هپاتیت در کدام شهرهای کردستان بیشتر است؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: درسال ۱۳۹۶ تعداد ۱۴۷ بیمار مبتلا به هپاتیت B و c در استان شناسایی شده‌اند که بیشترین آمار مربوط به شهرستان‌های سنندج، سقز و بیجار بوده است.

فرزام بیدارپور با بیان اینکه ششم مرداد ماه امسال به نام روز جهانی هپاتیت نامگذاری شده است، اظهار کرد: روزجهانی هپاتیت فرصتی برای هماهنگ کردن تلاش‌های داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری، کنترل و درمان هپاتیت و نیز جلب حمایت همه جانبه ارگانهای دولتی مسئول و بخش خصوصی و خیرین و همچنین فرصتی برای افزایش اطلاع رسانی عمومی است چرا که افزایش اطلاعات مردم باعث افزایش حساسیت آنها به موضوع و افزایش تعداد مراجعات برای تست و تشخیص می‌شود.

وی افزود: هپاتیت به معنی التهاب بافت کبد است و دلایل مختلفی برای ایجاد هپاتیت وجود دارد که شامل ویروس، الکل، داروها، سموم، بیماری خود ایمن، مواد غذایی نامناسب مانند مواد پرچرب و بیماریهای متابولیک مانند دیابت است.

بیدارپور با اشاره به اینکه برخی از هپاتیت‌ها، واگیر و برخی غیرواگیر هستند، گفت: هر دو نوع بیماری در هر صورت باید درمان شوند زیرا عدم درمان به موقع هپاتیت، موجب مراحل پیشرونده بیماری یعنی سیروز و سرطان کبد خواهد شد و به طور کلی هپاتیت ویروسی یکی از مهمترین چالش‌های سلامتی در جهان به شمار می‌آید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد: ۳۲۵ میلیون نفر از مردم جهان مبتلا به هپاتیت ویروسی هستند که هر ساله، شش تا ۱۰ میلیون نفر به مبتلایان هپاتیت در جهان افزوده و یک میلیون وچهارصد هزار نفر درجهان به علت ابتلا به هپاتیت جانشان را ازدست می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه آمار ابتلا به این بیماری تقریباً برابر با سل و بیش از مرگ در اثر HIV است و ۹۶ درصد مرگ و میر هپاتیت‌های ویرال مربوط به هپاتیت های B و  C است، افزود: در ایران ۱٫۴ میلیون نفر مبتلا به هپاتیتB و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C هستند که حدود ۵۰ درصد این افراد معتادان تزریقی هستند.

بیدارپور با بیان اینکه هپاتیت B با واکسن قابل پیشگیری بوده و در کشورمان از سال ۱۳۷۲ طرح ملی واکسیناسیون هپاتیت B با پوشش کشوری ۹۹ درصد اجرا می‌شود، عنوان کرد: کلیه کودکان بر اساس برنامه کشوری واکسیناسیون از بدو تولد واکسینه می‌شوند، همچنین افراد بزرگسال در گروه‌های پرخطر، درمعرض خطر و سایر متقاضیان دریافت واکسن می‌توانند این واکسن را در سه نوبت دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص هپاتیت C نیز با توجه به امکان دسترسی به داروهای ضدویروسی مستقیم الاثر جدید قابل درمان است که بیش از ۹۵ درصد بیماران هپاتیت C در عرض دو تا سه ماه در صورت درمان مناسب، بهبودی می‌یابند که در این زمینه، پروژه تشخیص و درمان هپاتیت C روی ۳۰۰۰ ایرانی در حال اجرا است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن تاکید بر اینکه، دانشگاه علوم پزشکی کردستان گام‌هایی را در زمینه آگاه سازی عموم، پیشگیری و درمان بیماران هپاتیت برداشته است، اعلام کرد: درسال ۱۳۹۶ تعداد ۱۴۷ بیمار مبتلا به هپاتیت B و c  در استان شناسایی شده‌اند که از این تعداد   ۸۸ مورد مرد و ۵۹ مورد زن بوده‌اند.

وی ادامه داد: بیشترین موارد گزارش شده به ترتیب مربوط به شهرستان‌های سنندج(۱۴٫۲)، سقز(۱۳٫۲) ، بیجار(۱۲٫۳)، سروآباد(۸٫۹) ،کامیاران(۶٫۸)، قروه(۶٫۴)، دیواندره(۵)، دهگلان(۴٫۷) و کمترین مربوط به مریوان(۲٫۶) و بانه(۱٫۹) است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پایان یادآور شد: ارتقاءآگاهی مردم، واکسیناسیون، تشویق مردم و فراهم کردن امکانات برای انجام آزمایشات و دسترسی بیماران به درمان مناسب با داروهای جدید ضد ویروسی از استراتژی‌های مهم دستیابی به هدف بزرگ حذف هپاتیت‌های ویروسی است.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا