پنجمین مادر باردار مبتلا به کرونا در بیمارستان سقز بستری شد/ شاهد ابتلای روستاییان به کرونا هستیم

در جلسه ستاد کرونا و از سوی فرماندار سقز مطرح شد: جریمه و برخورد قضایی با صاحبان مراسم عزا و عروسی/ محدودیت‌های ترافیکی برای مدتی محدود از فردا اجرا می‌شود

كريميان: برگزار كنندگان مراسم‌ها، بايستی در برابر فوت افراد مبتلا پاسخگو و در صورت شکایت اولیای دم باید ديه پرداخت كنند.

فرماندار ويژه سقز با بيان اينكه كرونا دوباره اوج گرفته است اظهار داشت: بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، شدت افزايش كرونا در استان كردستان و به‌ويژه سقز، برگزاری مراسم‌های عروسی و عزا بوده است.

كاميل كريميان با بيان اينكه پويش‌های مردمی برای فرهنگ‌سازی پيشگيری از كرونا، تعطيليی خودجوش بازار و همراهی و همكاری مردم در سقز زبانزد عام و خاص شد و توانستیم بيماری را مدتی مدیریت کنیم، ادامه داد: تجربه نشان داده است كه هرگاه مردم همراهی كردند و به توصيه‌ها گوش كردند، بحران ها فروكش كرده ولی هرگاه مسائل عادی تلقی شده و مردم بی‌اعتنا بوده‌اند، بحران اوج گرفته است.

فرماندار سقز اعلام كرد: اگر در ۲۴ ساعت ديگر در شهرستان سقز توسط افرادی، مراسم عروسی و عزا برگزار شود، دامادها و صاحبان عزا، احضار و جريمه‌های نقدی سنگين می‌شوند و در صورتی كه افرادی در آن مراسم‌ها مبتلا و سپس فوت كنند، خانواده مرحوم می‌تواند از برگزار كنندگان در دادستانی شكايت طرح كنند.

وی بر توليد ماسك ارزان و ضدعفونی كننده دست، استفاده از روش دور كاری با اولويت همكاران دارای بيماری زمينه‌ای و بانوان دارای فرزند خردسال، حضور كاركنان و ارباب رجوع با ماسك در ادارات، رعايت فاصله اجتماعي در محيط‌های اداری و مجتمع های كاری، ايجاد محدوديت در رفت و آمد برای مراكز تفريحی و پارك ها، رعايت دقيق پروتكل ها در فعاليت‌های ورزشی و بازگشت محدوديت‌های ترافيكی تاكيد كرد.

دادستان سقز هم با بيان اينكه برگزار كنندگان مراسم‌های عزا و عروسی در اين شرايط كه كشور با بحران كرونا مواجه است، بازي كردن با جان مردم است تصريح كرد: در صورتی كه گزارش‌هايی مبنی بر برگزاری اين مراسم ها به دادستانی ارجاع داده شود تحت عنوان اقدام عليه بهداشت عمومی با برگزار كنندگان برخورد می‌شود.

مدير شبكه بهداشت و درمان سقز هم با اشاره به افزايش آمار بستری‌ها و بيماران بدحال و درگير با كرونا تأكيد كرد: زنگ خط كرونا به صدا درآمده است. دكتر انور بهرامی گفت: بر اساس تازه‌ترين بررسی‌ها و آمارهای شهرستانی و افراد بستری و مراجعه كنندگان به مراكز بهداشتی، كرونا سن و مرز نمی‌شناسد.

بهرامی اضافه كرد: پنجمين مادر باردار درگير به تازگی بستری شده و در کنار آن شاهد مبتلا شدن افراد در روستاها هستيم و نوجوانان به بيماری گرفتار شده‌اند. بهرامی با اشاره به برگزاری مراسم‌ها در سقز، تصريح كرد: هيچ تجمعی حتی پياده‌روی در مسير خيابان جمهوری تا ميدان قدس هم امنيت ندارد.

بهزاد يزدانی، رئيس اتاق اصناف سقز هم با اشاره به شيوع بالای كرونا در اين شهرستان گفت: تعطيلی خودجوش بازار به مدت يك هفته در دستور كار اتحاديه‌های صنفی قرار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا