نقدی بر فراخوان مسابقه عکاسی از سوی شورای شهر سقز


میلاد رندانی| عکاس

اخیرا شورای شهر سقز فراخوان برگزاری مسابقه عکس زمستان با موضوع “چله” را منتشر کرده که در باب آن می‌توان به دو نکته اشاره کرد:

یک: کیفیت و کمیت جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی تا حد زیادی نشان از این دارد که عکاسی تا چه حد در یک شهر به صورت حرفه‌ای و همگام با متدهای روز دنیا دنبال می‌شود. جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی می‌توانند از یک طرف و طی یک رقابت سالم بستری باشند برای دیده شدن عکاسان جوان و از طرفی دیگر با نمایشگاه شدن عکس‌های برگزیده در ارائه‌ای مناسب و جهت‌دار (به لحاظ موضوع و محتوا)، پدید آورنده نگاهی نو به پیرامون و جغرافیای خود باشند. اما آیا این جشنواره ها و مسابقات عکاسی که هر از چندگاهی در استان کردستان برگزار می‌شوند، این ویژگی‌ها و کارکردها را دارند؟

دو: اما فراخوان اخیر شورا؛ در متن فراخوان آمده است: “در نظر دارد مسابقه عکس زمستان، با موضوع “چله” جهت ثبت لحظات ماندگار شهر سقز را برگزار نماید”. در همین ابتدای فراخوان مخاطب دچار سردرگمی می‌شود که دقیقا عکس‌هایی با موضوعیت چله باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا این عکسها قرار است فضای شهری سقز را پوشش دهد یا حال و هوای شب‌های زمستان را در خانه‌ها نشان دهد؟ همچنین به درستی مشخص نکرده است که آیا این مسابقه پذیرنده همه شکل‌های عکاسی اعم از مستند و استیج و فتومونتاژ و… است یا تنها پذیرنده عکس‌های سرراست مستندگونه؟ بماند که فراخوان مسابقه اسم هیچ داوری را ذکر نکرده و حرفی از چگونگی داوری آثار به میان نیاورده است و اینکه هدف از برگزاری این رویداد چه می‌تواند باشد و در راستای ارتقا چه چیزی و چه مناسبات پیدا و پنهانی دارد، آن هم مشخص نیست.

و در آخر؛ همان طور که قبل تر در مطلبی تحت عنوان “تقلیل یافتن عکاسی کردستان به موضوعات کلیشه‌ای” اشاره کرده بودم، نمونه این مسابقه‌ها و جشنوارهها هیچ ماحصل و دستاوردی برای عکاسی و هنر در بر ندارند و پتانسیل‌ها و امکانات رسانه عکاسی را به درستی معرفی نمی‌کنند و تنها به سوق دادن خیل عکاسان آماتور به گرفتن عکس‌هایی کلیشه ای و فاقد محتوا دامن می‌زند.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا