قائم‌مقام وزیر صنعت در سنندج: استان کردستان ظرفیت ترانزیت و افزایش سهم صادرات کشور را دارد

به گزارش واکاوی، مجتبی خسروتاج پیش‌ از ظهر امروز در گرامیداشت بیستمین سالروز ملی صادرات در جمع تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی استان کردستان که در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: استان کردستان به دلیل ظرفیت‌های فراوان گردشگری، اقتصادی و مرز می‌تواند در افزایش سهم صادرات کالا به خارج از کشور سهم خوبی در بازارهای جهانی داشته باشد.

وی گفت: تلاش لازمه توسعه، پاداشت و نتیجه است و باید توجه کنیم که مشکل بیکاری را با تلاش و پشتکار برطرف کنیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: دولت‌ها باید بیشتر در وظیفه شرایط فضای کسب و کار و بسترسازی بخش خصوصی و مطابق با موازین قوانین و مقررات فعالان حرکت کنند.

وی فراهم کردن زیرساخت‌ها برای بخش خصوصی را از وظایف دولت عنوان کرد و گفت: اگر در زیرساخت‌ها که لازمه حرکت بخش‌های اقتصادی در مرزها است کم و کسری وجود داشته باشد مقصر اصلی دولت‌هاست و کسی که زمینه ساز تولید و صادرات است فعالان اقتصادی است.

خسرو تاج افزود: کشورمان به خاطر منبع نفتی نقش صادراتی داشته و اکنون بخشی از بودجه و منابع کشور متکی به فروش نفت است اما مانند گذشته نیست چرا که در بخش‌های غیرنفتی هم فعال‌تر شدیم.

وی با بیان اینکه امروز نمی‌توانیم بگوییم بخش خصوصی قوی است، اظهار کرد: در روز ملی صادرات، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی اگر هم توانسته‌اند قوی شوند در فضای خاموش و در چراغ خاموش حرکت می‌کنند و ترجیح می‌دهند که ناشناخته باشند چرا که معتقدند ممکن است افراد بالادست مانع کار آنها شوند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: متاسفانه حرکت رو به جلو بخش خصوصی نحیف و ضعیف است و چگونه می‌توان حرکت کرد که شاهد رقابتی بودن بنگاه‌های اقتصادی باشیم.

وی گفت: وظیفه دولت فضاساری و بسترسازی زمینه حرکت فعالان اقتصادی و روان‌سازی این حرکت‌هاست و یکی دیگر از وظایف دولت‌ها برنامه‌ریزی برای هدف‌های اقتصادی راهبردی است و اینکه در آینده کردستان کجا می‌خواهد برود؟ آیا دولت نقشی در این زمینه ندارد؟

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: اگر چه فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشورهای دیگر را دیده‌اند بنابراین در بعضی بخش‌ها فعالان اقتصادی بهتر از دولت‌مردان و کارشناسان اقتصادی می‌توانند چشم‌انداز و آینده ترسیم کنند.

صادرات صنایع پتروشیمی سهم خاصی در سبد کالایی کشور دارد

وی گفت: امسال ۱۵ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی در ۷ ماهه امسال انجام شده و امروز این صنعت در سبد کالایی کشور سهم خاصی دارد چرا که در این صنعت برنامه‌ریزی انجام شده است.

خسروتاج با تاکید بر اینکه در توسعه صادرات باید هدف‌گذاری داشته باشیم، افزود: از مهم‌ترین وظایفی که در استان کردستان باید مصرانه روی آن کار شود بخش‌هایی است که دارای مزیت نسبی هستند و اشتغال و ثبات داشته باشند.

وی اظهار کرد: امروز خط اتیلن در شهر سنندج و مهاباد می‌تواند قطب تولید باشد و پلی‌اتیلن که در سنندج و مهاباد تولید می‌شود می‌تواند قطب تولید پلاستیک و ظروف یکبار مصرف شود بنابراین دولت در اینجا نقش زیرساختی را نشان می‌دهد و از فاز پارس جنوبی خط لوله پلی‌اتیلن به سمت غرب و شمالغرب و کردستان می‌کشد و این صنعت می‌تواند با سرمایه کم در زمینه تولید پلاستیک و ظروف یکبار مصرف اشتغالزایی ایجاد کند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران تاکید کرد: همه چیز را نمی‌توان به اقتصاد و بازار واگذار کرد و اگر می‌خواهیم به موضوع اهداف توسعه‌ای برسیم باید توجه داشت که توسعه در همه جای دنیا با فعالان اقتصادی در کنار دولت محقق می‌شود و پشت آنها کمیته‌ها و اتحادیه‌ها هستند.

وی از افزایش ۵ درصدی میزان صادرات آبزیان در ۷ ماهه نخست امسال در سطح کشور خبر داد و گفت: در همین مدت ۱۳۰ میلیون دلار صادرات انجام شده و در استان کردستان می‌توان روی شیلات و آبزیان آن هدف‌گذاری کرد چرا یکی از سیاست‌های راهبردی استان کردستان تولید شیلات است که می‌تواند نقطه عطفی برای توسعه صنعت باشد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: در ۷ ماهه نخست امسال در زمینه صادرات میوه و تره‌بار در کشور ۴ درصد کاهش داشتیم و اگر استان کردستان می‌خواهد در زمینه توت فرنگی کار کند باید روی این محصول هدف‌گذاری کند.

۷۴ درصد رشد صادرات کابل و سیم

وی به صادرات ۱۰۴ میلیون دلار کابل و سیم در ۷ ماهه نخست امسال در کشور اشاره کرد و گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد رشد داشته است و وجود معادن قوی، شرایط آب و هوایی و اقلیمی و چهار فصلی بودن کشور از مزیت‌های نسبی کشورمان است اما مزیتی رقابتی در نتیجه فکر و تلاش انسان‌ها ایجاد می‌شود و مزیت نسبی خدادادی است اما امروزه کشورهای دیگر مزیت‌های نسبی را به سمت مزیت‌های رقابتی پیش می‌برند.

خسروتاج میزان صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در ۷ ماهه نخست امسال را، ۳٫۶ میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴٫۵ درصد رشد داشته است و اگر این صنعت را در کردستان توسعه دهیم می‌تواند در سطح جهانی قابل رقابت باشد.

وی با اشاره به الگوسازی نمونه های صادراتی و افراد موفق در این زمینه برای ایجاد کردن فضاهای نوآوری در استان کردستان اظهار کرد: استان کردستان می‌تواند مرکزیت ایجادکننده کارهای فرهنگی و هنری در زمینه موسیقی و حتی مرکزیت مبادلات فکری ادیان باشد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: متاسفانه برخی دستگاه‌ها و ادارات با بخش صادرات همراه نیستند و در زمینه اعطای تسهیلات و اخذ مالیات گاهاً مشکلاتی برای تولیدکننده ایجاد می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا