پروژه‌ی چندین ساله‌ی تعاونی مسکن فرهنگیان سقز، کِی به سرانجام می‌رسد؟

تعاونی مسکن فرهنگیان سقز در سال ۱۳۷۱ تأسیس و آن زمان فرهنگیان سقز با پرداخت ۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان برگه واگذاری اولیه را دریافت کردند. با گذشت نزدیک به سه دهه از این اتفاق و علیرغم بازنشستگی و حتّی فوت بعضی از اعضا، هنوز بخش عمده‌ای از زمین‌های فازهای دو و سه فرهنگیان فاقد مجوز ساخت هستند. حرف اعضا این است که با احتساب تورم در این سه دهه ارزش مبلغ فوق اکنون چقدر است و چرا هنوز تکلیف این زمین‌ها مشخص نشده است؟

به گفته‌ی این اعضا، در سال ۹۴ هیأت مدیره کنونی پس از ماهها انتظار و کش و قوس‌ و با انتقاد از هیأت مدیره قبلی بر سر کار آمدند، اما هم‌اکنون همان روال ادامه داشته و پیشرفتی در وضعیت زمین‌ها ایجاد نشده است.

همزمان “حسین محمدی” مدیرعامل تعاونی مسکن فرهنگیان با تأیید حق و حقوق فرهنگیان و پذیرش انتقادها به واکاوی گفت: گلایه‌های اعضای تعاونی را مبنی بر تأخیر در به نتیجه رسیدن كاربری و آماده‌سازی و جواز ساخت قطعات واگذار شده به آنها، برحق می‌دانیم و تایید می‌كنیم، لكن اگر برای قسمتی از قطعات واگذار شده، هنوز مشكلاتی باقیست، ناشی از موانعی خارج از قدرت و اختیار هیأت مدیره بوده است و بیشتر این موانع میراث اقدام نامناسب هیات مدیره‌ اسبق سال ۱۳۷۱ در خرید مقدار بسیار زیاد زمین كشاورزی و غیركاربری و نیز باقی گذاشتن برخی مشكلات مالكیتی و تعارض برای هیات مدیره‌های بعد بوده است وگرنه در طول ۴ سال گذشته كارهای عمده‌ای برای بسیاری از تعاونی انجام گرفته است.

محمدی مهمترین اقدامات را اینگونه برشمرد:

١- اتمام آماده‌سازی معابر فاز ٢(٩٠٠قطعه)

٢- شروع و اتمام پروژه‌ آب و فاضلاب فاز ٢(٩٠٠قطعه)

٣- رفع اختلاف با شهرداری و اجرای قرارداد قدرالسهم شهرداری منعقده در هیات مدیره‌ قبلی در فاز ٢(٩٠٠قطعه) و در نتیجه صدور جواز ساخت برای ٩٠٠ قطعه.

٤- شروع پروژه‌ برقرسانی و گازرسانی فاز ٢(٩٠٠قطعه) در قسمتهای دارای ساخت و ساز و اجرای خط فشار متوسط در كل شهرك فاز٢.

٥- ورود به كاربری ۴۴ هكتار باقیمانده فاز٢ قدیم موسوم به فاز٣ جدید و عقد قرارداد قدرالسهم به مناسبترین و كمترین هزینه با شهرداری.

٦- رفع مشكل اراضی ملی برای فاز ٢ و فاز٣ كه مانع تێویب نقشه جدید فاز ٣ نیز بود

٧- طراحی و تصویب نقشه تفكیك فاز ٣ جدید

٨- عقد قرارداد با پیمانكار و شروع عملیات آماده‌سازی فاز ٣ و اتمام عملیات خاكی معابر و شروع به لوله گذاری آب و فاضلاب در فاز٣

٩- رفع اختلاف مالكیتی و توافق با برخی از معارضین بر اساس مدارك موجود و صرفه و صلاح تعاونی

و…

مدیرعامل تعاونی مسکن فرهنگیان افزود: لازم به ذكر است كه تمام موفقیت‌های فوق علیرغم سنگ اندازی و تفرقه افكنی‌های عده‌ای بود كه اعضاء تعاونی را تحریك به عدم پرداخت سهم خود از هزینه‌های آماده‌ سازی میكردند و اگر همكاری اعضاء در پرداخت هزینه ها بیشتر بود، بسیاری از پروژه‌ها زودتر به نتیجه می‌رسید و كارهای بیشتری انجام میشد. كه البته خوشبختانه حدود یكماه قبل، شكایت واهی ۱۵ نفر از اعضای تعاونی در مورد اینكه مدعی شده‌بودند باید معلمان بعضویت درآمده‌ی سال ۸۱ را از عضویت خارج نمود، با رای قطعی دادگاه تجدید نظر باطل شد و مانع اصلی همگرایی و هممكاری اعضای تعاونی در پیشبرد پروژه‌ها برداشته شد و همچنین همین تشكیك در عضویت برخی اعضاء كه مانع برگزاری مجمع عمومی بود با ابطال ادعای خواهانهای ۱۵ نفره برداشته شده و امكان برگزاری مجمع عمومی فراهم گردیده است كه انشاالله با رفع محدودیت های تجمعات و مجامع بدلیل بیماری كرونا برگزار خواهد گردید.

وی تأکید کرد که در مورد تعداد چند صد قطعه از قطعاتی كه جزو فاز٢ قدیم و فاز٣ فعلی بوده و در سالهای  ۱۳۷۹و ۱۳۸۴ به اعضاء واگذار شده‌اند فعلاً  بدلیل معارض مالكیتی و پرونده‌های قضایی فعلا  قادر به واگذ‌اری كارتكس و شماره قطعه روی نقشه جدید و اتمام عملیات آماده‌سازی  نیستیم زیرا در این قسمتها یا در اطراف آن  قطعات بدلیل اینكه برخی از فروشندگان زمین به تعاونی در سالهای بعد اقدام به دوباره فروش زمین( فروش مال غیر) نموده‌ و افرادی با قولنامه‌های جعلی مدعی مالكیت هستند و در مواردی اقدام به تصرف زمین نموده یا مانع كار بلدزر و اجرای پروژه‌ آماده‌سازی تعاونی شده‌اند، انواع مشكلات حقوقی و كیفری را برای تعاونی بوجود آورده و از شكایت قضایی و درگیری فیزیكی و گرفتن دستور موقت برای توقف عملیات اجرایی پروژه‌های تعاون گرفته تا موارد دیگری را بوجود آورده‌اند و البته اسناد مالكیتی تعاونی و سابقه تصرفات تعاونی موجود بوده و وكلای تعاونی پیگیر امور قضایی مربوطه هستند و این مشكلات هم رفع خواهد شد.

محمدی در پایان گفت: اما در قطعاتی كه ذكر آن رفت، عدم اتمام آماده‌سازی و تحویل برگه های واگذاری جدید، بهیچ وجه بدلیل كم‌كاری هیات مدیره‌ فعلی نیست و در مواردی خود اعضای تعاونی شاهد بوده‌اند كه عملیات گرید و بلدوزر تعاونی با صورتجلسه پاسگاه و پلیس بطور موقت متوقف شده است و  برخی از این مشكلات تا به قطعیت رسیدن پرونده‌های قضایی مربوطه برای هیچكس مقدور و ممكن نیست.

یک دیدگاه

  1. علت کندی و عدم پیشرفت در کار تعاونی مسکن، خود مدیران اسبق و حال این تعاونی است. نحوه انجام معامله با کشاورزان، کمتر شبیه معامله بود. به علت بیسوادی و ناآگاهی آنان چه بسا چه سواستفاده هایی که از آنان نشد. بسیاری از اون خانواده‌ها الان در فقر و نداری زندگی میکنند و علت اصلی آن همین تعاونی مسکن فرهنگیان سقز است. ولی آه مظلوم بی جواب نخواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا