ضرورت تعریف مزیت‌های استان کردستان برای سرمایه‌گذار خارجی

یکی از کارآفرینان استان کردستان گفت: باید برای جذب سرمایه‌گذار، رونق اقتصادی و توسعه تولیدات، مزیت‌ها و پتانسیل‌های استان را برای سرمایه‌گذار تعریف و مشخص کرد.

برهان مندمی شنبه‌شب در برنامه تلویزیونی گفتمان که به صورت زنده از سیمای مرکز کردستان پخش شد، اظهار کرد: هنگامی که سرمایه‌گذاری وارد استان می‌شود و می‌بیند که اکثر واحدهای تولیدی استان تعطیل است، دلسرد می‌شود.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری که از خارج استان وارد این منطقه می‌شود باید ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان را به وی معرفی کرد، افزود: باید بروکراسی‌های اداری از سر راه سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برداشته شود.

این کارآفرین نمونه کردستانی، گفت: باید سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف همچون سازمان توسعه تجارت سرمایه‌گذار خارجی را هدایت و راهنمایی کنند.

وی اذعان کرد: در استان کم‌برخوردار کردستان علی‌رغم مشکلات استان در رابطه با تولید و سرمایه‌گذاری، عمده مشکلات اشتغال و اقتصاد بخشی از آن مربوط به کشور و قسمتی از آن مختص به استان است.

مدیرعامل شرکت صنایع غرب دانه کردستان بیان کرد: در کشور صنعت طیور دومین صنعت درآمدزا و مهم است که خوراک طیور استان کردستان در کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

مندمی با بیان اینکه ما سرمایه خود را در کردستان متمرکز کرده‌ایم، افزود: در شرکت غرب دانه کردستان حدود یک هزار نفر پرسنل در واحدهای مختلف در سطح استان فعالیت دارند.

مندمی با بیان اینکه برای کسانی که تفکر اشتغالزایی در استان را دارند مشکلاتی در حوزه مطالعاتی وجود دارد، گفت: دیگر کشورها طی ۱۰ سال اخیر پیشرفت شایانی در اقتصاد و تولید داشته‌اند اما ما بعد از این ۱۰ سال تازه به نقطه شروع رسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان ۲ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، افزود: ما باید به میانگین سهم خود در زمینه تولید و اشتغالزایی و رونق اقتصادی در کشور برسیم.

مندمی دخالت دولت در اقتصاد را یکی از موانع بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: وظیفه دولت نظارت بر حقوق مالکیت و تامین امنیت است و باید کمترین نقش را در حوزه اشتغال و اقتصاد داشته باشد.

وی با بیان اینکه حجم کم بازار از جمله مشکلات مصرف‌کننده داخلی است، خاطرنشان کرد: استان کردستان، استانی مرزی است که بخشی از مصرف کنندگان برخی از نیاز خود را از بازار و تولیدات خارجی تامین می‌کند.

مندمی برای کسانی که دیدگاه توسعه‌ای در استان را دارند، پیشنهاد کرد: سرمایه‌گذار باید مطالعات دقیقی در رابطه با بازار مصرف داشته باشد، ساخت کارگاه تولیدی و کارخانه آسان است اما فروش و موفقیت در تولید و مدیریت مالی نیاز به تدبیر بیشتر دارد.

وی در پایان اظهار کرد: سود بالای تسهیلات با توجه به تورم و تحریم‌ها در کشور زیاد است اما با مدیریت بازار می‌توان موفق بود و تولید و اشتغال را ایجاد کرد.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا