نگرانی کشاورزان از توزیع کود پاییزه در فصل بهار

توزیع کود پاییزه در فصل بهار این نگرانی را برای کشاورزان و اهالی منطقه به وجود آورده که به دلیل فاصله زمانی چهار ماهه تا فصل کشت، کودهای توزیع شده به دلیل جذب رطوبت بلا استفاده شوند و از سویی نیز این موضوع دستاویزی شود برای دلالان و محتکران تا آن را در این فصل با قیمت کیسه ای ده هزار تومان خریداری و در فصل کشت با چند برابر قیمت به فروش برسانند.

در همین حال رییس جهاد کشاورزی سقز در گفتگو با واکاوی با تأیید اینکه به زودی توزیع کود پائیزه شروع میشود گفت: سهمیه کود مورد نیاز شهرستانها معمولا در طول ماههای مختلف سال توزیع می شود، چرا که تأمین کود مورد نیاز ۳۰۰ روستا در هنگام کشت که یک ماه است غیر ممکن بوده و این توزیع زودهنگام به دلیل پیش بینی مشکلات موجود در تأمین و حمل کود صورت می گیرد.

علایی نیا افزود: اگر فرض بر کلوخه شدن باشد، حتی به فرض ماندن آنها در انبار عوامل توزیع و کارگزاران و یا دلالان نیز این وضعیت رخ خواهد داد، پس سرمایه کارگزاران نباید بخوابد و باید برای تامین کود در جریان باشد.

قابل ذکر است که افزایش قیمت نهاده ها، قیمت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات که نسبت به تورم افزایش چندانی نداشته و سایر مشکلات موجود در حوزه کشاورزی باعث نگرانی بیش از پیش کشاورزان شده و لازم است مسئولین نسبت به هرگونه سوءاستفاده از این قشر نظارت لازم را بر امور داشته باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا