شوک قبض گاز به شهروندان سقزی

در روزهای اخیر که قبوض مصرفی گازبهای مشترکین در سقز توزیع شده است همگی خانوارها با اعداد و ارقامی مواجه شده اند که بیشتر در این فصل خنک و مطبوع سال آنان را به یاد سرمای نداشته زمستان انداخته و به همین دلیل با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی این موضوع را با اداره گاز شهرستان سقز در میان گذاشته اند. اداره مذکور نیز با اعلام اینکه محاسبه مطابق قانون و تعرفه هایی است که تعریف شده است جوابگوی آنان بوده است، حال آنکه مشترکین متفق القول بر این باورند که هرچند سرما و بارشی نسبی بر منطقه حاکم بوده اما مصرف گاز خانگی در دو ماه اول سال به هیچ وجه با مصرف فصل زمستان برابری نکرده اما مبالغی که در قبوض ثبت شده است چیزی خلاف این را نشان می دهد.

معمولا تعرفه بهای گاز مصرفی براساس اقلیم بندی محاسبه میشود و سقز در اقلیم یک گنجانده شده است که به دو صورت پنج ماه سرد (۱۵ آبان تا ۱۵ فروردین) و هفت ماه گرم محاسبه می شود(هرچند در گذشته ۶ ماه سرد و ۶ ماه گرم محاسبه می شد)، در ماههای سرد بهای گاز مصرفی از صفر تا ۳۰۰ متر مکعب با ۴۱ تومان محاسبه خواهد شد  ولی در ماه های گرم سال از صفر تا ۴۵ متر مکعب مصرف به ۱۰۸ تومان افزایش پیدا می کند و به هر میزان مصرف بالا برود قیمت نیز به صورت تصاعدی بالاتر خواهد رفت و از آنجا که در دو ماهه نخست امسال بارش ها به نسبت فصل سرما بیشتر بود و وسایل گرمایشی همچنان روشن بوده است مصرف نیز بالا بوده و قبض های دریافتی مبالغ هنگفتی را نشان می دهد.

قابل ذکر است که در این مورد مسئولینی که خود نیز در میان مردم هستند و در چنین شرایطی به سر می برند حداقل می توانستند این مهم را با مراجع بالادستی در میان بگذارند تا نرخ گاز بهای مصرفی را همانند ماههای سرد محاسبه کنند و کمتر مردم تحت فشار قرار گیرند. علاوه بر این در همین قبض ها عناوین مختلفی (همچون کسر هزار ریال، مانده هزار ریال، بدهی گذشته و …) درج شده اند، این عناوین هرچند مبالغ کمی را نشان می دهد اما در مقیاسی وسیع می تواند مبالغ هنگفتی را شامل شود که هیچوقت برای مردم روشن نشده است که برچه مبنایی در قبض ها درج می شوند. تمامی این موارد اعتراض مردم را در پی داشته است که حضور دو روزه مردم در اداره گاز نیز مؤید این نکته است.

بر همگان واضح و مبرهن است که شرایط اقتصادی مردم به گونه ای نیست که پذیرای شوک های اینچنینی در فضای عمومی باشد و لازم است مسئولین بر حسب توان، اراده و جایگاه خود باری از روی دوش مردم بردارند نه اینکه روز به روز موجب عصبانیت هرچه بیشتر آنان شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا