پرویزخان مهم ترین مرز اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران است

معاون اداره گرمیان اقلیم کردستان عراق گفت: مرز رسمی پرویزخان مهم ترین مرز جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عبدالله انور عبدالله روز یکشنبه در دیدار با فرماندار و جمعی از مسوولان شهرستان قصرشیرین که در محل مرز رسمی پرویزخان صورت گرفت، افزود: این مرز مزیت های زیادی برای مردم ۲ کشور دارد که باید از ظرفیت های آن به شکل مطلوب استفاده کرد.
وی اظهار داشت: هر مشکلی که در این مرز ایجاد شود به نفع هر ۲ طرف است که در کمترین زمان ممکن حل شود.
وی اظهار کرد: پیشنهاد تشکیل یک کمیته مستقل برای برطرف کردن مشکلات از سوی فرماندار قصرشیرین بسیار خوب است و می تواند به روند روان سازی صادرات کالا از این مرز کمک کند.
وی گفت: تداوم نشست های مسوولان ۲ طرف، علاوه بر کاهش مشکلات موجود، در روان سازی صادرات کالا از مرز پرویزخان نیز بسیار موثر است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق نیز در این نشست گفت: تلاش مسوولان ۲ کشور برای رفع مشکلات موجود در مرز پرویزخان است.
سعداله مسعودیان افزود: جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق سه مرز رسمی و بین المللی دارد که پرویزخان مهم ترین آنهاست.
وی بیان کرد: ویژگی های خاص مرز پرویزخان باعث شده تا اهمیت این مرز روز به روز برای تجار و بازرگانان ۲ طرف بیشتر آشکار شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۴۷ درصد صادرات کالا به عراق از مرز پرویزخان قصرشیرین انجام می شود و این مهم ترین شاخصه این مرز رسمی است.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه عراق ادامه داد: ایران زیرساخت های مناسبی را در این مرز ایجاد کرده و احساس مسوولیت های ۲ طرف برای برطرف کردن مشکلات این مرز قابل توجه است.
مسعودیان گفت: در این نشست مسایلی مطرح می شود تا بتوانیم بر سر آنها به توافق برسیم و در نهایت بتواند برای مردم ۲ کشور نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد.
بررسی ساعات کاری مرز پرویزخان، روند ترانزیت کالا، مسایل و مشکلات رانندگان ۲ طرف، قاچاق سوخت، تردد خودروهای شخصی عراقی به داخل ایران و روان سازی صادرات از مهم ترین مباحث مطرح شده در این نشست بود.
همچنین در پایان این نشست مقرر شد ساعت کاری مرز پرویزخان از ساعت ۷ صبح تا ۱۸ عصر برای صادرات کالا و برای ترانزیت سوخت نیز به صورت ۲۴ ساعته باشد.
اطلاع رسانی تعطیلات رسمی دو کشور، استقرار نمایندگی های معتبر بیمه برای تردد خودروهای عراقی به داخل خاک ایران، اتخاذ تمهیدات لازم از سوی طرف عراقی برای جلوگیری از اعتصاب کارکنان و رانندگان آنها، اطلاع رسانی در خصوص کالاهای مرجوعی به ایران با ذکر دلایل ارجاع، تسریع در صادرات تره بار و کالاهای فاسد شدنی و دو بانده شدن مسیر تردد کامیون های در نقطه صفر مرزی از مهم ترین مواردی بود که ۲ طرف در پایان این نشست بر سر آنها به تفاهم رسیدند.
در این نشست مدیرانی از دامپزشکی، جهاد کشاورزی، قرنطینه، گذرنامه، مرزبانی، حمل و نقل، استاندارد، بهداشت و مسوول مرز پرویزخان اقلیم کردستان عراق و همچنین مدیرکل گمرک، جانشین مرزبانی استان کرمانشاه، نایب رییس اتاق بازرگانی و جمعی از مسوولان شهرستان قصرشیرین حضور داشتند.
معاون اداره گرمیان اقلیم کردستان عراق در صدر هیاتی متشکل از مسوولان و هیات بازرگانی به منظور بررسی مشکلات مرز پرویزخان و روان سازی صادرات کالا روز یکشنبه با فرماندار و مسوولان دستگاه های اجرایی ذیربط در محل بازارچه پرویزخان شهرستان قصرشیرین دیدار کرد.
روزانه بیش از هزار دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز بین المللی پرویزخان و بیش از ۳۰۰ دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی به کشور عراق تردد می کنند.
بیش از ۵۴ درصد حجم صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین انجام می شود همچنین به طور میانگین روزانه ۲۵۰ مسافر از طریق این مرز به اقلیم کردستان عراق تردد می کنند.
قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب استان کرمانشاه بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان در امتداد این مرز طولانی برای مراودات تجاری و اقتصادی میان ۲ کشور ایجاد شد که پرویزخان هم مرز با اقلیم کردستان عراق و خسروی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی است.

منبع : ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا