قاطع مثل دادستان سقز

دادستان بودن سیاسی ترین شهر استان و بنا به تعابیری سیاسی ترین شهر ایران کار ساده ای نیست. همزمان سقز با توجه به قدمت و پیشینه ای که دارد دارای یک سری مسائل و آسیب های اجتماعی خاص و عمده است که کار را دو چندان سخت می کند و می طلبد شخصی این مسند را عهده دار شود که هم شناخت کافی از از گرایشات سیاسی و تمایلات گروههای مختلف داشته باشد و هم دارای دانش حقوقی و روانشناختی علمی در مواجهه با آسیب های اجتماعی باشد. در این مورد دادستان سقز بر خلاف اکثر مدیران شهرستان دارای تحصیلات، توانمندی و قاطعیت لازم است.

گرچه سخت گیری های کیوان جهانی برای نگارنده به عنوان یک مطبوعاتی منجر به گشودن یک پرونده سخت و پیچیده شده و کماکان موضوع در حال پیگیری جدی است، اما به عنوان فردی رسانه ای و مستقل که توسعه شهرستان را در اولویت هر موضوعی قرار می دهم طبیعتا حفظ آرامش و انضباط در شهر را مهمترین راه برای رسیدن به این هدف می دانم، قاطعیت دادستان سقز پس از آخرین اتفاقی که منجر به قتل یک شهروند شد رنگ و بوی تازه ای نیز به خود گرفت، ورود مستقیم به ماجرا، شناسایی و دستور برخورد بدون اغماض با افرادی که سابقه خشونت ورزی  داشته اند شدیدتر از گذشته شده است.

دستور برخورد با مفاسد اداری در سقز همیشه در اولویت دادستان بوده تا جاییکه در موضوع اصناف ورود افراد صاحب نفوذ هم چاره ساز نبوده و شنیده های واکاوی حاکی از صدور حکم اولیه برای متخلفین احتمالی است. در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز اخیرا شاهد برخوردهای مثمرثمر و جدی تر بوده ایم. افزایش حل و فصل پرونده های منجر به رضایت طرفین، مساعدت با خانواده های زندانیان و اعطای مرخصی و راه باز به زندانیان، توجه به حقوق زنان در پرونده های طلاق و… از دیگر مواردی است که نقش مثبت دادستان در آن دیده می شود.

نگارنده معتقد است کنترل و ایجاد انضباط شهری صرفا با برخوردهای قهرآمیز میسر نیست، تعامل و شناخت کافی نسبت به امورات و باور به تأثیرگذاری معتمدین، اعتقاد به ابعاد و تأثیرات روانشناختی جرم حین بررسی پرونده ها، تعامل مناسب با شورای تأمین شهرستان و نگاه حقوقی بدون حب و بغض به مباحث، اصولی هستند که در ایجاد فضای آرام و امنیت در شهر تأثیرگذار بوده و جهانی به خوبی از پس آن برآمده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا