شهر سقز با انتخاب شهردار جدید به کدام سو می‌رود؟

بعد از چند ماه بلاتکلیفی بلاخره اعضای شورای شهر دست به انتخاب شهردار زدند و “وریا نعمانی” برادر شهردار اسبق را به این سمت گماردند که البته این انتخاب باید سایر مراحل اداری در شهرستان و استان را هم طی کند که البته ظواهر امر حکایت از حمایت فرماندار از گزینه جدید دارد.

نکته اول در این انتخاب، اجماع هفت نفره شورا بر روی یک گزینه است. کسی از نهان‌ها آگاه نیست، اما اختلافات سه ساله اخیر میان اعضای شورا که در نهایت منجر به برکناری شهردار سابق شد سؤالات در مورد چگونگی اجماع آنها بر سر یک گزینه را بیشتر می‌کند. اما همزمان و در حالتی خوشبینانه این اجماع می‌تواند به این مفهوم هم باشد که بالاخره کم‌کم اعضای شورا (هر چند خیلی دیر) به نقاط مشترکی رسیده‌اند.

یکی از دلایل انتخاب وریا نعمانی به عنوان شهردار سقز می‌تواند این باشد که شهردار منتخب با ارتباطاتی که دارد در یک سال آینده یک یا دو پروژه که به چشم بیاید را اجرایی کند تا اینگونه شورای شهر سرمست از این پروژه یا پروژه‌ها گوشه چشمی به انتخابات سال آینده داشته باشند. چون هرچه باشد وی از خانواده نعمانی‌‌ها است و عملکرد آنها برای شهروندان چندان ناشناخته نیست. کمتر از سه سال قبل بود که برادر کوچکتر (هیوا نعمانی) عضو شورا بود، برادر بزرگتر (ضیاالدین نعمانی) نیز شهردار سقز بود، شهرداری که بخشی از شورای شهر از منتقدین سرسخت وی بودند، اما ضیاالدین با همراهی اکثریت شورا توانست چند پروژه مهم را در سطح شهر اجرایی کند که البته حرف و حدیث‌ها بر سر تعدادی از این پروژه‌ها کماکان پابرجاست، بر همین اساس ممکن است افکار عمومی با پیش‌فرض‌هایی که از کمتر از سه سال قبل در ذهن‌شان باقی مانده است شهرداری وریا نعمانی را ادامه دهنده همان راه و روش برادرش تلقی کنند.

نکته جالب اینکه رئیس شورای شهر در مصاحبه اسفندماه خود با رسانه فریبرز اولیایی، ضمن دفاع از انتخاب بختیار علیزاده به عنوان شهردار (که با مخالفت کمیته تطبیق شهرستان و هیأت حل اختلاف استان مواجه شد) وی را فردی متمول و توانمند دانسته بود. اسعدی همچنین گفته بود با وجود خواهش‌های فراوان احدی در سقز حاضر به پذیرش شهرداری سقز نبود و برای همین از علیزاده حمایت می‌کنند. باید از وی پرسید که در این چند سال چه بر سر شهرداری آمده که سقزی‌‌ها حاضر به پذیرش آن نبودند و اکنون که وریا نعمانی آن را پذیرفته آیا بحث متمول بودن برای وی نیز مطرح است و خیال شورا از این بابت راحت است؟

یک‌سر کلاف انتخاب وریا نعمانی در فرمانداری می‌چرخد، فرماندار سقز در جریان انتخابات اخیر شهردار سابق را به عنوان یکی از اعضای هیأت اجرایی معرفی کرد، برخی همراهی‌ کردن‌های برادران نعمانی با فرماندار سقز از جمله در هنگام افتتاح درمانگاه تخصصی این شائبه را بوجود آورد که عنقریب یکی از برادران نعمانی به عنوان شهردار سقز انتخاب شود که اتفاقا همینگونه نیز شد و باید دید از کمیته تطبیق چه رأیی درباره وریا نعمانی صادر می‌شود.

اما وریا نعمانی شهردار منتخب که سابقه کاری در حوزه های مختلف عمرانی، سرمایه گذاری، درآمد، نظارت و ارزیابی، کمسیون ماده ۱۰۰، شهرسازی و… پذیرش همزمان تعدادی از این مسئولیت‌ها همزمان با سرپرستی شهرداری را دارد در این چند روز تمام توان پرسنل شهرداری را به کار برد تا بلکه بتواند دلِ اعضای شورا را برای روز رأی‌گیری در مورد شهردار بدست آورد که موفق نیز شد. البته این می‌تواند ظاهر قضیه باشد؛واکاوی قصد نیت‌خوانی ندارد اما رأی دادن اعضا بر اساس توانایی‌های منتخب به چه میزان بوده این قطعا در آینده مشخص خواهد شد که آیا دوباره شهر با پروژه‌های فراوان اما پر حرف و حدیث مواجه و شورا را برای انتخابات آتی آماده می‌کند یا سکون سه سال گذشته همچنان ادامه خواهد داشت!؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا