فرش سنندج در سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شد

چند روز قبل فرش آهنین بیجار ثبت جهانی شد تا آوازه این فرش بیش از پیش در جهان شنیده شود. حالا خبرها حاکی از ثبت فرش سنندج در سازمان جهانی مالکیت فکری است.

به گزارش واکاوی و به نقل از روابط عمومی استانداری کردستان، اسماعیل زارعی کوشا در این رابطه اظهار کرد: با پیگیری های مکرر صورت گرفته در پروژه توسعه‌ای خوشه فرش دستباف کردستان طی ۲ سال اخیر و حمایت‌ های مرکز ملی فرش ایران، فرش دستباف سنندج معروف به فرش یک پود سنه(سنندج)، به عنوان یک میراث ماندگار بشری و یک برند بین‌المللی در یک سند معتبر و رسمی در سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو (WIPO) در کشور سوئیس به ثبت رسید.

وی افزود: ثبت برند جهانی فرش یک پود سنه که می‌توان آن را بعنوان یکی از مهم‌ترین دستاورد های هنر صنعت فرش دستباف کردستان برشمرد بر اساس معاهده لیسبون و طی یک فرآیند کاملا فنی و کارشناسی و مطابق با قوانین بین‌المللی و همچنین قانون حمایت از نشانه‌های جغرافیایی ثبت شده است.

زارعی کوشا با بیان اینکه ثبت جهانی فرش سنندج دومین اتفاق بزرگ و مبارکی برای همه مردم استان و به خصوص هنرمندان دخیل در صنعت فرش دیار اردلان است،گفت: هر چند نام و آوازه فرش سنندج نیز همانند فرش بیجار فراگیر است اما ثبت آن در یک سازمان بین‌المللی بر شهرت این هنر فاخر خواهد افزود.

استاندار کردستان ابراز امیدواری کرد با اقدامات و برنامه‌هایی که در دست اجرا داریم فرش سنندج و بیجار به عنوان یک برند خاص و ویژه مورد توجه مردم کشور، منطقه و جهان قرار گیرند و این مهم بتواند تغییرات اساسی در زندگی و معیشت شاغلان حوزه فرش بوجود بیاورد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا