چالش روستای کانی‌کبود بر سر جاده دسترسی به شهر

یکی از اهالی کانی‌کبود با ارسال این تصاویر برای واکاوی می‌گوید:
“راه مواصلاتی روستای‌کانی کبود _در یک کیلومتری سقز_ به دلیل احداث فرودگاه و قطع جاده قدیم سقز-مریوان، نزدیک بە پنج کیلومتر دورتر شد. حال، اهالی روستا با هزینەی خودشان اقدام بە تسطیح و شن‌ریزی جادەای کردند کە از پشت شهرک دانشگاه بە روستا منتهی می‌شود و از فرمانداری و راهداری می‌خواهند نسبت به آسفالت آن اقدام کنند”.

این موضوع پس از آن اتفاق افتاد که پیگیری‌های اهالی نزد استانداری و فرمانداری به نتیجه نرسید. اما گویا نظر فرمانداری و اداره راهداری با اهالی روستای نسبت به این جاده دسترسی متفاوت است.

معاون عمرانی فرماندار سقز در این‌باره گفت: هر نوع جاده‌ای باید شناسنامه‌دار و دارای مشخصات UTM باشد و جاده‌ای که اخیرا تسطیح شده فاقد این مشخصات است و صرفا یک جاده دسترسی است که از نظر ما هیچگونه رسمیتی ندارد.

رئیس اداره راهداری سقز هم گفت: اجازه تسطیح این راه فقط در جهت دسترسی آسانتر داده شد و حتی این اداره ماشین آلات نیز در اختیار آنها قرار داد، اما چون این جاده از نظر مراجع مربوطه رسمیت ندارد آسفالت آن نیز غیر ممکن است، بنابر این راه اصلی کانی‌کبود همان جاده قدیم سقز مریوان است که به واریانت جدید متصل می‌شود.

با این حال دور شدن ۱۰ کیلومتر راه رفت و برگشت برای روستایی که در یک کیلومتری شهر قرار دارد یک چالش محسوب می‌شود و ارگان‌های مربوطه باید چاره‌ی اساسی برای آن بیاندیشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا