تعیین مکان برای تجمعات اعتراضی در سقز

 

در جریان اعترضات مهرماه معلمان سقز، ابتدا حکم تبرئه شش تن از آنان توسط دادیار دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز صادر شد ولی در ادامه، دادستان شهرستان به این حکم اعتراض کرده و در گفتگو با #واکاوی عنوان کرد: “جهت اعتراضات صنف‌های مختلف مکان مشخصی برای شهروندان سقزی در نظر گرفته شده که این امر مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح است”. اما این مکان کجاست؟

 

خرداد امسال دولت مصوب کرد که شوراهای تأمین شهرستان‌ها بایستی برای شهرهای با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر، یک محل برای برگزاری تجمعات اعتراضی تعیین کنند، شهرستان سقز نیز شامل این موضوع شد و مطابق آن شورای تأمین شهرستان محلی را برای اعتراضات مردم تعیین کرده است.

 

بر اساس پیگیری های #واکاوی این محل برای شهرستان سقز در محدوده مجموعه پارک گولان تعیین شده است، یعنی حد فاصل مجتمع نیمه کاره فرهنگی شهرداری تا آبنمایی که در پارک گولان وجود دارد به این امر اختصاص یافته و شهروندان، اصناف و گروههای مختلف به شرط اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح می توانند تجمع خود را برگزار و خواسته های قانونی خود را به گوش اشخاص و نهادهای حقوقی برسانند.

 

این مصوبه به معنای قدم گذاشتن در راستای اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی است که تصریح می‌کند: “تشکیل‏ اجتماعات‏ و راهپیمایی‏‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است” که امری بسیار مفید است و مردم، اصناف و گروههای مختلفی که نسبت به یک امر اعتراض داشته و یا خواهان بررسی و پیگیری موضوع خاصی از اشخاص و نهادهای حقوقی هستند می توانند در این قالب به بیان خواسته ها و مطالبات خود بپردازند.

 

این که تعیین چنین مکانی تا چه اندازه کارشناسی شده است محل بحث است، همچنین اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح نیز کار آسانی به نظر نمی رسد و در بسیاری مواقع با مخالفت‌هایی روبرو می‌شود. در حال حاضر ممکن است مردم به بسیاری از امور معترض باشند، اما آنچه مهم است گوش شنوا برای شنیدن این اعتراضات است و مسئولین با هر مقام و در هر رده‌ای بایستی در رفع نواقص و بهبود وضعیت قدم بردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا