منطقه «فیض‌الله بیگی» غنی از ثروت، محروم از توسعه

منطقه «فیض‌الله بیگی» یکی از حاصلخیزترین مناطق سقز به لحاظ آب، محصولات کشاورزی، انواع معادن و حتی به لحاظ گردشگری است، اما از بسیاری جهات از جمله در حوزه راه که اساس توسعه است وضعیت مطلوبی ندارد.

بخشی از مسیر که قبلا آسفالت شده به دلیل تردد کامیون‌های حامل مواد معدنی سنگ، ماسه و… دچار آسیب جدی شده است ترمیم آن نیز به دلیل عدم تأمین بودجه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به گفته رئیس راهداری سقز، قرار بود این ترمیم با همکاری معادنی که در این مسیر فعالیت دارند انجام شود، اما تاکنون این امر ممکن نشده و در آخرین تصمیم قرار بر این شد مسیر مذکور به جای آسفالت با بتن ترمیم شود!

بخش دیگری از این مسیر (۶ تا ۷ کیلومتر) که آسفالت نشده در دو سال گذشته زیرسازی‌های آن انجام گرفته است. در این مورد نیز مسئولان شهرستان تاکنون موفق به جذب پیمانکار نشده‌اند.

ساکنین منطقه می‌گویند: این روزها در گوشه و کنار استان شاهد افتتاح طرح‌های جاده‌ای هستیم، اما در سقز و علیرغم قول‌های مکرر خبری از ترمیم و آسفالت جاده‌ی این منطقه غنی از ثروت نیست.

 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. ‌ضمن تشکر از رسانه ای نمودن این معضل توسط تیم محترم واکاوی؛ روز شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ برای خاکسپاری یکی از اقوام به یکی از روستاهای این منطقه رفتیم. وضعیت جاده از خروجی صاحب تا نزدیک روستای لگزی واقعا اسفناک و خطر زا (جانی و مالی) بود.پس از برگشتن در بین راه با پیدا کردن شماره اداره راه سقز موضوع و معضل را به اطلاع رساندم.شخص پاسخگو بیان نمودند این موضوع به اداره راه مربوط نیست و جاده به پیمانکار و مشاور داده شده است!!!!! برای یک لحظه فکر کردم شاید اشتباهی تماس گرفته و با اداره جنگلبانی؛ برق, سازمان بورس یا … تماس گرفته ام. در ادامه سراغ رئیس اداره آقای رحمن پور را گرفتم که بیان نمودند به علت مبتلا شدن به کرونا صحنه را فعلا ترک نموده اند.شماره اداره کل راه و شهرسازی استان را پیدا کرده و تماس گرفتم پس از چندین بار پاسکاری و به “واحد ما مربوط نمی باشد” در آخر بنده خدایی که بیان نمودند : ” من هم یکی هستم مثل شما و نمی دانم!!!” ؛ بیان کردند جناب مدیر کل و معاونین محترم به سفر تهران و دیدار با وزیر مشرف شده اند و اداره کل هم سنگر خدمت را خالی و برای عرض ارادت جملگی به تهران عزیمت نموده اند. به یاد ضرب المثل ” گشتم نبود نگرد که نیست” افتادم ! در این مملکت گل و بلبل و خصوصا در این دیار پر از معادن و ذخایر اما فراموش شده ؛ دلخوش به همین مقدار !!! بودیم که مسئولین بومی هستند و به حال زادگاه خود دل خواهند سوزاند اما دریغ و صد دریغ که غیر از عزیمت به تهران (برای عرض ارادت و معرفی ذخایر به جا مانده که از چشمان پر طمع و ریز بین) کاری دیگر از جنابان بر نمی آید و از این آتش آبی برای کردستان؛ سقز و منطقه فیض الله بیگی گرم نخواهد شد!!!!
    یادآوری: مستندات تماس های گرفته شده موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا