روی ریل تورم؛

واقعیت بازار با آنچه در آمار می‌آید متفاوت است

مرکز آمار ایران گزارش سالانه شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد. گزارش این مرکز نشان می‌دهد كه نرخ تورم در سالی که گذشت نسبت به سال قبل از آن (۹۹) برای کل کشور ٤٠.٢ درصد، مناطق شهری ٣٩.٧ درصد و مناطق روستایی ٤٢.٨ درصد افزایش را نشان می­دهد.

با اینکه تورم شاخصی کلان و با محاسبه قیمت همه مصارف افراد جامعه به دست می‌آید، اما بسیاری بر این باورند که این اعداد و ارقام با آنچه مردم از خریدهای روزانه احساس می‌کنند همخوانی ندارد چراکه افزایش‌های مداوم و قابل‌توجه کالا، کاهش قدرت خرید، خلأ نظارت، افزایش قیمت ارز و … را مردم هر روز و چه بسا هر ساعت با گوشت و پوست خود لمس می‌کنند.

گزارش کامل مرکز آمار از تورم سال ۱۴۰۰ را در در ادامه بخوانید:

نرخ تورم گروه عمده «خوراكي‌ها، آشاميدني‌ها و دخانيات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٥١,٥ درصد، مناطق شهری ٥٢.١ درصد و مناطق روستایی ٤٩.٤ درصد بوده است. نرخ تورم «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری و مناطق روستایی به ترتیب ١٢.٥، ١٣.٤ و ٩.٥ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم گروه عمده «كالاهاي غير خوراكي و خدمات» در سال ١٤٠٠ برای کل کشور ٣٤,٦ درصد، مناطق شهری ٣٤.٢ درصد و  مناطق روستایی ٣٧.٢ درصد بوده است. نرخ تورم «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به سال گذشته برای کل کشور، مناطق شهری به ترتیب ٠.٦و ٠.٩ واحد درصد کاهش و در مناطق روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش یافته است.

بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در سال ١٤٠٠ مربوط به ماه­های شهریور (٣,٩ درصد)، مهر (٣.٧ درصد) و تیر (٣.٥ درصد) و کمترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به ماه­های اردیبهشت (٠.٧ درصد)، اسفند (١.٣ درصد) و آذر (١.٧ درصد) است.

متوسط نرخ تورم ماهانه در این سال برای شاخص کل و گروه­های عمده «خوراكي­ها، آشاميدني­ها و دخانيات» و «كالاهای غير خوراكي و خدمات» به ترتیب ٢,٥ درصد، ٢.٩ درصد و ٢.٣ درصد می­باشد.

بررسی سری زمانی تورم سالانه در سال ١٤٠٠ نشان می‌­دهد نرخ تورم تا شهریور ماه روند افزایشی داشته است و سپس تا پایان سال روند کاهشی به خود گرفته است با این وجود نرخ تورم در اسفند ماه سال ١٤٠٠ بالاتر از فروردین ماه همین سال قرار گرفته است.

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در طول سال ١٤٠٠ از عدد ٤٩,٥ درصد در ابتدای سال به عدد ٣٤.٧ درصد در اسفند ماه همین سال کاهش پیدا کرده است.

نرخ تورم کل کشور بر اساس دهک‌­های هزینه‌­ای

نرخ تورم کل کشور در سال ١٤٠٠ برابر ٤٠,٢ درصد است که در دهک­های مختلف هزینه­ای در بازه ٤٢.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٩.٢ درصد برای دهک نهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی­ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» بین ٥١.٨ درصد برای دهک‌های اول و نهم تا ٥١.٤ درصد برای دهک‌های سوم،چهارم و ششم است. هم چنین اطلاع مذکور در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین ٣٣.٠ درصد برای دهک ششم تا ٣٦.٣ درصد برای دهک دهم است.

فاصله تورمی در بین دهک­‌های مختلف هزینه­ای در سال ١٤٠٠ به ٣,٦ درصد رسید که نسبت به سال قبل (٨.٩ درصد) ٥.٣ واحد درصد کاهش نشان می­‌دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان

در سال ١٤٠٠ بیشترین نرخ تورم خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با ٤٨,٢ درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان همدان با ٣٦.٣ درصد می­‌باشد. شکاف نرخ تورم بین استان­های مختلف در سال ١٤٠٠ ، ١١.٩ درصد است که نسبت به سال قبل ٥.١ واحد درصد افزایش یافته است.

تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور

بیشترین افزایش متوسط قیمت اقلام خوراکی در سال ١٤٠٠ نسبت به سال ١٣٩٩ مربوط اقلام هلو، خربزه، هویج فرنگی، هندوانه، نخود، نوشابه گازدار، ماهی قزل آلا و سیب زمینی می باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا