ورود دستگاه قضا در کردستان به تخلفات اداری

واکاوی: اخیرا رئیس کل دادگستری استان کردستان نشستی خبری با اصحاب رسانه داشته است که در آن نکات قابل توجهی در مبارزه با فساد دیده می‌شود. از جمله‌ی آنها شناسایی مفاسد اقتصادی در چند شهرداری و فرمانداری سطح استان است و اینکه تخلفات دو مدیرکل نیز برای دستگاه قضا احراز شده است.

خبرگزاری تسنیم نوشت: حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسین حسینی پیش‌ازظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات دادگستری کردستان برگزار شد اظهار داشت: “اطلاع‌رسانی به‌موقع اقدامات انجام شده، شفاف‌سازی و شنیدن نقطه نظرات خبرنگاران” همواره مورد توجه رئیس محترم قوه قضائیه و این مجموعه در استان بوده و امیدواریم این تعامل و ارتباط دوسویه همواره تداوم داشته باشد.

رئیس‌کل دادگستری کردستان در ادامه به تشریح اقدامات دستگاه قضایی در استان پرداخت و خاطرنشان کرد: در ۸ ماهه نخست سال گذشته ۱۰۴ هزار پرونده موجود، ۲۴۴ هزار پرونده وارده، ۲۳۷هزار پرونده مورد رسیدگی و ۱۱۱هزار پرونده در دادگستری مانده بود.

وی با اشاره به اینکه در ۸ماهه نخست سال‌ گذشته ۷هزار پرونده به پرونده‌های موجود دادگستری استان اضافه شد، تصریح کرد: همکاران دستگاه قضایی در کنار دقت، همواره سرقت در رسیدگی را مورد توجه قرار می‌دهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی بیان کرد: در ابتدای آذرماه سال گذشته ۱۱۱ هزار پرونده موجود، ۱۲۸هزار پرونده وارده، ۱۳۲هزار پرونده رسیدگی و ۱۰۲پرونده دردادگستری کردستان باقیمانده بود.

وی اظهار کرد: در ۴ماهه پایانی سال گذشته ۱۰ هزار پرونده عملکرد مثبت داشته و از موجودی استان کسر شده که این نشان از همکاری و تلاش تک‌تک همکاران دستگاه قضایی است.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان “هوشمندسازی دستگاه قضایی و ابلاغ‌های الکترونیکی” یکی از سیاست‌های مهم دستگاه قضایی است، تصریح کرد: شهروندانی که هنوز در سامانه ثنا ثبت‌نام نکرده، نسبت به این امر اقدام کنند چراکه همه ابلاغیه‌ها و اطلاع از روند رسیدگی به پرونده‌های دادگستری، الکترونیکی شده است.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای سال ۹۹ میزان صدور ابلاغ الکترونیک ۸۶ درصد بوده است، گفت: در پایان ۸ ماهه سال گذشته این میزان به ۸۷٫۵ درصد؛ یعنی رشد ۱٫۵ درصدی و در پایان سال به ۹۰ درصد یعنی ۲٫۵ درصد، رشد داشته و امیدواریم تا پایان سال‌جاری به ۹۵ درصد برسانیم.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان “رسیدگی به پرونده‌های معوق” در دادگستری را از برنامه‌های اولویت‌دار دستگاه قضا در استان خواند و اعلام کرد: بیش از ۹۶ درصد از پرونده‌هایی که تا قبل از ۹۷ تشکیل و بلاتکلیف باقی مانده بود تا پایان سال گذشته مورد رسیدگی قرار گرفته و امیدواریم تا دوماه آینده نیز سایر پرونده‌های باقیمانده را نیز بررسی و به اتمام برسانیم.

وی از تلاش برای “تحقق سند تحول قضایی” در استان خبر داد و ابراز داشت: در این سند شاخص‌های ایده‌آل و مورد انتظار عموم مردم پیش‌بینی شده و در این راستا ستاد اجرایی در دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی در بخشی دیگر از سخنان خود به اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با قاچاق در ۶ ماهه پایانی سال گذشته در استان پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه با تعامل و تلاش متولیان این حوزه و دستگاه‌ امنیتی اقدامات خوبی در راستای مبارزه با قاچاق سازمان یافته در کردستان انجام شده است.

وی از انهدام باند قاچاق طلا و ارز و کشف و تشکیل پرونده برای  ۵۴ شمش طلا، ۱۷ کیلوگرم طلا، ۴۳۰ هزار دلار، کولرهای قاچاق به ارزش ۱۳ میلیارد تومان، ۳۰ خودرو لوکس، باند مشروبات الکلی و قاچاق،  ۲۵۰۰ راس  احشام و سلاح و مهمات در استان خبر داد و گفت: “مبارزه با فساد” یکی از محوری‌ترین برنامه‌ها و اصلی‌ترین سیاست‌های رئیس محترم دستگاه قضا بوده که بدن هیچ‌گونه اغماض در کردستان دنبال و در حال اجراست.

رئیس‌کل دادگستری کردستان تاکید کرد: گرچه فساد در کشور و سطح استان وجود دارد اما باید همواره در اظهار نظرات و  قضاوت منصفانه و عدالت را رعایت کنیم؛ نباید در بیان فساد، مبالغه کنیم چراکه اثر معکوس به دنبال دارد.

وی از ورود دستگاه قضایی به مفاسد اداری و تخلفات دو مدیرکل اجرایی استان خبر داد و افزود: به تمام واگذاری‌های راه و شهرسازی کردستان ورود کرده‌ایم.

رئیس‌کل دادگستری کردستان “ورود دستگاه قضا به مفاسد اقتصادی و تخلفات چند شهرداری، یکی از ادارات پست، بانک‌ها و چند فرماندار شهرستان‌های استان” را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و گفت: تشکیل پرونده تخلف یکی از فرمانداران کردستان قطعی و تحقیقات در حال انجام است.

وی از ورود دستگاه قضا و تشکیل دو پرونده اقتصادی کلان در حوزه ارز دولتی به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان، فرار مالیاتی به ارزش ۲۰۰میلیارد تومان و ورود به بحث قاچاق دارو و ارز در استان خبر داد و اعلام کرد: در سال گذشته در مجموع ۵۰۰ پرونده مفاسد اقتصادی در کردستان تشکیل شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی “آزاد سازی ۴۴٫۵هکتار اراضی تحت تولیت راه و شهرسازی؛ آزادسازی ۷۶۲ هکتار اراضی تحت تولیت منابع طبیعی؛  آزادسازی ۲۹ هکتار اراضی بستر رودخانه؛ ۳ هکتار اراضی باغات و زراعت و اهتمام به تصویب اراضی دولتی” را از دیگر اقدامات انجام شده دستگاه قضا در استان خبر داد و بیان کرد: از اقدامات و تلاش‌های همکاران ثبت و اسناد کردستان در این حوزه تشکر می‌کنم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود از ورود دستگاه قضا به مشکلات نایسر سنندج خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرای اقدامات مورد نیاز برعهده دستگاه اجرایی بوده و دستگاه قضایی با هدف احقاق حقوق عامه ورود کرده است.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان افزود: بازگشایی ورودی، بهسازی معابر، جابه‌جایی تیرهای برق و تامین روشنایی در مسیر سواره، تامین نهال مورد نیاز جهت احداث فضای سبز، تکمیل و تحویل دو مدرسه ۱۸ کلاسه تا مهرماه سال‌جاری، تصویب دو مدرسه دیگر تا پایان سال‌جاری، تصویب ایجاد مرکز درمانی شبانه‌روزی توسط دانشگاه علوم‌پزشکی، واگذاری ۴هزار متر زمین از سوی خیرین، اعلام آمادگی سپاه برای احداث مرکز درمانی خیریه در صورت تامین زمین از جمله اقداماتی‌ست که در نایسر اجرا و رایزنی شده است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود از اجرای برنامه‌های متعدد در حوزه حقوق شهروندی؛ برگزاری ۴۰۰ ملاقات‌‌ مردمی در سنندج، ۳۱۰۰ ملاقات مردمی در شهرستان‌ها، جلوگیری از تعطیلی و احیاء ۱۲واحد تولیدی توسط دستگاه قضا در استان خبر داد و اعلام کرد: همچنین دستگاه قضایی از باب حقوق عامه و ترک فعل به مشکلات حوزه آب سنندج و ورود فاضلاب روستاهای اطراف به داخل سد قشلاق، ورود کرده و برای تسریع در حل این مشکل، پرونده قضایی تشکیل و فرصت دوماهه به متولیان امر داده‌ایم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی از تلاش جدی و اقدامات موثر دادستان مرکز کردستان به ویژه در بحث ساماندهی مرغ قدردانی کرد و افزود: در طول یک‌ماه اخیر علی‌رغم عدم همکاری برخی از متولیان امر و مشکل توزیع مرغ در کشور؛ روزانه به طور منظم مرغ در کردستان توزیع می‌شد.

وی، “کسب رتبه ۳کشوری در طرح پایش زندان؛ اجازه مرخصی به ۴۰ درصد از زندانیان یعنی ۱۳۰۴ نفر؛ ایجاد شغل برای ۵۰درصد از محکومان؛ انجام ۱۶۲۰ مورد بازدید چهره به چهره قضات از زندان و کسب رتبه چهارم در این بخش در کشور” را از دیگر موفقیت‌ها و اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در استان عنوان و خاطرنشان کرد: دادگستری کردستان در سال گذشته در بخش ارائه خدمات و توجه به زندان و زندانیان نسبت به سال ۹۸ رشد داشته به طوری‌که از رتبه ۲۳ به رتبه ۱۷ دست یافت.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان “کسب رتبه نخست در حوزه فرهنگی کشور، کسب رتبه عالی در برنامه‌های آموزشی، منجر شدن ۱۲فقره پرونده قتل به سازش، تشکیل شعبه ویژه اصحاب رسانه، ساماندهی نهادهای جایگزین رسیدگی قضایی و صیانت از همکاران دادگستری و نظارت بر عملکرد و ورود به تخلفات وکلا و کارشناسان” را از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته برشمرد و تصریح کرد: امیدواریم خداوند به همه ما توفیق توفقیق خدمتگزاری صادقانه به مردم دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا