مدیرکل غله کردستان: تمام مطالبات گندمکاران کردستان پرداخت شد

مدیرکل شرکت غله کردستان گفت: این استان علاوه بر اینکه در رتبه چهارم خرید گندم کشور قرار دارد تمامی مطالبات گندمکاران استان را پرداخت کرده است.
جمال صالحی روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: سال جاری ۸۵۶ هزار تن گندم در ۸۷ مرکز خرید، از کشاورزان خریداری شد و برای این میزان محصول ۱۰ هزار و ۹۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال به گندمکاران پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه مصرف سالانه گندم کردستان ۱۸۰ هزار تن است ادامه داد: میزان خرید گندم نسبت به سال گذشته ۳۱۰ هزار تن حدود ۵۷ درصد افزایش داشته و گندم مازاد بر نیاز استان به میزان ۴۷۴ هزار تن به ۱۲ استان کشور صادر شده است.
به گفته وی، استان هایی که گندم مازاد کردستان به آنها صادر شده شامل آذربایجان شرقی، اصفهان، تهران، البرز، قم، بوشهر، چهارمهال بختیاری، سمنان، سیستان و بلوچستان، کرمان، گیلان و مازندران هستند.
مدیرکل شرکت غله کردستان افزود: کردستان هم اکنون پس از استان های خوزستان، گلستان و فارس در رتبه چهارم خرید گندم کشور قرار داشته و شهرستان بیجار نیز با ۲۳۳ هزار تن خرید بین شهرستان های کشور در رتبه دوم قرار دارد.
به گفته صالحی، مراکز خرید گندم در ۱۰ شهرستان استان فعال شده بود که بیجار در رتبه اول و شهرستان های قروه با ۱۵۰ هزار تن، سقر ۱۳۴ هزار تن و دهگلان با ۱۰۷ هزار تن در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.
در سال زراعی گذشته (۹۴ – ۹۵) در مجموع بیش از ۹۸۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت شد و از این مقدار ۸۵۶ هزار تن از کشاورزان خریداری شده است.
کشت گندم در استان کردستان هر سال در اواخر شهریور و اوایل مهر شروع می شود و برداشت آن در اواخر خرداد و اوایل تیر سال بعد به ۲ صورت مکانیزه و سنتی انجام می شود.
استان کردستان به دلیل داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه سوم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.
منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا