همزمان، بار دیگر استاندار کردستان از عدم تخصیص آب مناسب به استان گلایه کرد

به گزارش واکاوی و به نقل از پایگاه خبری هاژه، رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه روز گذشته با اعلام اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه به بیشترین میزان در چهار سال اخیر رسیده است گفت: ارتفاع دریاچه در چهار تیرماە ۱۳۹۷ بار دیگر رکورد زد و به بیشترین میزان در مقایسه با روزهای مشابه چهار سال گذشته رسید.

همزمان با این خبر استاندار کردستان در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: عدم تخصیص آب مناسب، از دلایل عدم توسعه یافتگی کردستان است.

استاندار کردستان گفت: یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی کردستان عدم تخصیص آب مناسب برای کشاورزی و دامپروری است.

بهمن مرادنیا در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲٫۷ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تولید نمی شود، اظهار کرد: با افزایش زمین های آبی و تخصیص مناسب آب کردستان سالیانه توان تولید ۴٫۶ میلیون تن محصولات کشاورزی را دارد.

وی درآمد سرانه مردم استان را نصف میانگین کشوری اعلام کرد و افزود: میانگین درآمد سرانه کشور ۱۴ میلیون تومان و در استان کردستان علیرغم وجود پتانسیل های فراوان هفت میلیون تومان است .

مرادنیا عدم توسعه یافتگی کردستان را در عدم تخصیص آب مناسب برای کشاورزی و دامپروری ارزیابی کرد و گفت: مردم در روستاها باید درآمد مناسب و پایدار داشته باشند تا هم در روستاها ماندگار شوند و هم تولید محصولات کشاورزی افزایش پیدا کند .

استاندار کردستان در ادامه سخنان خود خواستار تخصیص آب برای ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی استان شد و عنوان کرد: اگر این امر محقق شود جهش بزرگی در بخش کشاورزی و افزایش درآمد مردم حاصل می شود .

وی توجه به کردستان برای تولید محصولات پروتئینی و گوشت قرمز را خواستار شد و عنوان کرد: کردستان می تواند به یکی از قطب های تولید گوشت قرمز تبدیل شود، همچنین استان ظرفیت های مطلوبی در پرورش و تولید ماهیان سردابی دارد.

مرادنیا به عقب ماندگی های استان طی سالیان گذشته و عدم توجه به توسعه آن انتقاد کرد و گفت: در شهرهای مرزی استان سرمایه گذاری انجام نشده است و باید به فکر ایجاد اشتغال پایدار برای مرزنشینان باشیم .

وی با بیان اینکه توسعه کردستان باید از شعار خارج و بُعد عملی به خود بگیرد، ادامه داد: موضوع آب هم اکنون به یکی از محورهای اساسی و بحث روزمره مردم تبدیل شده است که این به دلیل محرومیت مردم از حق مسلم‌شان است .

این برای اولین بار نیست که مسئولین و نمایندگان در نشست ها از این بی عدالتی‌ها و محرومیت مردم از حق مسلم‌شان سخن می گویند و از آب به عنوان یک اهرم استراتژیک در توسعه استان نام می‌برند، اما گویا تلاش‌ها و رایزنی ها یا تاکنون راه به جایی نبرده است. امری که اگر بیش از این به آن بی توجهی شود ممکن است عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته باشد تا جایی که استاندار کردستان در این مورد گفته است: هم اکنون در بعضی از روستاهای شهرستان های قروه، دهگلان و بیجار مشکل آب شرب وجود دارد و امیدواریم با تدبیر مسئولان و در سطح ملی توجه خاصی به کردستان و توسعه آن صورت گیرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا