ممنوعیت جدی صادارت سنگ خام از کشور

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: متاسفانه صادرکنندگان ترجیح می‌دهند سنگ را به صورت خام به بازارهای صادراتی عرضه کنند ، اکیدا دستور دادم تا با موضوع خام‌فروشی در سنگ‌ها برخورد شود و ممنوعیت جدی در حوزه صادرات سنگ اعمال شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از “شاتا” محمد رضا نعمت زاده در حاشیه افتتاح دوازدهیمن  نمایشگاه بین المللی معدن ، صنایع معدنی و ماشین آلات و تجهیزات وابسته در جمع خبرنگاران با اشاره به استدلال برخی از شرکت های داخلی برای اصرار بر خام فروشی، اظهارداشت: برخی شرکت ها توجیه می‌کند که سود صادرات مواد خام بیش از فرآوری است، این حرف اشتباه است، تاکید بر صادرات مواد خام درست نیست و این شرکت ها باید به سمت صادرات محصولات  فرآوری شده حرکت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت پرهیز از خام فروشی و روی آوردن به فرآوری محصولات معدنی را یکی از مهم ترین اهداف اقتصاد مقاومتی و اجرایی شدن تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این بخش بر شمرد و افزود: فرآوری محصولات معدنی سود بیشتری برای کشور به همراه خواهد داشت و شرکت های ایرانی با هم افزایی و تجمیع توانمندی های خود توان رقابتی خود را افزایش دهند.

وی در مورد جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش معدن نیز گفت: از شرکت‌های خارجی دعوت کرده‌ایم تا در بخش اکتشاف، بهره‌برداری، مهندسی و اکتشاف، طراحی و ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات در ایران سرمایه‌گذاری کنند و با صنعت گران ایرانی ارتباط برقرار کنند.

نعمت‌زاده تأکید کرد: نجات کشور در رونق و توسعه تولید و صادرات است، هم‌اکنون یکسری موانع سیاسی که قبلاً وجود داشت برطرف شده و می‌توانیم از دانش فنی شرکت‌های خارجی برخوردار شویم.

وزیر صنعت، معدن وتجارت در بیان اقدامات انجام شده برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی گفت: اقدامات مختلفی در این مورد انجام شده به طوری که طی یک ماه گذشته شاهد افتتاح یک مجموعه تولید شمش فولاد به ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن بودیم و هفته گذشته نیز واحد تولید  فولاد به ظرفیت ۱٫۸ میلیون تن افتتاح شد که به این ترتیب طی یک ماه گذشته حدود ۳ میلیون تن محصول جدید به زنجیره تولید اضافه شده است.

نعمت‌زاده افزود: در برخی محصولات مانند مس گفته می‌شود که صادرات این محصول به صورت کنسانتره نسبت به صادرات کاتود مس که حالت فرآوری شده کنسانتره به شمار می‌رود از سود بالایی برخوردار است، درصورتی که این استدلال غلط است و باید به هر شکل ممکن اصلاح شود.
وی در پایان گفت: لازمه پیشرفت کشور، فعالیت مشترک و کار جمعی است.

منبع : تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا