ناآگاهی در چگونگی برداشت گیاهان بهاری زوال تدریجی آنها را در پی دارد

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: مطابق سیاست حفاظت، احیاء و بهره برداری سازمان جنگلها و مراتع کشور بهره برداری تجاری و برداشت پیازگیاهان مرتعی ممنوعیت داشته و ناآگاهی در چگونگی برداشت گیاهان بهاری زوال تدریجی گیاهان و تخریب مراتع را در پی دارد.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایسنا، طاهر کرمی اظهار کرد: مطابق سیاست حفاظت، احیاء و بهره برداری سازمان جنگلها و مراتع کشور بهره برداری تجاری و برداشت پیازگیاهان مرتعی ممنوعیت داشته و ناآگاهی در چگونگی برداشت گیاهان بهاری زوال تدریجی گیاهان و تخریب مراتع را در پی دارد .

وی افزود: امسال با توجه به تغییرات آب و هوایی، گرمتر شدن منطقه و بارش‌های رخ داده وضعیت مراتع به گونه ای است که باید در بهره برداری از این نعمتهای الهی با نهایت دقت و برداشت، اصولی و صحیح انجام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اضافه کرد: به دلیل کم آگاهی و یا ناآگاهی برخی از مصرف کنندگان و بهره برداران، نسبت به برداشت بی رویه و غیراصولی این گیاهان اقدام می کنند و این در حالی است که ممکن است گیاه مراحل تکامل خود را طی نکرده باشد.

کرمی با بیان این مهم که  برداشت گیاهان بهاره باید با توجه به نحوه رویش و تکثیر آن در طبیعت انجام شود، ذکر کرد: در برداشت گیاهان بهاره استفاده از روش هایی نوین از برداشتی قدیمی و بی رویه جدا خودداری شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه استان کردستان منبعی سرشار از گیاهان بهاری است، گفت: تنوع اقلیمی و آب و هوای معتدل کوهستانی زاگرس موجب شده که این منطقه زادگاهی برای رویش بیش از دو هزار گونه گیاه باشد و اکثر مردم این دیار نیازهای غذایی خود را از گیاهان بهاری تامین می کنند.

کرمی با اشاره به اینکه اکثر گیاهان خوراکی بهاره دارای خواص دارویی و حتی صنعتی است، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی و مادی به عنوان انگیزه ای قوی، برای برداشت بی رویه گیاهان بهاره توسط برخی از مهاجران و روستاییان می باشد و برای حفظ این گیاهان با ارزش بومی، علاوه بر آموزش نحوه برداشت صحیح بهره برداران و جوامع محلی، باید درصدد کشت گیاهان بومی چند منظوره و دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری برای محصولات مراتع و جنگل ها باشیم.

وی در پایان از مردم خواست به طبیعت احترام بیشتری گذاشته و از چیدن بی رویه و غیر اصولی گیاهان در طبیعت خودداری کنند تا رویشگاه های طبیعی استان با خطر انقراض و نابودی مواجه نشوند وهمچنین در صورت مشاهده هرگونه تخریب، تصرف،و تخلف موارد را با شماره تماس رایگان ۱۵۰۴ امداد جنگل و مرتع استان گزارش کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا