شایعه سازی در فضای مجازی دامن صنعت مرغ در استان کردستان را گرفت

طی چند روز اخیر در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی عکس های در خصوص آلودگی مرغ کردستان به نوعی بیماری منتشر می شود که مدیرکل دامپزشکی استان تمامی این موارد را شایعه عنوان کرد.

به گزارش واکاوی به نقل از مهر شایعه سازی در فضای مجازی در خصوص مسائل و موضوعات مختلف پایانی ندارد و متاسفانه افراد سودجو با بهره برداری سوء از وضعیت فعلی تلاش می کنند فضای جامعه را تحت تاثیر قرار دهند و هر بار با دست مایه قرار دادن مسائل مختلف به دنبال تشویش اذهان عمومی و همچنین نگران کردن مردم در خصوص سلامت و حتی امنیت خود هستند.

جعل اخبار و همچنین دامن زدن به شایعاتی بی پایه و اساس در فضای تلگرام در کردستان موضوعی تازه نیست و متاسفانه در یکی دو سال اخیر و با گسترش این فضای بدون محدودیت و مدیریت، هر بار شایعه ای در این استان منتشر می شود.

در طول دو هفته اخیر چندین موضوع مختلف از سوی کانال ها و گروه های تلگرامی در خصوص مسائل مختلف در استان کردستان به صورت شایعه ای بی پایه و اساس در بین مردم منتشر شده است و نکته نگران کننده تر اینکه بخشی از جامعه نیز با آنها همراه می شود و شماری از اقشار را نیز تخت تاثیر منفی خود قرار می دهد.

جعل عکس نصب مجسمه هنرمند برجسته کردستانی در آبیدر سنندج، پخش کردن خبری مبنی بر آلوده بودن آب سنندج و تصویرسازی های جعلی در این خصوص و در نهایت انتشار عکسی در خصوص بیماری جذام مرغی در مرغداری های استان کردستان تازه ترین شایعاتی است که در کمتر از دو هفته اخیر فضای استان را تحت تاثیر قرار داده است.

در این دو عکس بدون نام و نشان که از سوی افرادسودجو در کانال ها و گروه های مختلف تلگرامی و از روز دوشنبه هفته قبل دست به دست می شد، عنوان شده است که در مرغداری های استان کردستان جذام مرغی مشاهده شده است و به مردم هم توصیه شده که از مصرف مرغ پرهیز کنند و این دو عکس همراه با شایعاتی دیگر باعث شده است که این دو عکس بارها از سوی افراد مختلف دست به دست شده و فضای مجازی استان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

با ادامه این روند و همچنین به توجه به گستردگی انتشار این خبر جعلی، مدیرکل دامپزشکی استان کردستان در گفتگو با خبرنگاران و در واکنش به این موضوع که سلامت مردم را نشانه رفته است، گفت: دست به دست شدن این عکس های جعلی طی چند روز اخیر باعث حساسیت مردم استان کردستان شده است که این مورد شایعه ای بیش نیست و انتظار می رود که مردم استان نیز به هیچ عنوان به این موارد توجهی نداشته باشند.

مجتبی ورمقانی با اشاره به جزئیات اتفاقات چند روز اخیر در خصوص شایعه وجود جذام مرغی، بیان کرد: چند روزی است که عکسی با مضمون جذام مرغی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و منتج به تشویش اذهان عمومی شده است که ترویج شایعاتی از این دست در فضای مجازی فقط برای تشویش اذهان عمومی است و هیچ گونه پایه و اساسی هم ندارد.

مدیرکل دامپزشکی کردستان با اشاره به منبع اصلی این شایعه سازی در فضای مجازی، افزود: این شایعه مختص استان کردستان نیست و در همه کشور پخش شده است اما آن‌چه واقعیت دارد این است که اصلا جذام، مختص انسان است و نمی‌تواند طیور را آلوده کند و در کل اصلا بیماری به این عنوان وجود خارجی ندارد.

وی ادامه داد: عارضه‌ای که در تصویر در فضای مجازی منتشر شده است plantar pododermatitis نام دارد و در اثر نامناسب بودن بستر پرورش مرغ‌ها و بخصوص در مرغ‌های سنگین ایجاد شده و بیشتر مربوط به سوختگی پوست کف پا در اثر آمونیاک حاصل از کود مرغ در بستر است.

ورمقانی با اشاره به ریشه اصلی بروز این مشکل در مرغداری ها، بیان کرد: این عارضه به‌خصوص در زمستان به دلیل سرمای هوا و کم بودن تهویه‌های سالن مرغداری و رطوبت بالای بستر بیشتر دیده می‌شود.

وی گفت: شهروندان و مردم استان کردستان می‌توانند مرغ‌های بسته‌بندی شده و تحت نظارت اداره‌کل دامپزشکی را با فراغ بال خریداری و مصرف کنند چراکه همه مرغداری‌های صنعتی کشتار خود را تحت نظارت اداره‌کل دامپزشکی و در کشتارگاه‌های صنعتی طیور انجام می‌دهند و هر مورد مشکوکی به عفونت و انواع بیماری بلافاصله از صف کشتار خارج می‌شود.

وی با اشاره به نظارت های مستمر و منظم صورت گرفته از مرغداری ها و مراکز عرصه فراورده های گوشتی و دامی، عنوان کرد: این اداره کل در راستای تامین سلامت جامعه با هیچ فردی تعارفی ندارد و در صورت بروز هر گونه مشکلی در این خصوص در کوتاهترین زمان ممکن و بر اساس قانون با موضوع برخورد می کند.

مدیرکل دامپزشکی کردستان یادآور شد: از مردم استان کردستان انتظار داریم که اخبار در خصوص هر گونه بیماری و دیگر مسائلی از این دست را از طریق مراجع رسمی خبر پیگیری و دنبال کرده و به هیچ عنوان به اخبار و شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجهی نداشته باشند.

در حالی که این بار موضوع بسیار مهمی همچون سلامت گوشت مرغ در استان کردستان دستمایه سودجوی ها در فضای مجازی و به تلگرام قرار گرفته است که به نظر می رسد نهادهاد و مارجع مسئول باید با دقت بیشتری مسائل از این دست را مورد پیگیری قرار داده و در کوتاهترین زمان ممکن با آنها برخورد کنند.

دست مایه قرار دادن مسائلی همچون سلامت مردم جامعه و همچنین پخش شایعاتی از این دست نه تنها تشویش اذهان عمومی را به دنبال دارد که باعث می شود که تولیدکنندگان نیز دچار ضرر و زیان شوند و به همین دلیل باید با جدیت بیشتری نظارت بهتری بر این فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صورت گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا