مصیبت کولبری و بحران سرگردانی

به گزارش واکاوی، بحث کولبری در چند سال اخیر و به واسطه وجود رسانه های اجتماعی بیش از پیش به آن پرداخته شده است. اما این بحث هرساله و در فصل زمستان به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که در مناطق کردستان حاکم می شود و اتفاقاتی که برای کولبران می افتد در کانون توجهات قرار می گیرد.

اخیرا نیز پس از اظهارات وزیر کشور مبنی بر اینکه مصوبه ای را به دولت برده و تصویب شده تا بر اساس آن پرونده کولبری در مرزها بسته شود، یک بار دیگر این موضوع در رسانه ها مطرح شد. پس از آن بود که واکنش ها از سوی نمایندگان و سایر کسانی که به این طرح معترض بودند شروع شد تا جایی که نطق روز چهارشنبه محسن بیگلری نماینده شهرهای سقز و بانه درمجلس نتوانست مجلس نشینان را به تصویب طرح یک فوریت بررسی وضعیت کولبران متقاعد کند و این بحث به صورت معمول توسط نمایندگان برررسی خواهد شد. امروز نیز خبرگزاری ایرنا به نقل از فرماندار بانه عنوان کرد: با اشاره به حذف فرآیند کولبری و شکل گیری فعالیت های مرزی در قالب پیله وری، بزودی تمام مبادلات مرزی به مرز سیرانبند این شهرستان منتقل می شود.

در همه این موارد یک نوع سردر گمی حتی در میان مسئولین مشاهده می شود که ناشی از عدم هماهنگی میان نهادهای زیربط و عدم اتفاق نظر در مورد این پدیده است که تاکنون نتوانسته اند با یک برنامه ریزی دقیق و صحیح برای این مشکل چاره جویی کنند. چاره اصلی در این مورد به بحث تولید و اشتغال مربوط می شود، یعنی همان چیزی که ناشی از بی توجهی تمامی مسئولین در استان های درگیر با این پدیده است. امری که در طول سالیان و از سوی دولت های مختلف در مناطق مرزی مورد غفلت واقع شده است و متعاقب آن حربه مناسبی برای کسانی شده است تا با استفاده از آن در صدد جلب توجه برآیند که در بسیاری موارد نیز منجر به قهرمان سازی های خیالی از جانب اطرافیانشان شده است.

پیداست که هیچ یک از این موارد دردی را از مردمی که بیشترین آسیب ها را از مزیتی به نام “مرز” دیده اند دوا نمی کند، مزیتی که با وجود ظرفیتهای عظیم، بلای جان عده زیادی از مردمان آن، چه در هنگام جنگ به واسطه مناطق جنگی، چه بعد از آن و به واسطه انفجار مین هایی که هر روزه در گوشه و کنار شهرها و روستاهای مرزی جان عده ای خصوصا کودکان را می گیرد و در نهایت نیز پدیده کولبری که دست مایه مسئولین شده است. مادامیکه بحث سرمایه گذاری به صورت جدی از سوی مسئولین و متقاعد کردن ارگان های دست اندرکار این امر از طریق لابی گری مؤثر واقع نشود بحث کولبری کماکان بلاتکلیف خواهد ماند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا