پل صراط صاحب و ناظر دارد

خالد توکلی| جامعه شناس

در واکنش به حادثه دردناک جاده پاوه – روانسر که منجر به فوت ۵ نفر از هموطنان شده است، شهاب نادری نماینده مردم اورامانات، نامه‌ای اعتراضی خطاب به وزیر راه و شهرسازی نوشته و آن را منتشر کرده است. بدیهی است نمایندگان مجلس قبل از هر چیز باید مدافع حقوق موکلان خویش باشند و حق اظهار نظر در مورد مسائل داخلی و خارجی را دارند. حال اگر تمامی وظایف نمایندگی خود را به چند تذکر، اعتراض و نوشتن نامه محدود کنند و از مهم‌ترین وظیفه خود که تقنین و قانون‌گذاری است، غافل باشند اعتراض و نوشتن نامه نه تنها مفید و مؤثر نخواهد بود بلکه می‌تواند نتایج منفی نیز دربرداشته باشد.

نکته دوم این است که برخی از نمایندگان، از حضور مسئولین و مدیران ملی به عنوان تبلیغ استفاده می‌کنند و نتایج عملی آن را در نظر نمی‌گیرند. اگر مدیری به این نتیجه برسد حضور وی در شهر یا روستایی برای نماینده کارکرد تبلیغی دارد نماینده را مدیون خود ساخته و به وعده‌هایی که داده است پایبند نخواهد بود. برای نمونه در طول سال‌های گذشته، چندین وزیر و معاون وزیر و … برای افتتاح برخی از طرح‌ها به شهرستان سقز و بانه مراجعه کرده و هر کدام نیز وعده‌هایی داده‌اند اما بیشتر آن‌ها رنگ تحقق و واقعیت به خود ندیده است. حضور مسئولین دولتی نباید نماینده‌ها را مدیون خود و ایشان را از پیگیری مطالبات مردم غافل سازد. نوشتن یک نامه احساسی آن هم پس از حادثه و حضور چند مسئول در حوزه انتخابیه – به ویژه برای مناطق کردنشین – نمی‌تواند مفید فایده و حلال مشکلات عدیده‌ای باشد که مردم با آن دست به گریبان هستند. حتی می‌توان گفت حضور مسئولین ملی اکنون برای این مناطق که به شدت توسعه‌نیافته هستند تبدیل به یک معضل شده است و فایده چندانی نصیب مردم و منطقه نکرده است.

نکته دیگر آن است که جناب مرادی، وزیر راه و شهرسازی را به پل صراط حواله داده است. این از آن حرف‌های عجیب و غریبی است که از زبان برخی از مسئولین و نمایندگان شنیده می‌شود. وظیفه نماینده آن است در این دنیا از حقوق موکلین خویش دفاع کند و اختیارات وی نیز در همین محدوده تعریف شده است؛ پس به جای پل صراط که ناظر و صاحب دارد، اگر معتقد است از سوی وزیر یا معاونین وی کوتاهی و ضعفی صورت گرفته است به قوه قضائیه مراجعه کند یا راه پرسش از وزیر، تحقیق و تفحص، استیضاح و … را در پیش گیرد که این ابزارها در اختیار نماینده است و باید از آن‌ها بهره بگیرد. نامه‌ها و سخنان احساسی که اندکی اعتراض هم در آن‌ها وجود دارد گرهی از کار فروبسته مردم نمی‌گشاید، به همین دلیل است به طور مرتب شاهد تکرار این حوادث هستیم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا