عمران شهری در انتظار تغییر در ۱۴۰۰

✍️ابراهیم حسینی| کارشناس ارشد عمران

 

سال ۱۴۰۰ سالی است که با ورود به قرن جدید و با تلاطم و سردرگمی و تنش‌های فرساینده حاکم بر جامعه، تورم، بیکاری و تبعات آشکار آن، تحریم‌های بین المللی طولانی و پاندمی کرونا و پیامدهای غیر قابل انکار و در نهایت با ناکارآمدی رو به فزاینده سیستم‌های مدیریتی در مواجهه با بحران‌های مذکور آغاز می گردد.

سخت است که در میان این همه رویدادهای متنوع و تاثیر گذار بر هم بتوان افقی حتی در کوتاه مدت یکساله ترسیم کرد. در علوم مهندسی رسم است که معمولا با ضرایبی محافظه کارانه مقاومت مصالح را با پیش فرض مواجهه با حداکثر تنش‌های وارده طراحی کنند و آن‌را به صورت کمیتی عددی و ریاضی در آورده و با قطعیت مناسب و پیش‌بینی‌پذیر طرح‌ریزی را آغاز می‌کنند. اما رویدادهای اجتماعی و اقتصادی به تبع ماهیت و سرشت پیش‌بینی ناپذیری آن نمی‌تواند به کمیت‌های قطعی تبدیل شود، بلکه متخصصان امر با تکیه بر تجارب پیشین و مشابه، رویدادها را تا حدودی پیش‌بینی و برای مواجهه و مدیریت صحیح و جلوگیری از ایجاد بحران به برنامه‌ریزی و تمهیدات بلند مدت بر اساس شاخص‌های ویژه می‌پردازند.

مخلص کلام برای شهرم سقز با جمعیتی روبه رشد و استعداد های نهفته و عالی که برای توسعه دارد و اکنون از رنج کم توجهی و ضعف مدیریتی در محرومیتی مضاعف نسبت به سایر شهرهای مشابه در سطح استان و برون استان به سر می‌برد انتظار دارم که :

۱_ با انتخابی اصلح و روی کار آمدن شورای جدید با تکیه بر خرد جمعی فصلی نو در حوزه مدیریت عمرانی شهر رقم بخورد.

۲_ انتظار دارم همانگونه که در قوانین و ضوابط مربوطه بخوبی اشاره شده است اگر شورا و نهاد شهرداری و شهر برای مردم و شهروندان است، متولیان این نهادها نیز مردم و شهروندان را محرم خود دانسته و با تکیه بر دستور کار “شفاف‌سازی، عملگرایی و خردورزی” به ترمیم بدنه ترک خورده و کم اعتبار شده این دو نهاد بسیار مهم و بازیابی جایگاه واقعی آن در رأس تصمیم‌سازی و اجرای عمران شهری پیشقدم و پیشتاز باشند .

۳_ انتظار دارم در پایان سال ۱۴۰۰، نهاد های متولی همراه با شهرداری همت کنند تا معضلی بنام ترافیک در شهر آنچنان کم رنگ شود که شهروندان به عینه حس کنند که کاری محسوس و درست انجام شده است .

۴_ انتظار دارم که شهردار جدید با بینشی واقع‌گرایانه و با در نظر داشتن منافع فعلی و آتی شهر و حفظ توامان حقوق اشخاص وحقوق عمومی شهر به اصلاح و بازنگری ریشه‌ای و اساسی در طرح تفصیلی شهر به سرعت همت گمارد تا گره‌های بزرگ توسعه فیزیکی شهر رفع شود .

۵_ انتظار دارم که در پایان سال شاهد باشیم متولی امر مسکن شهری، راه و شهرسازی به تحقق سریع وعده ساخت و تحویل حداقل نصف ۱۴ هزار نفر متقاضی ثبت نام شده  فاقد مسکن عمل کند تابیش ازاین شاهد رشد لجام گسیخته و سرگردانی شهروندان فاقد خانه ملکی در عصری که معضل تامین مسکن شخصی در بسیاری از ممالک معضلی حل شده است؛ نباشیم و یکبار برای همیشه انبوه اراضی دولتی بلااستفاده موجود در سطح شهر را در اقدامی شجاعانه برای این امر اختصاص دهند .

۶_انتظار دارم که در پایان سال دیگر وانت‌های دستفروش میوه که اکنون و بطور خزنده و آهسته می‌رود تا تمام معابر شهر را به تصرف درآورند ساماندهی و شهرداری به ازای هر محله‌ای فضایی جهت عرضه میوه و تربار به آنها جهت استقرار موقت اختصاص دهد .

۷_ انتظار دارم که در اقدامی شجاعانه شورا و شهردار جدید بصورت بر خط تمام فعالیت‌های شهرداری و شورا را بدون هیچ گونه چشم پوشی و بهانه ای اعم از دخل و خرج و بکارگیری نیرو ضوابط و …و بطورکلی تمام فعالیت های مرتبط و ضوابط را برای تحقق شفاف سازی بصورت روزانه جهت استحضار مردم منتشر کنند.

۸_ انتظار دارم که در سال جدید به این افتخار برسم که شورای شهر من بعد از ۲۴ سال جلسات خود را علنی و با حضور خبرنگاران و معتمدین و انتشار بلافاصله صورتجلسات برگزار میکند .و شورا یاری دیگر شعاری تو خالی در انتخابات نیست.

۹_ انتظار دارم که وقتی درجه اداری مدیریت عالی شهر فرمانداری ویژه است اختیارات ادارات کل راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی دو ارگان بسیار مهم در خدمت به مردم با تمرکززدایی از مرکز استان به شهرستان واگذار شود تا مردم در چنبره بوروکراسی و کم توجهی حاکم بر ادارات کل گرفتار نشده و توسعه شهر دچار کندی و نارضایتی نشود .همان گونه که بلافاصله اداره مالیات و دارایی را برای وصول به موقع مالیات از مردم تجهیز و تفویض اختیار کردند!!

۱۰_ انتظار دارم که توجه به محلات حاشیه و کم برخوردار شهر همراه با عدم غفلت از مرکز شهر  با جدیت و با برنامه ای عملی در اهداف کاری شهرداری و شورای شهر قرار گیرد .

۱۱_ انتظار دارم که شورای شهر با کمک شهرداری و نخبگان شهری برای اولین بار سقز را دارای برنامه توسعه و عمران شهری چهار ساله و نقشه راه کند تا مدیریت سلیقه‌ای برای اولین بار جای خود را به مدیریت خردمندانه و مبتنی بر  برنامه در شهر بدهد تا با جابجایی و رفتن‎های ناگهانی شهر دچار سکته و کمای عمرانی نشود .

۱۲_ انتظار دارم که در پایان سال شهرم با داشتن دو تصفیه خانه آب آشامیدنی از گواراترین و سالم‌ترین آب در استان برخوردار گردد و مردم ثنا گوی مسولان این نهاد گردند .

۱۳_ انتظار دارم شهر با مردم و برای مردم و پویا و شاداب وهمراه با تجدید سرزندگی در معابر پیاده آن با تسهیل در حفظ حقوق پیاده‌مداری در پیاده‌روها که در سکوت و بی‌تفاوتی مجریان قانون به تصرف خودروها و زیاده‌طلبی مغازه‌داران درآمده باشد.

۱۴_ انتظار دارم که ورودی‌های شهر  چنان سامان یابد که وقتی غریبه‌ای و مهمانی به شهر وارد می‌شود با چشم اندازی خوشایند در پس زمینه ذهنی  و خاطره‌ای  خوش، سقز را  به یاد آورد، نه شهری که تداعی گورستان خودرو های زشت و داغان انباشته در پیاده روهایی که فقط اسم پیاده‌رو دارد و اکنون در زیر سیاهی روغن و دوده و آشغال با مغازه‌های بد قواره و زهوار در رفته و درختانی نیمه خشکیده و نیمه سیاه شده مواجه گردد.

۱۵_ انتظاردارم که بعد از سالها مطالبه مردمی پارک شهر از فرسودگی و کم توجی و تبدیل شدن به محلی برای پارکینگ خودرو واستقرار دستفروشان جایگاه واقعی خود را به عنوان مکانی امن و زیبا  بدون استرس برای تفریح و تفرج تمام شهروندان باشد. شاید بتواند بعد از مدتها پارک شهر با داشتن انتظامات و پارکبان جایگاه شایسته خود را بازیابد و تنهاپارک بازی شهر، پارک لاله بعد از سالها از چنبره و محاصره دود و خودرو و مغازه‌های آلاینده آزاد و به مانند نگینی لبخند و امید شادی را به کودکان محروم از شهر بازی برگرداند .

و در آخر انتظار و آرزو دارم که مسؤلان این شهر اندکی از بالای میز به زیر آیند و از اسب غرور و خود بزرگ‌بینی و خودپسندی بکاهند و با اعتماد به مردم، پیگیر مطالبات برزمین مانده این شهر که سالها است به مانند بختکی گلوی رشد و توسعه شهر را گرفته، باشند. باشد که عاقبت بخیر گردند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا