی‌ها کمیاب شده و سیمانی که باید حداقل با ۳۴ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد نایاب است، اما همین سیمان در هر حجمی که بخواهید در بازار آزاد البته با نرخ ۳۸ تا۴۰ هزار تومان در دسترس است. مسئله‌ای که با توجه به افزایش نرخ سیمان و شن و ماسه در فروردین‌ماه و به تبع آن افزایش نرخ بتن آماده قابل توجه است. آیا دوباره سودجویان دنبال افزایش نرخ سیمان و بتن آماده هستند؟

موضوع را در شهرهای اطراف هم از جمله بوکان که دارای کارخانه سیمان است پیگیری کردیم و ظاهرا این مشکل البته با شدت کمتری در بوکان نیز وجود دارد. در گفتگوی #واکاوی با مسئولان مرتبط از جمله رئیس صمت و رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی مشخص شد که در حال حاضر کارخانه‌های بیجار و زنجان به دلیل سود بیشتر، صادرات مواد اولیه (کلینیکر) با هزینه تولید ارزان‌تر را بر فروش داخل ترجیح می‌دهند و احتمالا بیشتر تولید خود را صادر می‌کنند و کارخانه بوکان نیز که بیشتر از ظرفیت خود در حال فعالیت است پاسخگوی مصرف منطقه نیست.

اما آنچه محل بحث است مسئولانی هستند که معلوم نیست چرا پیش‌بینی چنین موضوعاتی را از قبل نمی‌کنند و برای آن چاره‌ای نمی‌اندیشند؟ مشخص نیست خسارات این سوءمدیریت‌ها تا کی باید بر دوش مردم باشد؟!

مشکل تأمین سیمان در اردیبهشت ماه و در زمان پیک‌کاری که بیشتر ساخت و سازها در مراحل بتن‌ریزی هستند و حتی یک روز تعطیلی تولید بتن برای کارگاه‌ها و مشاغل مرتبط جبران‌ناپذیر است مصداق فاجعه است.

هرچند مسئولان شهرستانی تصمیم گرفته‌اند که از فردا نسبت به احتکار و‌ گران‌فروشی‌های احتمالی برخورد کنند، اما باید در نظر داشت که برخورد با این مسایل در سطوح کلان ممکن است و به نظر می‌رسد مسئولان شهرستانی در این زمینه چندان توفیقی حاصل نکنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا