علی فتح‌الله‌زاده مدیر موفقی که هیچوقت زادگاهش را فراموش نکرد

فرزاد خاکی|رئیس اداره ورزش و جوانان سقز

 

مرحوم علی فتح‌الله‌زاده یکی از کسانی بود که با تحصیلات تحصیل در رشته تربیت بدنی و نگاه علمی و آکادمیک موجب تغییر نگرش نسبت به ورزش شد و خود یکی از ورزشکاران رشته فوتبال بود که به این رشته بسیار علاقه داشت و به صورت حرفه ‌ای آن را دنبال می کرد. ایشان در سال ۱۳۷۰ فارغ التحصیل شدند و بعد از آن به استخدام سازمان تربیت بدنی سابق درآمدند که محل خدمت‌شان ابتدا در مریوان و بعد از مدتی با هماهنگی هایی که با مرحوم عباس خاکی داشتند به شهرستان بانه منتقل شدند.

با برگزاری مسابقات کشتی نونهالان کشور و کشتی بین المللی نونهالان که به صورت همزمان در سال ۱۳۷۲ در سقز برگزار شد ایشان به شهرستان سقز منتقل و به عنوان کارمند شروع به فعالیت کردند. در شهرستان سقز و اداره تربیت بدنی سابق در پست‌های کارشناسی و معاونت اداره به خدمت پرداختند و تا اینکه در سال ۷۹ و بعد از آنکه آقای چمن‌گلی از سقز منتقل شدند ایشان در کسوت ریاست اداره مذکور شروع به خدمت رسانی کردند که این روند تا سال ۸۳ طول کشید که منشاء خدمات فراوانی شدند و از جمله کسانی بودند که با همکاری و همراهی آقای زاهد هاشمی نسب مدیرکل وقت تربیت‌بدنی و با ابتکاراتی که داشتند توانستند چرخه‌ی ورزش این شهرستان را به حرکت دربیاورند، تا اینکه در سال ۸۳ با استعفایشان به اداره کل استان منتقل شدند.

بعد از انتقال به اداره کل در پست های مختلف کارشناسی از جمله رییس اداره ورزش قهرمانی، رییس گروه ورزش همگانی، مسئول امور اداری و… مشغول شدند. در سال ۹۳ که آقای جولایی به مدیر کلی منصوب شدند ایشان نیز در سمت معاون مدیرکل در حوزه ورزش قهرمانی تعیین شدند که در این دوره نگاه ویژه ایشان به ورزش قهرمانی خصوصا برای شهرستان سقز باعث خدمات ویژه به این شهرستان شد و مطمئنا شهرستان سقز تا سالها از این نگاه ویژه بهره خواهد برد چرا که با بها دادن به این حوزه موجب دلگرمی ورزشکاران خصوصا قهرمانان شدند. نگاه علمی به ورزش، توجه ویژه به شهرستان ها و پتانسیل‌هایی که در آنها وجود داشت و حضور و نظارت بر مسابقاتی که در شهرستان ها انجام می شد باعث پشتکار قهرمانان بود، که آخرین آن در شهرستان سقز و افتتاحیه مسابقات قهرمان کشوری موی تای بود که چند روز قبل و در تاریخ ۲۱ تیرماه جاری بود. باید اذعان کرد که کار کردن در این حوزه سختی های خودش را دارد چرا که حوزه قهرمانی به عنوان قلب ورزش شناخته شده است و هر آنچه انجام می گیرد برای سربلندی قهرمانان و در نهایت سربلندی این آب و خاک است.

مرحوم در روزهای اخیر یکی از کاندیداهای معاونت توسعه مدیریت و منابع اداره کل ورزش و جوانان بودند که متأسفانه چنین فرصتی برای ایشان فراهم نشد و اداره‌کل نیز از چنین فرصتی محروم گردید. کاک علی فتح الله زاده نهایتا در آخرین دقایق روز جمعه ۲۲ تیرماه ۹۷ از میان ما رفتند و به طور قطع این بدترین خبری بود که من تا به این لحظه در تاریخ ورزش شهرستان شنیدم و با این خبر جامعه ورزشهرستان و استان داغدار و شوک عظیمی به دوستداران آن مرحوم وارد شد که بنده به نوبه خود این مصیبت را به خانواده بزرگ ورزش استان، جوانان، خانواده مرحوم و تمامی کسانی که در راه خدمت به ورزش و جوانان قدم می نهند تسلیت عرض می کنم و امیدوارم ما نیز بتوانیم بر طریق این بزرگوار و مشی والای ایشان قدم بگذاریم.

کاک علی فتح‌الله‌زاده در تمام عمرشان به مانند یک مشاور همواره در کنار متولیان ورزش و نیز ورزشکاران شهرستان سقز بودند و مراسم تشییع جنازه ایشان ثابت کرد که مردم خصوصا جامعه ورزش شهرستان سقز خدمات این بزرگوار را هرگز نادیده نخواهند گرفت. اما متاسفانه ما به رسم همیشگی، قدرشناسی از زحمات را به تأخیر می اندازیم و تا زمانی که فرد در میان ماست ممکن است بی مهری هایی به او روا داشته شود کما اینکه مرحوم فتح‌الله‌زاده نیز از این بی‌مهری‌ها کم ندید. لازم است همه ما قبل از آنکه دیر شود قدردان زحمات و خدمات چنین افرادی باشیم. این مهم را نیز به یاد داشته باشیم که این سرنوشت همه‌ی ماست و روزی باید از این جهان رخت بربندیم و چه بهتر که نام نیکی به واسطه اقدامات و خدمات از خود به جای بگذاریم.

یک بار دیگر مصیبت وارده را به جامعه ورزش و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم.

 

نویسنده: فرزاد خاکی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا