هشت مکان تاریخی کردستان تعیین حریم شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: عرصه و حریم هشت مکان تاریخی استان کردستان تعیین و برای تایید به وزارتخانه ارسال شد.

محمد رشیدی روز سه‌شنبه اظهار داشت: بناهای تاریخی این اماکن شامل مجموعه بازارهای سنندج و بیجار، عمارت مشیر دیوان سنندج و کلیسای سنندج است.

وی افزود: تپه‌های قپلانتو سقز، امامزاده عقیل بیجار، بیگ اویسی سقز و خامسان کامیاران از دیگر مکان‌هایی است که طی نشستی که در این رابطه تشکیل شده، تعیین عرصه و حریم شدند.

رشیدی با اشاره به اینکه این مکان‌ها با توجه به شرایط و اهمیت آنها در اولویت تعیین حریم قرار گرفتند یادآور شد: تلاش ما برای کاهش معارض این اماکن است که این معارضات بیشتر در حوزه مردمی است.

وی تاکید کرد: بررسی و ثبت حریم آثار تاریخی با در نظر گرفتن مسائل حقوقی و حفاظتی، باید به صورت کارشناسی و دقیق مورد توجه ویژه قرار ‌گیرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: پس از تایید این حریم‌ها در وزارتخانه و دریافت شماره ثبت، به استانداری و ادارات مختلف اعلام می‌شود.

کردستان دارای یک هزار و ۵۲۰ اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است که ۸۷۸ اثر ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل شامل ۷۷۳ اثر غیر منقول (شامل آثار تاریخی، تپه، محوطه و بنا)، ۲۰ مورد میراث طبیعی، ۶۲ مورد میراث معنوی و ۲۳ مورد میراث منقول و است.

منبع| ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا